Piatok, 19. apríl 2024

Trochu ako vo Vancouveri proti Kanade. Mladíci nemali na MS U20 proti USA remízu ďaleko

FOTO TASR/AP

Taký dobrý plán to bol. Obetoval som netradične neskorovečerný zápas NFL, ktorý sa začína o pol jedenástej, aby som ráno po piatej mohol vstať a pozrieť si v priamom prenose poslednú tretinu prvého zápasu Slovákov na MS U20 v západnej Kanade. Nepodarilo sa. Keď som sa zobudil, bolo práve po zápase, na Flashscore už nesvietil zápas červenou, ako že je ešte rozohraný.

S premiérou nádejných juniorov som sa tak musel oboznámiť dodatočne. Tu je, čo som zistil.

USA – Slovensko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Najprv hajlajty. Dvojminútové video nepovie všetko, samozrejme.

Dva góly v prvej tretine Slováci dostali v oslabení. Americká presilovka fungovala, najmä druhý gól švihom bol ukážkový. Prvý v zápase strelil, samozrejme, syn slovenských rodičov Matthew Knies. Hokej občas píše hollywoodske scenáre.

Druhá tretina podľa správ na twitteri patrila favoritom. Amíci nás ničomu nás nepustili, naopak nadmieru si zachytal brankár na slovenskom bránkovisku. Kým v prvej tretine bol pomer striel 8:9 v náš prospech, v duhej mali podľa štatistík Američania 23 pokusov a Slováci len dva. Slovom 2. Šimon Latkóczy pustil ale iba len jeden gól a aj preto bola strata po dvoch tretinách len trojgólová.

V poslednej tretine sme sa dočkali. Martin Chromiak najprv v presilovke znížil hneď na jej začiatku a necelé tri minúty pred koncom zasunul za Commessa aj druhý puk. Americký brankár mal čo robiť, čelil 14 strelám Slovákov v záverečnej časti hry, toľko ich naši nemali ani za prvé dve tretiny dohromady. Na tretí gól už ale čas nezvýšil, premiérovú výhru si naposledy zlatí Američania postrážili.

Reakcie

Chromiak mal na dosah hetrik, obhajcovia zlata v závere tŕpli,” SME. “Predĺženie bolo na dosah. Slováci trápili favorizovaných Američanov,” Pravda. “Výkon ako na hojdačke, slovenské zmŕtvychvstanie body proti USA neprinieslo,” Sport.sk. “Slováci po dráme prehrali s obhajcami trofeje z USA 2:3,” Hokejportal.sk.

Keď tomu rozumiem dobre, výkon v poslednej tretine dal tak trochu zabudnúť na to, čo sa dialo v prvých dvoch. Po nich sme boli “mŕtvi,” lebo ako inak by mohlo nastať zmŕtvychvstanie? Američania síce vyhrali, no chvíľu pred koncom zápasu im nebolo všetko jedno. Dráma trvala necelé tri minúty.

Mne sa po oboznámení sa s nočnými udalosťami z Red Deer zdá, že výsledok bol nakoniec celkom spravodlivý.

Pripomenulo mi to semifinále na zimnej olympiáde vo Vancouveri. Kanada vyhrávala po dvoch tretinách nad Slovenskom 3:0, len aby sme dvoma gólmi v poslednej tretine zápas pred koncom dramatizovali. Aj tam sme boli blízko k vyrovnaniu, na Demitrovu šancu žiaden fanúšik ešte nestihol zabudnúť.

V prvom zápase mohlo to naše najmladšie, najvyššie, najskúsenejšie (čo sa počtu zápasov na MSU20 týka) a najťažšie družstvo na turnaji len získať. Namiesto bodu, či viacerých získalo poučenie, čo musí v ďalšom priebehu zlepšiť. Aj tak dobre. Na majstrovských turnajoch je dôležité vyhrať posledný zápas, nie prvý. Napríklad posledný v skupine (proti Švajčiarsku), alebo posledný v bojoch o konečné umiestnenie. Uvidíme.

Repete

V prvý deň turnaja sme v štyroch zápasoch zistili viaceré zaujímavosti. Čechom nestačilo ani vedenie 3:1 proti Kanade, prehrali 3:6. Rovnako prehrali Rusi so Švédmi, našim najbližším súperom. Fíni sa v opačnej skupine s Nemcami celkom potrápili (3:1). Americké modré dresy, v ktorých hrali proti našim, patria k najkrajším v hokejovej histórii. Hlavná kamera v hale, v ktorej hrajú Slováci, je podľa niektorých divákov nastavená čudne. Posledné neviem overiť, keďže som priamy prenos prespal.

No nič, dnes si dám repete. Znova sa poberiem do postele skôr, znova sa pokúsim ráno stihnúť poslednú tretinu zápasu proti Švédom. Aby som sa potom nemusel spoliehať na twitter a video sumáre.