fbpx
streda, 3. marca 2021
Slovan Nitra Tipos extraliga
Foto: SITA/Martin Havran
HokejTipos Extraliga

Slovenská NHL: Čo týždeň dal

Slovenská národná hokejová liga (skrátene NHL) hraná pod názvom Tipos extraliga je v skutočnosti nadnárodná slovensko-maďarská súťaž. Každý týždeň vám z nej budeme až do konca sezóny prinášať zhrnutie najzaujímavejších udalostí.

Skončí séria zahraničných lídrov?

Vedeli ste, že už tri sezóny nevyhral bodovanie základnej časti Slovák? Za posledných desať rokov ho vyhrali štyria rodáci spod Tatier – Ladislav Nagy, Jozef Stumpel, Žigmund Pálffy a Miroslav Zálešák. Aktuálnu sezónu má skvele rozbehnutú popradský útočník Marcel Haščák, ktorý má na čele bodovania sedembodový náskok. V tabuľke strelcov má o deväť gólov viac ako druhý v poradí. 

Kým minulú sezónu TOP 10 bodovania extraligy vyzeralo ako prehliadka legionárov, tento rok v ňom nájdete deväť Slovákov a len jedného zahraničného hráča. Ak by rovnaký pomer vydržal až do konca základnej časti, stalo by sa to po prvýkrát od sezóny 2012/13.

Čo týždeň dal

Najturbulentnejší týždeň má za sebou Slovan, ktorý si piatkovou prehrou 0:2 v Miškovci pripomenul svoje pôsobenie v KHL. Kvôli prehre musel znova cestovať do zahraničia, akurát teraz body nenechal v Rusku, ale v Maďarsku. Hoci v nedeľu Belasí vyhrali nad dobre hrajúcou Detvou, trénerská stolička pod Romanom Stantienom a asistentom Rudolfom Jendekom padla. Na ich miesto prichádzajú pre istotou hneď traja tréneri – Robert Döme, Marián Bažány a Ján Lipiansky. Trénera zmenili aj v Nových Zámkoch, kde Martina Hrnčára nahradil Gergely Majoross.

Nelichotivú sériu ťahala Banská Bystrica, prehrala osem zápasov v rade. V nedeľu sa ju Baranom podarilo slávnostne ukončiť, keď na zvolenskom ľade zdolali Miškovec 3:2. Lídrom tabuľky je Poprad, ktorému to zrejme viacerí doprajú, keďže ligu nikdy nevyhral. Ak by to tento rok naozaj vyšlo, konšpirátori položia otázku: ,,Čo ak im celé tie roky nosil smolu Arne Kroták?“ No našťastie by ju pri hlasnej eufórii osláv aj tak všetci prepočuli. A tak je to správne. 

Mladíci v hre

Doteraz v extralige nastúpilo 79 hráčov vo veku do 20 rokov, čo mimoriadne teší. Z nich 21 hráčov odohralo aspoň 15 zápasov, čo je približne polovica doteraz odohraných.

Obranca Šimon Nemec, jeden z najlepších hokejistov reprezentácie na MS U20 v Kanade, bol v nedeľnom zápase Nitry proti Košiciam s časom 22:32 najvyťaženejším hráčom svojho tímu.

Zaujal aj popradský útočník Filip Mešár, týmto gólom:

Zaujímavosť týždňa

Nestáva sa často, aby sa v extralige vo veku 22 rokov tešil veľkej zápasovej porcii hráč, ktorý v juniorskom veku nepôsobil v reprezentácii. Zvolenský útočník Ján Chlepčok zaznamenal v utorok proti Michalovciam svoj doteraz najlepší zápas, keď dvoma gólmi pomohol Zvolenu k výhre 5:3. Pri pohľade na jeho víťazný gól len ťažko uveriť, že v 35 zápasoch predtým skóroval len raz.

Hráč týždňa – Carl Ackered

Obranca Dukly Trenčín sa objavil v oficiálnej zostave kola Tipos extraligy v piatok aj nedeľu. V obidvoch prípadoch mu k tomu pomohli dve asistencie. Tečovaná delovka od modrej počas predĺženia v nedeľnom šlágri medzi Trenčínom a Zvolenom ukončila šesťzápasovú šnúru výhier Zvolenčanov. Okrem toho uplynulý týždeň bodovo predbehol Jordona Southorna a dostal sa na čelo bodovania obrancov.

Moment týždňa – Nájazdová prikopávačka

Nedeľňajší zápas medzi Nitrou a Košicami vyvrcholil samostatnými nájazdami. V nich hviezdil košický útočník Martin Belluš, ktorý doprial svojej korčuli pomyselný bod za asistenciu. Prikopnutím puku prekvapil brankára Cowleyho, jeho nájazd bol v konečnom zúčtovaní rozdielový, za čo mu bol odmenou víťazný gól do štatistík.

Keď sme už pri nájazdoch, na záver ešte jedna zaujímavosť. Najúspešnejším nájazdovým exekútorom v extralige je Fín Mikko Nuutinen zo Zvolena, ktorý v tejto sezóne premenil šesť nájazdov. Na druhej priečke je jeho spoluhráč Peter Zuzin, ktorý ich premenil päť a tretí je so štyrmi úspešnými nájazdmi Michal Chovan z Košíc. 

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.