Pondelok, 22. júl 2024

Už teraz patrí medzi hviezdy, Černák má našliapnuté minimálne na Višňovského kariéru

Štefan Cebro Štefan Cebro 26.06.2021
SITA/AP Photo

Keby sme rozoberali najlepších slovenských útočníkov v histórii, pri elitnej desiatke sa určite pohádame. Pri obrancoch však nemáme až toľko výrazných hráčov.

Naši top obrancovia

Hlavným kritériom by mala byť NHL a k nej potom nabalené úspechy na majstrovstvách sveta či olympiáde. Jednoznačne najlepším slovenským obrancom, ktorého ťažko niekto v budúcnosti prekoná, je Zdeno Chára. Výrazné kariéry v zámorí mali (majú) zo Slovákov aj Ľubomír Višňovský, Andrej Sekera, Róbert Švehla či Andrej Meszároš, aj keď posledného menovaného kariéra šla po tridsiatke prudko z kopca kvôli množstvu zranení a neprospeli mu k umiestneniu medzi najlepšími z najlepších výkony v Slovane Bratislava v KHL a neskôr slovenskej extralige.

Meszároš je príkladom, že pri mladých hráčoch by sa nemalo preháňať. V 21 rokoch bol komplexným obrancom, ktorý hral v druhom páre Ottawy Senators vo finále NHL. Následne podpísal s Tampou Bay šesťročný kontrakt na 24 miliónov dolárov. Postupne však začali jeho problémy so zraneniami, ktoré mu zrazili výkonnosť.

Napriek tomu budeme teraz trochu predpovedať a preháňať. Dôvod je jasný – Erik Černák sa už v 24 rokoch zaradil medzi hviezdy slovenského hokeja. Áno, level je nižší ako tomu bolo pred desiatimi, dvadsiatimi rokmi. Na druhej strane Košičan rozbehol kariéru famózne.

Erik môže byť prvý Slovák, ktorý získa Stanley Cup dvakrát po sebe

Ešte pred dvadsiatymipiatimi narodeninami môže mať na konte zisk Stanleyho pohára back to back. S tým, že patrí k výrazným lídrom obrany súčasne najlepšieho tímu sveta z Tampy Bay. Len si pripomeňme, že slovenskému hokejistovi sa nikdy nepodarilo zdvihnúť nad hlavu najslávnejšiu hokejovú trofej dva roky po sebe. Najbližšie k tomu bol Marián Hossa. Ten bol vo finále dokonca trikrát po sebe, v troch rozličných dresoch, ale po prehrách s Pittsburghom a Detroitom sa dočkal Stanley Cupu až v drese Chicaga Blackhawks. Potom zdvihol nad hlavu najslávnejšiu trofej ešte dvakrát, ale aj sám musel čakať na prvý úspech do 31. narodenín.

Aj v tomto je Černák unikátom, keď sa žiadnemu slovenskému hokejistovi nepodarilo vyhrať NHL v mladšom veku. Odhadovať vývoj kariéry urasteného Košičana je náročné, keďže zranenia môžu spraviť veľa, ale dovolíme si tvrdiť, že to má rozbehnuté minimálne na úroveň Ľubomíra Višňovského, ktorý jednoznačne patrí medzi troch najlepších obrancov slovenskej histórie.

Unikátny Višňa

Niekdajší skvelý ofenzívny bek má úspechy najmä s reprezentáciou, keď bol skoro pri všetkom podstatnom, čo sa našim hokejistom podarilo. Dôkazom je kompletná zbierka medailí z majstrovstiev sveta. Z klubového hokeja však má „len“ tri tituly v slovenskej extralige. Tie má Černák dva.

Višňovského highlightom v NHL bola sezóna 2010/2011, keď sa stal najproduktívnejším obrancom v profilige s úžasnými 68 bodmi. Nikdy však nezažil výrazný ročník v play-off, v ňom odohral len 28 zápasov. Černák má už teraz pred finálovou sériou proti Montrealu na konte fantastických 44 stretnutí. Už po tejto vyraďovacej časti môže dorovnať/prekonať Andreja Meszároša, ktorý odohral 50 duelov v bojoch o Stanley Cup.

Drago sa stále zlepšuje

Výhodou je aj to, že „Drago z Rockyho“ ako slovenského siláka prezývajú, sa každým rokom zlepšuje. Do svojej hry pridal v ročníku aj ofenzívnu časť, keď sa dokáže v útoku presadiť aj napriek tomu, že nehráva presilovku a v tíme má konkurenciu v podobe najlepšieho obrancu súčasnosti Victora Hedmana či skvelého ofenzívne zadáka z Ruska, Sergačeva.

Nebudeme nič preháňať, keď napíšeme, že Černák už je najlepším slovenským hokejistom súčasnosti. Držme mu o to viac palce, nech to dotiahne k back to back Stanley Cupu. Aj Košice si zaslúžia oslavy, ktoré im covid vlani zrušil.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera