Niekedy na začiatku tohto storočia vyzeralo bežné ráno hokejového fanúšika takto: Pripravil si raňajky, sadol si pred televízor a zapol teletext. Prostredníctvom televízneho ovládača zadal špeciálne číselné kódy, vďaka ktorým sa dostal na stránku nočných výsledkov NHL. Pri jednotlivých zápasoch svietili odlišnou farbou zvýraznené góly a asistencie slovenských hráčov.
Takto vyzerá bežné ráno hokejového fanúšika dnes: Pripraví si raňajky, zapne mobil a pozrie si výsledky NHL. Nevysvieti sa mu nič, keďže nie je veľmi čo vysvecovať, slovenské góly a asistencie sú skôr sviatočnou udalosťou. V lepšom prípade si prečíta článok o tom, ako zaznamenal nejaký Slovák plusový bod v zápase.
Slovenskí hráči v NHL
Základná časť NHL sa skončila. Zahrali si v nej jedenásti Slováci, z toho dvaja brankári, piati obrancovia a štyria útočníci. Ak by sme počítali iba tých, ktorí nastupovali za svoje tímy pravidelne, dostali by sme sa ku číslu šesť. Brankár a jedna päťka.
Pri pohľade na štatistiky je zrejmé, že horšie sme na tom boli naposledy v sezóne 1996/1997, kedy v NHL nastúpili len ôsmi Slováci. Ak by sme však porovnali celkový počet odohratých zápasov, zistili by sme, že sme na tom vlastne horšie teraz. V aktuálnej sezóne odohrali naši hokejisti spolu 455 duelov, zatiaľ čo v sezóne 1996/1997 ich bolo až 532. Môže za to fakt, že takmer polovica zámorských hokejistov pendlovala medzi farmou a prvým tímom, prípadne boli zranení ako napríklad Andrej Sekera.
Slovenské body v NHL
Smutný pohľad je aj na celkový počet bodov, ktoré zaznamenali naši hokejisti, bolo ich len 146. Aj tu nájdeme rok, kedy to bolo ešte horšie, a to sezónu 1994/1995. Lenže, chudobných 96 bodov sa vtedy podarilo našim hokejistom získať pri odohraní približne polovičnej porcie zápasov, keďže išlo o skrátenú sezónu z dôvodu lockoutu. Lepšia bola aj prvá sezóna v ére samostatnosti Slovenska 1993/1994, v ktorej získali desiati slovenskí hokejisti spolu 153 bodov. Skrátka, takto zle sme na tom ešte nikdy neboli.
Len samotný Nikita Kučerov zaznamenal počas základnej časti takmer toľko bodov ako všetci naši hokejisti dokopy – 128. Ak by sme sa vrátili v čase do sezóny 2002/2003, tak na prekonanie tohtoročného výsledku by postačili aj dvaja hráči, Pavol Demitra so Žigmundom Pálffym zaznamenali spolu 178 bodov.
Tomáš Tatár odohral svoju životnú sezónu, keď si vylepšil bodové maximum na 58 bodov. V sezóne 2002/2003 by mu to stačilo na celkové šieste miesto. Pred ním by boli Demitra, Pálffy, Hossa, Šatan, aj Marián Gáborík. Pavol Demitra mal po poslednom zápase na konte 93 bodov.
Náš druhý najproduktívnejší hráč Richard Pánik by sa so svojimi 33 bodmi umiestnil na 13. mieste.
Draftovaní hráči
Zásadnou otázkou je, či sme už dosiahli dno alebo to bude ešte horšie. Niečo nám napovie každoročný počet draftovaných hráčov. Na poslednom drafte si vybrali zámorské tímy piatich našich hokejistov. Hovorilo sa o úspechu, aj vzhľadom na to, že v predchádzajúcom roku boli draftovaní len dvaja hráči a v roku 2016 dokonca nikto. Ak by sme aj pokračovali v trende piatich draftovaných hráčov ročne (čo je momentálne skôr nepravdepodobné), išlo by o počet, ktorý by zaostával aj za druhou polovicou 90. rokov, nehovoriac o rokoch 1999 – 2004, kedy boli tieto počty minimálne dvojnásobné. Najlepšie čísla sme zaznamenali v roku 2000, kedy bolo draftovaných až 16 slovenských hokejistov, z toho dvaja hneď v prvom kole (Marián Gáborík z celkového tretieho miesta a Marcel Hossa zo šestnásteho).
Tohtoročný draft sa uskutoční už o dva mesiace a zdá sa, že istotu výberu má len útočník Maxim Čajkovič. Každé ďalšie meno bude už len príjemným bonusom. Možno je už naozaj na čase opustiť naše jedinečné výchovné metódy vychádzajúce z národnej tradície a mentality a vyskúšať pre zmenu metódy krajín, od ktorých dostávame pravidelné nakladačky.
Komentáre