Streda, 29. máj 2024

Slovenská NHL: Odstrihnutá elektrina, prerušený prenos. Takto sa to nerobí, do psej….

SITA/Martin Havran

Vedeli ste, že v Michalovciach sa predĺženie označuje ako 14. tretina? Počas januára ich v domácom prostredí hrali tri a vždy počas nich svietila na infografike prenosu prebiehajúca 14. tretina.

Michalovce však aspoň infografiku majú celý zápas, na Slovane vydržala v nedeľu len do polovice stretnutia a to z jednoduchého dôvodu – nemôžeš mať infografiku, keď nemáš prenos. Ten bol ukončený po tom ako za komentátormi prišli páni z SBS, aby im poďakovali za kus dobrej roboty a poslali ich do psej… maminy. Zvyšok zápasu tak videli len fanúšikovia v preplnených skyboxoch. 

Spor o práva

Dôvodom incidentu je spor kvôli vysielacím právam. Po zápase k tomu vydali stanovisko Slovan Bratislava aj APHK. V stručnosti by sa dalo povedať, že problém spočíva v tom, či má Tipsport nárok na internetové vysielanie z domácich zápasov Slovana. 

Nech je právo na ktorejkoľvek strane, zrušiť prenos počas zápasu nie je praktika, ktorá by sa mala objavovať v civilizovanej spoločnosti. Na druhej strane možno to bol jediný spôsob, akým mohol Slovan zabrániť transmisii signálu vyrábaného pre Sport TV do webového rozhrania Tipsportu.

Nevieme ako to celé dopadne, azda zo sporu nezostane porazený divák – fanúšik.

Liga, ktorá je krok vpred

Možno o tom mnohí nevedia, no naša liga vlastní viacero svetových unikátov. Je na celej planéte vyspelých hokejových líg jedinou, v ktorej dal 17-ročný hráč päť gólov v jednom zápase, konkrétne 26. septembra 1999 Marián Gáborík.

Extraliga má podobných zaujímavostí viac, niekedy čosi očarí divákov u nás skôr, ako inde. Napríklad cez víkend NHL obdivovala gól jednou rukou v podaní Alexandra Texiera. Nebol to bežný gól jednou rukou ako dal napríklad minulú sezónu Blake Coleman, bola to úplne nová finta. Zámorskí fanúšikovia vtipne poznamenali, že je ako keby mal dieťa Forsberg s Kučerovom.

Pre fanúšikov extraligy to ale nebolo nič nové, keďže ju už videli Trenčiansky útočník Mareka Valacha ňou skóroval priamo z hry a nielen raz.

Možno raz vyjde kniha Tisíc vecí, v ktorých slovenská liga predbehla NHL. Aj Rytierov sme v lige mali skôr. Síce nie sú zlatí, no sú spod Pustého hradu a to znie drsnejšie.

Fun fact: Uplynulý týždeň padol v českej extralige vôbec po prvý gól po strele brankára. Pritom v našej lige sa niečo také stalo už v roku 2008, keď sa trafil Sasu Hovi.

Pohľad nielen do tabuľky

V tabuľke je prvý HKM Zvolen, má na čele trojbodový náskok pred HK Poprad. Najlepšiu formu majú Michalovčania, ktorí už štyri zápasy neprehrali. Kurz na výhru Nových Zámkov stúpa poslednú dobu rovnako rýchlo ako počet fanúšikov Zdena Cháru vo Washingtone. Sedemzápasová séria prehier signalizuje, že možno chyba nebola v trénerovi a naša liga je natoľko kvalitná, že k výhram nestačí mať v kádri jedného z najlepších tínedžerov na svete hrajúcich mimo NHL.

Zaujímavý zápas prinieslo v nedeľu východniarske derby medzi HK Poprad a HC Košice. Za domácich strelili góly hráči, ktorí hrali minulú sezónu v Košiciach – Marek Haščák a Dávid Skokan. Za hostí sa zas presadili hráči, ktorí hrali nedávno v Poprade – Adam Lapšanský, Martin Réway a Martin Belluš. Harmóniu narušil gólom len Émile Poirier, vďaka čomu Oceliari o gól vyhrali. Aj keď nikdy neobliekal dres s kamzíkom na hrudi, hral pár zápasov za Calgary Flames a to sa počíta.

Zaujímavosť týždňa – Gáboríkov rekord odoláva

Minulý utorok sme písali, že bystrickému útočníkovi Daliborovi Dvorskému sa čoskoro podarí prekonať rekord Mariána Gáboríka, ktorý skóroval vo veku 16 rokov a 27 dní ako najmladší hráč extraligy. Celý týždeň sa pod ním triasla stolička a bol naozaj len kúsok od zmeny majiteľa.

Šancu na prekonanie mali dokonca až dvaja hráči, spomínaný Dvorský a nitriansky útočník Ondrej Molnár. Ten podľa zväzových štatistík odohral v piatok 23 minú a 32 sekúnd a šancu dostal aj v nedeľu. Najbližšie k prekonaniu rekordu bol po tejto strele, ktorá takmer prekvapila brankára Trenčína.

Ešte väčšie šance mal Dvorský, ktorý podobne ako predchádzajúci týždeň aj tentoraz nastrelil tyčku. Neskóroval ani z ďalšej tutovky, keď sa ocitol úplne sám pred bránou a dokonca ani z krásnej individuálnej akcie, po ktorej ťažko uveriť, že má len 15 rokov. Takú smolu nemôže mať stále, gól visí vo vzduchu.

Hráč týždňa – Karolus Kaarlehto

Vychytať v drese Liptovského Mikuláša túto sezónu dve výhry v jednom týždni je rovnako nepravdepodobné, ako byť omylom zaočkovaný. Počkať, vlastne oboje sa stalo.

Karolus Kaarlehto v bráne Liptákov určite ľutuje, že nie je platený za počet chytených striel. Na 23-ročného mladíka v piatok vystrelili hráči Slovana 45-krát a v nedeľu hráči Bystrice 59-krát, čo je spolu 104 striel za víkend. Za svoj chrbát pustil iba šesť pukov, čo dáva úspešnosť zákrokov 94,23%.

Najnovšie sa objavujú šumy, že by mal v Slovane nahradiť odídeného Makarova. Taký podpis by nikoho neprekvapil, keďže belasí majú tendenciu podpisovať hráčov, kvôli ktorým prišli o body. Rastislav Gašpar by vedel rozprávať. No nebolo by efektívnejšie takých hráčov podpisovať predtým, ako Slovan porazia? Liptáci vyhrali nad belasými po dvanásťročnom čakaní.

Moment týždňa – Nekonečná bitka

Hokejové bitky sa medzi fanúšikmi tešia obľube. Uplynulý týždeň Matej Bača z Detvy knokautoval Mikea Dalhuisena z Popradu, no ešte väčšiu pozornosť vzbudila junácka pasovačka medzi Carterom Robertsonom z Liptovského Mikuláša a Patrikom Maierom zo Slovana, ktorý chcel pomstiť zákrok na svojho spoluhráča. Bitka bola zo začiatku zaujímavá, no rozhodcovia neodhadli správny moment jej ukončenia a tempo následne tak opadlo, že začala pôsobiť ako trailer na pokračovanie nekonečného príbehu.  

https://www.instagram.com/p/CKq4JubJ8x1/

Aj na budúci utorok na TakUrčitee.sk nájdete ďalší diel Slovenskej NHL. Dovtedy sa môžete zoznámiť s novým podcastom. Volá sa Report Braňa Rapáča a hráč Slovana v prvej časti hovorí aj o skvelej sezóne Marcela Haščáka.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera