Nedeľa, 26. máj 2024

Turnaj, na ktorý by sme najradšej zabudli

SITA

V poradí 75. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa uskutočnili na Slovensku v roku 2011. V Bratislave a Košiciach v samostatnej ére Slovenska po prvýkrát. V rámci Československa sa v hlavnom meste odohrali majstrovské zápasy v rokoch 1959 a 1992.

Formát šampionátu bol iný, ako je dnes. Bol to posledný rok, kedy sa krajiny predstavili v štyroch základných skupinách a prvé tri tímy z nich postupovali do osemfinálovej fázy, kde si prenášali body. Posledné mužstvá si zahrali v skupine o záchranu. 

Titul pre Suomi

Druhý triumf majstrov sveta si vybojovali Fíni. Azda najpamätnejším bol gól Mikaela Granlunda, vtedy 19-ročného fínskeho útočníka. Kreatívna paráda v semifinále proti ruskej zbornej vošla do dejín ako jeden z najkrajších gólov na majstrovstvách sveta. 

V Bratislave sa predstavili dve skupiny: A (Slovensko, Rusko, Nemecko a Slovinsko) a D (Česká republika, Fínsko, Dánsko a Lotyšsko). Košice sa stali domovom pre grupu B (Kanada, Švajčiarsko, Francúzsko a Bielorusko) a C (Švédsko, USA, Nórsko a Rakúsko).

All Stars výber

Slovenská reprezentácia na turnaj zbrojila. Všetci chceli reprezentovať na domácom šampionáte. Trochu zlej vody namútil Richard Zedník, ktorý po prípravnom zápase so Švédskom opustil tím pre nespokojnosť s pozíciou v kádri. Situáciu žehlil kapitán Pavol Demitra a tréner Glen Hanlon povolal krídelníka späť.

Zostava Slovenska vyzerala nasledovne:  Jaroslav Halák, Peter Hamerlík, Ján Lašák – Ivan Baranka, Dominik Graňák, Milan Jurčina, Ivan Majeský, Peter Podhradský, Michal Sersen, Martin Štrbák, Ľubomír Višnovský – Ľuboš Bartečko, Martin Cibák, Pavol Demitra, Marián Gáborík, Michal Handzuš,Marcel Hossa, Marián Hossa, Ladislav Nagy, Branko Radivojevič, Štefan Ružička, Jozef Stümpel, Tomáš Surový, Miroslav Šatan, Richard Zedník.

SLOVENSKO 3:1 SLOVINSKO (0:0, 1:1, 2:0)

Nabudení slovenskí hokejisti vstúpili do otváracieho zápasu aktívne. Avšak prvý gól na šampionáte padol do našej siete. Halák nestačil na Kranjca, ktorý v presilovej hre po individuálnej akcií skóroval. V druhej tretine sme stihli vyrovnať vďaka bojovnosti Tomáša Surového, ktorý nahrával Miroslavovi Šatanovi na 73. reprezentačný gól.

Celkom neefektívne z našej strany sa začala aj tretia tretina. Puk na hokejkách sme mali, ale ťažiť mohli Slovinci. Misku váh na našu strany naklonil Peter Pohradský. Delovkou od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Prvé, povinné víťazstvo na domácom šampionáte potvrdil gólom do prázdnej brány Ľuboš Bartečko. 

POVEDALI PO ZÁPASE

Glen Hanlon (tréner SR): „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Slovinci majú mladý a bojovný tím, tréner Kopitar ich dobre pripravil. Som veľmi rád, že sme do turnaja vstúpili úspešne. Hrali sme na jedenásť útočníkov a viacero z nich bolo v závere duelu unavených. Hrali sme veľmi dobre, chlapci príkladne bojovali. Jaro Halák predviedol dva veľmi dôležité zákroky, ktoré boli rozhodujúce. Prajem Slovincom veľa šťastia.

SLOVENSKO 3:4 NEMECKO (0:0, 0:3, 3:1)

Vo svojom druhom zápase vyzvali slovenskí hokejisti Nemcov. Tí v úvode zdolali veľkého favorita z Ruska. Opäť na naše hokejky dopadla neefektivita. Po bezgólovej prvej tretine sa spustil gólostroj Nemcov a naši junáci v poslednej dvadsaťminútovke museli doháňať náskok štyroch presných zásahov. Slovenská stíhačka však prišla neskoro. Zápas sme síce zdramatizovali po góloch Nagya, Stümpela a Demitru, ale tri body získalo a víťazom skupiny sa stalo prekvapujúco Nemecko.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Pavol Demitra (útočník SR): „Nemci nám dali lekciu z efektivity. Je to škoda. Verím tomu, že v ďalších zápasoch už budeme hrať tak, ako teraz v poslednej tretine.”

