Sobota, 25. máj 2024

Ramsay, Šatan, Haščák, volajte! Top 7 kandidátov na reprezentačný debut z Tipos Extraligy

Filip Strela Filip Strela 03.04.2021
TASR - Radovan Stoklasa

Po dlhých mesiacoch spánku sa pomaly prebúdza aj naša seniorská reprezentácia. Craig Ramsay dogolfoval na Floride a priletel do slovenskej zimy, nový asistent generálneho manažéra/hlavný skaut Oto Haščák sa predstavil verejnosti. Od Haky Slovakia sme sa dozvedeli aj o prípravných zápasoch. Vybrali sme sedem mladých kandidátov z Tipos Extraligy, ktorí by mohli dostať šancu po prvýkrát v národnom tíme.

Pri dvoch nám už hlavné postavy čítali myšlienky a vybrali ich do (zatiaľ dobrovoľného) prvého kempu. Hráči sú v abecednom poradí.

FILIP BELÁNYI

Post: brankár

Ročník narodenia: 2001

Klub: HC ´05 Banská Bystrica

Štatistiky: 29 zápasov, 2,68 inkasovaného gólu na zápas, 91,18% úspešnosť zákrokov, 2 čisté kontá

Skokan väčší ako Dávid. Vlani chytal Belányi len slovenskú juniorku, kde začal aj aktuálny ročník. Presunul sa do prvoligových Levíc, kde zaujal ako postrach Vlkov, tak si ho vzali Barani. A dobre urobili (škoda, že to neboli Košice alebo Michalovce, pasovalo by sem legendárne Dobre zrobil…).

Berányi ako jednotka Baranov zažil výborný ročník, úspešne oslávil dvadsiatku, pripísal si back-to-back čisté kontá, dve asistencie a doprial banskobystrickému tímu v bránke potrebnú istotu. O jeho základnej časti sme písali v našom juniorskom All-Star Tíme.

V predkole play-off sa mu tiež darilo veľmi dobre, chválil ho aj súperov brankár Michal Valent. Patrí medzi pozitíva sezóny, ktorú migranti z Bystrice strávili vo zvolenskom azyle.

Na Belányiho príbehu je zaujímavé, že nechytal v juniorskej reprezentácii, hoci na to mal vek. Nezavolali ho ani do úplne najširšieho kempu, kde sa predstavilo päť brankárov. Na rozdiel od všetkých z nich však má blízko do seniorského tímu.

RADOVAN BONDRA

Post: útočník

Ročník narodenia: 1997

Klub: HKM Zvolen

Štatistiky k 2.4.: 50 zápasov, 26 gólov, 26 asistencií, 52 bodov, 22 plusiek, 85 trestných minút

Ďalšie pokračovanie filmu Hľadá sa Bondra, ktorý by mal skončiť zlatým gólom vo finále majstrovstiev sveta. Už sa v reprezentácii objavil Petrov syn Dávid, šomranie na známe priezvisko si teraz môže vypočuť Radovan. So slávnym ukrajinským rodákom však nie je v príbuzenskom vzťahu.

Dvadsaťtriročné krídlo patrí medzi posledných šokantne draftovaných Slovákov. Už vtedy takmer dvojmetrového Bondru si vybralo Chicago po sezóne 2014/15, keď na juniorských MS čaroval Denis Godla a Martin Réway si získal srdcia všetkých fanúšikov a najmä fanúšičiek (Ehm, ehm, nejaké ženy na byt?)

Blackhawks v Bondrovi videli potenciál, ako vysvetľuje kolega Peter Vretenička:

Po drafte sa presunul do zámoria, keďže si ho Chicago vybralo priamo z Tipos extraligy. Dodnes sú s Erikom Černákom poslední dvaja hráči, ktorým sa to podarilo. Ak sa nezačne OHL, doplní ich Brandt Clarke.

Vysoký Trebišovčan na farme neoslnil, ale napríklad podľa The Hockey News mal byť už dnes v NHL.

Dnes namiesto United Center korčuľuje v Ľupták Center a na zápasy Bulls nechodí ako divák, ale ako hokejista do Nových Zámkov. Hráč Zvolena zažíva výbornú sezónu, je tretí najlepší strelec Tipos extraligy a naháňa Marcela Haščáka (no, tempom ako bicykel naháňa Lamborghini…). Prioritou stále mladého hráča by po sezóne malo byť zahraničie.

MARTIN FAŠKO-RUDÁŠ

Post: útočník

Ročník narodenia: 2000

Klub: HC ´05 Banská Bystrica

Štatistiky: 52 zápasov, 17 gólov, 24 asistencií, 41 bodov, 18 plusiek, 24 trestných minút

Čím viac mien, tým lepší hráč, platí v Banskej Bystrici podľa legendárneho príslovia Čím viac pásikov, tým viac adidas. Marc-Olivier Crevier-Morin vedie rebríček popularity po bitke, ktorú uštedril Ryanovi Devinovi z Trenčína, hneď za ním sa však nachádza Martin Faško-Rudáš.

Dvadsaťročný rodák z Brezna ožil po príchode kanadsko-slovenského česky mluvícícho Itala Briana Ihnačáka. Spoločne sa im v prvom útoku bystrických bezdomovcov darilo, Faško-Rudáš sa blížil k priemeru bod na zápas. Asi nie je veľmi reálne, že v Banskej Bystrici/Prešove zostane aj v ďalšej sezóne.

Mimochodom, aj Faška-Rudáša si z pomyselného zoznamu môžeme odškrtnúť, keďže sa skutočne dostal do kempu, ktorý bude o týždeň v Piešťanoch. Už nám chýba len päť ďalších.

ADRIÁN HOLEŠINSKÝ

Post: útočník

Ročník narodenia: 1996

Klub: HK Nitra

Štatistiky k 2.4.: 41 zápasov, 13 gólov, 11 asistencií, 24 bodov, 3 mínusky, 58 trestných minút

Ďalší z vydarených ťahov nitrianskeho manažéra, na rozdiel od všelijakých Fogetov a spol. Adrián Holešinský v posledných rokoch viac nehral než hral, v univerzitnej NCAA si za tri sezóny pripísal len 17 štartov bez jediného bodu. Corgoni si ho vybrali na skúšku a energický útočník si vybojoval riadny kontrakt.

Čadčan patrí medzi skokanov sezóny – z try-outu v slovenskej extralige sa v rovnakej sezóne mohol dostať do fínskej Liigy. Nitra ho pred play-off neuvoľnila. Medzičasom už oznámila predĺženie kontraktu na ďalší rok.

Holešinský bodovo neexploduje, ale je to použiteľný hráč do všetkých útokov. Momentálne hrá v prvom pri dvojici bezkontaktných Marekov Slovák – Tvrdoň, svedčilo mu to aj v treťom. Ukázal sa aj ako bodyčekový špecialista a hráč, ktorý je ochotný zhodiť rukavice.

V zápase proti Zvolenu sa pustil do Petra Hraška. „Mal som s ním nevyrovnané účty, aj keď to nebolo z jeho strany úmyselné. Naposledy ma vo Zvolene zrazil, praskla mi kľúčna kosť a mesiac som nehral. Teraz som videl, že robí to isté, ide po mne špinavo, tak som si zastal sám seba,“ vysvetlil po stretnutí Holešinský.

MILOŠ KELEMEN

Post: útočník

Ročník narodenia: 1999

Klub: HKM Zvolen

Štatistiky k 2.4.: 46 zápasov, 20 gólov, 19 asistencií, 39 bodov, 18 plusiek, 60 trestných minút

Inak než prelomová sa jeho sezóna nedá nazvať. V doterajších štyroch mal 4+8+8+18 = 38 bodov, ale v aktuálnej si včera gólom proti Novým Zámkom pripísal už 39. bod. V jednom ročníku prekonal počet bodov z predošlých štyroch. Kelemen potvrdzuje potenciál, ktorý ukazoval v mládežníckych výberoch ako člen nadaného ročníka 1999.

„Už som tu pár rokov, je na čase ukázať, že viem bodovať a hrať hokej, nie sa iba zrážať,“ povedal po zápase so Slovanom, kde dal pekný gól v oslabení.

Zvolenský odchovanec už skutočne nemá len pokyny „Si mladý, bež tam, naháňaj ich a zrážaj sa“. Pokoril 20-gólovú hranicu, čo je v extralige o niečo menší míľnik ako v NHL, stále však ide o výborný výkon. Jeho presné zásahy sú navyše veľmi často veľmi pekné.

ŠIMON NEMEC

Post: obranca

Ročník narodenia: 2004

Klub: HK Nitra

Štatistiky k 2.4.: 39 zápasov, 2 góly, 17 asistencií, 19 bodov, 11 mínusiek, 12 trestných minút

O Nemcovi sa už v sezóne popísalo všeličo, pre články médií je vďačnejší terč než Igor Matovič. Výnimkou nie je ani náš web – prečítať si o ňom môžete tu, tu, tu, tu a tu.

Posielať sedemnásťročného mladíka do seniorskej reprezentácie je nevídané, najmä pri slovenských fanúšikoch, ktorí by reprezentantov radi občas poslali na Sibír alebo do čínskeho väzenia. Nemec však ukazuje, že si pozvánku zaslúži. Podobne uvažuje aj Oto Haščák.

Jeho duel s Brandtom Clarkeom navyše dostal novú zápletku, keďže sa k nemu pre Denník Šport vyjadril samotný Šimon.

OLIVER OKULIAR

Post: útočník

Ročník narodenia: 2000

Klub: HK Dukla Trenčín

Štatistiky k 2.4.: 52 zápasov, 20 gólov, 30 asistencií, 50 bodov, 1 pluska, 98 trestných minút

Ruku na srdce: Kto si ešte spomenie, v ktorom klube začal Oliver Okuliar sezónu?

Je to    a) extraligové Buffalo

b) svätec, ktorý rozdáva body celý rok

c) tím, ktorý mal istý čas záporný počet bodov

d) všetko z vyššie uvedeného

Áno, samozrejme platí možnosť D, tiež známa ako Liptovský Mikuláš. V rodnom meste nemali pre Trenčana miesto, po pár zápasoch však pochopili svoju chybu a Okuliara si stiahli. Do Trenčína prišiel tradične novembrovo. #Movember.

Mladík zaslúžene patrí medzi objavy sezóny, patril medzi pozitíva už v Mikuláši, kde sa inak hľadajú mikroskopom. V Dukle ho naštartovali bratia Shorovci, ktorí mohli ešte pár mesiacov počkať a dať si za výzvu urobiť z Ryana Devina hetrikového strelca. Aj po ich odchode však Okuliar pravidelne bodoval.

Základnú časť ukončil s priemerom presne jedného bodu na zápas a deväťdesiatimi trestnými minútami. Tak trochu horúca hlava útočila aj na Top 10 bodovania, nakoniec sa musela uspokojiť aj s jedenástou priečkou.

Zaslúžia si spomenúť: Mimoriadne produktívnu sezónu zažívajú Rastislav Gašpar (1994/Slovan) Marek Tvrdoň (1993/Nitra), obaja sú výborní technickí hráči, silní na puku, s vyspelým hokejovým myslením. Typologicky však určite nepatria do nižších útokov, na zrážanie a naháňanie súpera. Ak by sa v paralelnom svete uskutočnili Švajčiarsky a Nemecký pohár počas sezóny, Gašpar s Tvrdoňom by si miesto zaslúžili. Teraz skôr nie než áno.

Michalovské Ta my tež mame odchovancov symbolizuje Pavol Regenda (1999/Michalovce), ktorý hral od pätnástich mimo ukrajinských hraníc. Návrat domov zo Škandinávie mu vychádza, v silnom tíme si drží priemer pol boda na zápas a pre súperov je mimoriadne nepríjemný hráč.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera