Nedeľa, 30. jún 2024

Tituly s Hossom, Cígerom aj posledný pred KHL. Keď Slovan menil trénera, trikrát si pomohol ku zlatu

FOTO TASR - Pavel Neubauer

HC Slovan Bratislava sa stal ďalším klubom Tipos ligy, ktorý uprostred sezóny odvolal trénera. Po víkendovej výhre nad Detvou skončili Roman Stantien aj asistent Rudolf Jendek. Novými trénermi sú Róbert Döme, Marián Bažány a Ján Lipiansky. Slovanu v jeho bohatej histórii zmena trénera viackrát pomohla k zisku majstrovského titulu.

Stantien a Jendek prišli k mužstvu pred sezónou 2019/2020, v ktorej sa klub vrátil do najvyššej slovenskej súťaže. Ich kontrakty mali platiť do konca prebiehajúceho ročníka. Slovan spolu viedli celkovo v 85 zápasoch, z ktorých bolo 58 víťazných. Aktuálne je tradičný favorit na titul na treťom mieste tabuľky, o dva body za prvým Popradom. Má však odohratý o zápas menej.

Zmena na trénerskom poste nie je v hokeji ničím nevídaným. Aj bratislavskému klubu sa taký ťah v minulosti niekoľkokrát osvedčil. Zmena uprostred sezóny často dala hráčom potrebný impulz. Pri ôsmich slovenských tituloch trikrát zdvíhal pohár nad hlavu tréner, ktorý tím prebral uprostred sezóny alebo ho budoval od jej začiatku.

Ernest Bokroš, 1998

Prvý slovenský titul získal pre Slovan Ernest Bokroš. Na lavičku zasadol keď vystriedal Dušana Žišku v roku 1997 ani nie po roku pri tíme Zvolena. Hlad po premiérovom titule bol v hlavnom meste zjavný. Tím z Bratislavy viedol vo finálovej sérii proti Košiciam 2:0 na zápasy, Oceliari ale stav série vyrovnali.

V rozhodujúcom dejstve piateho, posledného, zápasu rozhodlo až predĺženie. Táto finálová séria patrí medzi najpamätnejšie v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži. Bokrošov Slovan o rok nezopakoval úspech, vo finále Košice vrátili prehru.

Slovenská extraliga v ľadovom hokeji 1997/1998 finále playoff HC Slovan Bratislava – HC Košice

Frantiešk Hossa, 2000

Po Ernestovi Bokrošovi prevzal klub ako hlavný tréner František Hossa. Otec slávnej bratskej dvojice hokejistov bol prvým, kto pre Slovan získal titul ako kouč, ktorý prišiel k tímu počas rozbehnutej sezóny 1999/2000. Zmena herného štýly pomohla slovanistom k zisku druhého titulu majstra Slovenska po výhre 4:2 nad Zvolenom.

Hossa v nasledujúcej sezóne z klubu odišiel, na jeho miesto prijali od nového ročníka Miloša Říhu.

Miloš Říha, 2002 a 2005

Nedávno zosnulý tréner Slovana Bratislava viedol družstvo v sezónach 2001/02 a 2004/05 a v oboch prípadoch s ním získal zlatú medailu. Ročník 04/05 môžeme pritom považovať za najkvalitnejší v histórii slovenskej ligy. Výluka NHL umožnila divákom vidieť na vlastné oči hráčov ako Miroslav Šatan, Marián Hossa, Pavol Demitra, Michal Handzuš a mnoho ďalších. Do finále sa dostali Slovan a Zvolen. V najnabitejšej sezóne boli lídrami majstra z Bratislavy Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský.

Sedemzápasová semifinálová séria proti Trenčínu a rovnako sedemzápasová finálová proti Zvolenu boli vrcholom klubového hokeja na Slovensku.

Július Šupler, 2003

Medzi dva tituly Miloša Říhu sa zmestil jeden Júliusa Šuplera. Ten prišiel k mužstvu v sezóne 2002/03 a aj jemu sa podarilo získať pre Slovan zlato. Košice nevyhrali vo finálovej sérii ani jeden zápas.

Zdeno Cíger, 2007

Bývalý kapitán Slovana je jediným trénerom, ktorý dokázal obhájiť titul majstra. Družstvo prevzal v priebehu sezóny 06/07 a tím dokázal vyhecovať k víťazstvu vo finále playoff. Ani Trenčínu sa nepodarilo v sérii o majstra republiky vyhrať ani raz a Cíger sa stal druhým trénerom Slovana, ktorý prišiel a hneď zvíťazil.

Majstrovská chémia fungovala Cígerovcom aj v nasledujúcom ročníku.

Ján Neliba, 2012

Doteraz posledný titul Slovana Bratislava získal tiež tréner, ktorý prišiel k tímu uprostred sezóny. V ročníku 2011/2012 vedenie odvolalo po sérii prehier Štefana Mikeša a jeho asistenta Miroslava Mosnára. Nahradili ich Rudolf Jurčenko, kouč juniorky Jan Neliba a Roman Stantien.

Začiatkom vyraďovacej časti prezident klubu Juraj Široký informoval, že Slovan sa bude uchádzať o účasť v KHL už od najbližšej sezóny. Rozlúčka so slovenskou ligou bola zlatá. Titul majstra oslavovali slovanisti na ľade Košíc. V siedmom zápase rozhodol v predĺžení Libor Hudáček.

HC Slovan Bratislava: PLAYOFF 2012

Na trénerskom poste sa počas takmer storočnej existencie klubu vystriedali tri desiatky trénerov. Robert Döme má pred sebou výzvu napodobniť svojich úspešných predchodcov v klube, ktorý berie len víťazstvá.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera