Streda, 24. apríl 2024

Takto to ďalej nešlo. Nitrania zhodili rukavice a potom naložili Slovanu gólov, čo sa im do bránky zmestilo

SITA/Martin Havran

Po troch zápasoch mal Slovan Bratislava nakročené do semifinále Kaufland playoff Tipos extraligy.

Nitru trikrát porazil, najmä vďaka nepríjemnému štýlu hry, ktorý Corgoňov zaskočil. Vo štvrtom zápase zhodili rukavice aj Nitrania a zrazu bolo všetko inak. Po výsledku 8:2 sa séria musí vrátiť do Bratislavy.

Nervozita, provokácie, bitky

Vo štvrtom zápase na Veľkonočný pondelok už museli Nitrania niečo zmeniť. Láskavý prístup založený na tradičnom ofenzívnom poňatí hry totiž narazil na tvrdé päste hráčov Slovana. Corgoni zostali zaskočení tak veľmi, že sa nedokázali presadiť ani v presilovkách. Z prvých 25 príležitostí premenili jednu. Tréneri preto v zápase, ktorý mohol byť posledným v sezóne, naordinovali drsnejší prístup.

Od začiatku to na ľade iskrilo, ako hovorí staré hokejové klišé. Provokácia striedala provokáciu, neskoré hity hráči kombinovali so skorým strácaním trpezlivosti pri prvých náznakoch ochoty poriadne sa poruvať. Vylúčenia 16:20, trestné minúty 56:56, niekoľko pästných súbojov vysokej kvality a vrcholom všetkého bola zbytočná mastenica na konci druhej tretiny.

Posledná tretina ako zo sna

Pred poslednou tretinou spovedali v RTVS Braňa Rapáča, člena tretieho útoku Slovana, ktorý so Zigom a Matouškom robí od začiatku Nitranom najviac problémov. Nielen fyzickou hrou, aj nečakanou produktivitou. Tomáš Matoušek už strelil v sérii štyri góly, jeden aj v pondelok v zápase číslo štyri. Útočník sa pred mikrofónom čudoval, prečo Belasí Nitranom skočili na lep, nechali sa znervózniť a prestali hrať hokej.

To ešte nevedel, ako veľmi Slovan prestane hrať v poslednej tretine. Zlomovým sa ukázal gól Slováka z protiútoku, ktorým v tretej minúte spustil lavínu pukov v sieti Bratislavy. Nezastavila ju ani výmena brankárov. Parksa síce vystriedal Gudlevskis, no pustil prvé dve strely z prvých troch, ktoré naňho vystrelili a do konca zápasu stihol dostať ešte jeden gól.

Vyhrať poslednú tretinu šesť nula v pozícii, v akej Nitra bola, sa hneď tak nevidí.

Tomáš Hrnka jedným z mužov zápasu

Jedným z mužov zápasu bol Tomáš Hrnka, forward Nitry. “Museli sme pritvrdiť, to bolo každému jasné po tých prvých zápasoch,” hovoril po zápase novinárom do diktafónov. “Playoff musí bolieť, víťazstvá treba vydrieť. Takýmto štýlom hokeja ich dostanem tam, kde boli na konci,” povedal v dobrej nálade.

Keby v hokeji pridávali asistencie hráčom stojacim v presilovkách pred brankárom, ktorý potom pustí strelu od modrej čiary, Hrnka by mal v kanadskom bodovaní oveľa viac zápisov. Vo štvrtom zápase tak padol prvý gól Nitry a potom v presilovke ešte jeden. Navyše bol Tomáš jedným z tých, čo sa pobil, keď položil na zem Maiera.

V poslednej tretine potom ukázal, že ruky nemá na hokeji len na bitky. Lahôdkovou sťahovačkou obohral Maiera a zavesil predposledný gól svojich.

Či a ako veľmi zabolí Slovanistov debakel na duši, uvidíme vo štvrtok. Nitra ukázala, že donekonečna ustupovať nebude.

Je ale otázne, či toto bude spôsob hry, ktorým dokáže sériu otočiť. Bola by len asi tretím tímom v histórii playoff našej ligy, ktorému by sa niečo také podarilo.