SLOVENSKO 3:4 RUSKO (2:1, 1:2, 1:0)

Boj o druhé miesto v tabuľke sa začal svižne. Rusi sa ujali vedenia už po 58. sekundách zásluhou Radulova. Bleskovo odpovedal tichý zabijak Miroslav Šatan. Slovenských fanúšikov rozosmutnil necelé dve minúty pred koncom úvodnej tretiny Nikulin. V druhom dejstve sa hral ešte svižnejší hokej. Najprv vyrovnal Marián Gáborík, keď sa so svojou formáciou dostal do prečíslenia a ruského gólmana si vychutnal ako dobrý obed. Povzbudení slovenskí hokejisti sa čochvíľa dostali dokonca do vedenia vďaka Ladislavovi Nagyovi. Ruská zborná však využila presilovku o dvoch hráčov a vyrovnala skóre pred koncom druhej tretiny. Z trestnej ľavice naskakujúci Šatan už nestihol zabrániť gólu v našej sieti. V 44. minúte skóroval ruský kapitán Morozov. Slováci mali príležitosť hry o dvoch hráčov, ale vytúžený vyrovnávajúci gól neprišiel. Do skupinovej fázy Slovač postúpila bez jediného bodu zo základnej skupiny.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Michal Handzuš (útočník SR¨): “Dostal som ocenenie pre najlepšieho hráča, ale na ľade boli aj lepší ako ja. No nie je to o tom, bolo to o víťazstve, čo sme potrebovali. Dosť nás spomalili oslabenia v druhej tretine a potom to Rusi zavreli. Trúfam si povedať, že sme odovzdali úplne všetko a veľmi sme chceli. Verili sme, že sa nám podarí dať v záverečnej tretine rozhodujúci gól, ale aj dnes nás presilovky zradili.”

SLOVENSKO 2:3 ČESKÁ REPUBLIKA (1:0, 0:1, 2:1)

Súpermi Slovenska v osemfinálovej skupine E bolo Česko, Fínsko a Dánsko. Tradiční rivali sa od úvodu zamerali na defenzívu. Pre diváka neatraktívny hokej pokazil gól v Halákovej sieti v 18. minúte. Vyrovnať dokázal Ladislav Nagy na začiatku druhej tretiny.Úradujúci majster sveta však ukázal svoje kvality v 42. a 45. minúte. Znížiť dokázal Surový, avšak k vyrovnaniu Slováci nedospeli. V prípade postupu do štvrťfinále by museli vyhrať zvyšné zápasy a spoliehať sa na zaváhanie súperov.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Ľubomír Višnovský (obranca SR): “Musíme viac strieľať, pokúsiť sa aj o všelijaké haluze,” Milan Jurčina (obranca SR): „Veľmi nás mrzí, že už situáciu nemáme vo svojich rukách. Je to veľká škoda, no musíme ostať pozitívne naladení. Rozhodli dva zlepené góly. Snažíme sa, robíme všetko, čo môžeme, ale jednoducho nám to tam nepadá. Z NHL sme všetci zvyknutí na nahustený program, toto by pred sobotňajším zápasom nemal byť problém.“

SLOVENSKO 1:2 FÍNSKO (0:1, 0:0, 2:0)

Hanlonovcom išlo v zápase o všetko. Do diania nezasiahli zranení Nagy a Bartečko. Domáce publikum rozradostil v presilovej hre Marián Gáborík. Katom našich šancí sa stal Ruutu, ktorý skóroval dvakrát v záverečnej tretine. Slovákom nevyšla ani hra bez brankára a bolo jasné,že dvere do štvrťfinále sa definitívne uzavreli.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Michal Handzuš (útočník SR): “Všetci videli, že sme do toho dali všetko, ale nešlo to. Je to škoda, mali sme tu dobré mužstvo, makali sme, ale nejako sa nedarilo. Všetci sme sklamaní a určite aj diváci a to je mi ľúto. Vo Vancouveri sme síce tiež prehrali, ale aspoň sme hrali dobre, takže to sklamanie je tu asi väčšie.”

SLOVENSKO 4:1 DÁNSKO (2:1, 0:0, 2:0)

V rozlúčkovom zápase slovenskej hokejovej reprezentácie na domácich majstrovstvách svetasa diváci konečne dočkali víťazstva. Skóre duelu avšak otvorili severania. Po góloch Stümpela,Šatana, Hossu a Zedníka si fanúšikovia konečne mohli zaspievať slovenskú hymnu. Najdojemnejšiachvíľa prišla po zápase, kedy sa s reprezentačnou kariérou rozlúčil kapitán Pavol Demitra.

POVEDALI PO ZÁPASE:

Miroslav Šatan (útočník SR): “Po tých jednogólových prehrách sme chceli počuť slovenskú hymnu. Podarilo sa nám to, bolo to také naše poďakovanie fantastickým fanúšikom. Boli za nami, aj keď sa nám nedarilo. Výsledok šampionátu je pre nás sklamaním, chceli sme dosiahnuť oveľa viac.

Pavol Demitra (útočník a kapitán SR): “Ťažko sa mi hovorí. Fanúšikovia sa s nami rozlúčili úžasne. Verím, že naši nástupcovia im to niekedy v budúcnosti vrátia. Chceli sme ísť čo najďalej, nevydarilo sa nám to. Dnes sme jednoznačne išli za víťazstvom, práve pre fanúšikov.”

Nech to je inak

Slovensko tak obsadilo na domácom šampionáte konečné desiate miesto. Tlak domáceho prostredia a prílišné chcenie mátalo hlavy reprezentantov s dvojkrížom na hrudi. Podobne však ako po neúspešnom finále v Petrohrade, chlapci na svoju ďalšiu šancu v Goterborgu vyzreli.

Dúfajme, že aj na MS 2019 tomu tak bude.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera