Streda, 22. máj 2024

V hokejovej republike sa nádej nachádza na východe

Ján Janočko Ján Janočko 02.02.2020
SITA/Ivan Fleischer

Hokejový východ našej republiky si v najvyššej súťaži momentálne podmanili pre zmenu tri kluby. Po Poprade a Košiciach sú medzi elitou aj Michalovce. Hokejistov na východe ľudia milujú, pozreli sme sa spolu s fanúšikmi klubov na východe na časť extraligy na pravom kraji Hokejovej republiky.

Kedy inokedy spraviť takýto článok, ak nie po týždni, v ktorom prebehla „východniarska miniliga“? Najprv Michalovce privítali Poprad (2:1), potom doma Košice privítali Michalovce (3:0) a o dva dni na to aj Poprad (2:1). Článok má, tak ako hokejový zápas a ľadová plocha, tri tretiny. A takisto všetci respondenti dostali tri otázky.

  1. Ako hodnotíš doterajší priebeh sezóny?
  2. Čo by si najviac pochválil a čo by s najviac skritizoval?
  3. Myslíš, že toto je „tá vaša“ sezóna?

Košická tretina

Košické čakanie na titul je dlhšie ako Spišské párky v bufete v Steel aréne. Ťažko povedať, či bol v poslednom play-off bolestivejší pohľad na ich výsledky, alebo výkony.

Pred sezónou prišli zmeny a kamarát Viktor, ktorý sa na zápasoch vyskytuje pravidelne, si ich zatiaľ pochvaľuje: „Oproti minulej sezóne vidno progres. Podľa mňa hlavne vďaka duu Šťastný – Draiseitl, ktoré nastavilo určitú víziu, za ktorou idú už od zloženia mužstva až doteraz.“

Slušne rozbehnutý tím si už-už mohol vyhliadať papierovo najslabšieho súpera v play-off. Prišli však zlé výsledky a pred Košičanmi je Banská Bystrica, ktorá brala titul trikrát po sebe (a to bolí) a aj Slovan (a to bolí ešte viac). Aktuálne tretie miesto po výhre s Kamzíkmi je aj vďaka krásnej sérii víťazných zápasov miernym sklamaním.

Viktor si chváli Chovana, Beluša, Rapáča, Skokana či Sukeľa. Zaujímavé akvizície sú však podľa neho v kontraste s defenzívou. „Slabinu vidím v obrane, kde nikto nejak mimoriadne nevyčnieva.“ Našťastie, v bráne to vždy dokáže uhasiť Andrej Košarišťan. Jeho angažovanie berie Viktor za najlepší ťah vedenia za posledný rok. Práve vďaka nemu nevyznieva obrana Košíc tak zle.

Posledné zápasy Košíc sú však ako keby bez iskry. Fanúšikom sa na ne niekedy ťažko pozerá. Aj piatkový zápas proti Popradu bol viac vybojovaný, ako nádherný. Preto prichádzajú oprávnené obavy, či dokážu Košičania prekročiť tieň predčasného exitu z playoff a dotiahnuť to ďalej, ako do prvého kola.

Ako to vidí Viktor? „Košickí fanúšikovia samozrejme, dúfajú, že toto bude ten náš rok. Ale liga je teraz ešte vyrovnanejšia, play-off tak bude asi poriadne dramatické. Bol by som však zlý fanúšik, keby som neveril,“ smeje sa Viktor.

Popradská tretina

Pri pohľade na fanúšikov Popradu sa človek neubráni pocitu, že len málokto si zaslúži titul viac, než oni.

A len málokto použije v debate viackrát slovné spojenie „Naši Kamzíci“, ako stand-up komik Gabo Žifčák.  „Sezónu sme začali absolútne strašne. Tréner Štolc nezvládol prechod z mládežníckeho hokeja do extraligy a mužstvo si robilo čo chcelo,“ hovorí Gabo o úvode ročníka Tipsport ligy.

Poprad mal až do konca októbra v lige len štyri výhry v riadnom hracom čase, potom však prišiel obrat ako zo semifinále futbalovej Ligy majstrov. „Tréner Mikula doniesol do Popradu všetko čo nášmu hokeju chýbalo a Kamzíci sa v dvoch úžasných sériách po sebe prepracovali na štvrté miesto,“ zhrnul Gabo.

Zlé jazyky by mohli povedať, že si hráči v Poprade podávajú kľučku, zmeny v kádri však vedú k dobrým výsledkom. A to aj u hráčov, ktorí boli pod Tatrami, zveličene povedané, za zásluhy. Zmeny v kádri robia radosť aj Gabovi: „Najviac ma túto sezónu potešil príchod Michala Vandasa. Nesmierne ma potešil odchod Samuela Mlynaroviča. Jeho výkony sa mi nepáčili už posledné dve sezóny. Rovnako si myslím, že aj Štefan Fabián by uz mal ísť odovzdávať skúsenosti na lavičku,“ prezradil Gabo pohľad na lavičku Kamzíkov.

Poprad to má teda dobre našliapnuté, aktuálne je na 4. mieste tabuľky a trápi každého súpera v lige. V piatok síce tesne prehrali v Košiciach, o dva dni predtým ale šokovali v hlavnom meste Slovan výborným výkonom a zaslúženým víťazstvom. Siahne Poprad na titul? „Verím tomu tak, ako som tomu ešte nikdy neveril. Počas sezóny sme ukázali, že vieme poraziť každého. Na Slovan si už vlastne chodíme po body ako do Kauflandu. Potrápiť nás vedia Košice, ale to je len otázkou prípravy a taktiky. Musíme zapracovať hlavne na presilovkách, lebo tie sú v Poprade dlhodobo tragické. Ale ja im verím a dúfam, že si pôjdem zakričať na finálový zápas: Biela a modrá!“ hovorí Gabo o svojom veľkom sne.

Kvôli práci v hlavnom meste to má na štadión pod Tatrami. „Hnevá ma, že nemôžem vidieť viac zápasov, kedže žijem v Bratislave. Online prenosy zápasov prešli pod tipsport.sk a ten k prenosom pustí len tých, čo stávkujú. A k hazardu ma nikto nikdy neprinúti,“ hovorí komik o fanúšikovskej krivde, ktorú cíti nielen on.

Michalovská tretina

Tam, kde sme skončili, pokračujeme. Náš tretí respondent, Oliver, má podobný problém ako Gabo. No kým u Kamzíka ide o principiálny problém, mladý muž to má inak. Nemá vek potrebný na legálne stávkovanie. A okrem toho je z vedľajšieho okresu, preto sa na štadión tak často nedostane.

Zápasy Michaloviec však sleduje v televízii a niekoľko tipsportligových videl aj na vlastné oči. „So sezónou som spokojný. Po postupe Michalovce ukázali, že dobre doplnili mužstvo a že dokážu byť vyrovnaným súperom všetkým tímom v lige,“ hovorí. Domáce zápasy Michaloviec boli a sú veľkou udalosťou na celom Zemplíne.

Oliver pravidelne chodieval aj na druhú najvyššiu súťaž, keď Michalovce hrali o postup. Hovorilo sa o noži na krku a možnosti, že sponzor od klubu odskočí v prípade neúspechu. Už vtedy sa Dukla chválila solídnymi návštevami. „Na všetkých zápasoch, ktoré som v tejto sezóne videl, bolo vypredané,“ prezrádza Oliver. Dodáva, že zohnať lístky je problém, ak si ich človek nekúpi v čase spustenia predpredaja. Väčšinou sú fuč za pár minút.

Budem sa asi opakovať, ale Michalovce hrajú veľmi dobrý a zaujímavý hokej. Páči sa mi ako hráči bojujú. Baví ma hra Mareka Mašlonku a Igora Safarelejeva, na tých sa dá pozerať. Trochu ma hnevala iba jedna vec. Na zápase s Košicami sme pre zahmlený mantinel nevideli na plochu. Veľké sklamanie,“ hovorí Oliver o negatívnej skúsenosti z jesene minulého roka. Napriek sťažnostiam organizátori vraj nemohli nič robiť.

Samozrejme, vždy sa dá hrať lepšie. Lepšia kombinácia a častejšia streľba – to by asi Michalovciam pomohlo. Niekedy sa na strelu čaká strašne dlho, hráči rozmýšľajú a nakoniec preváhajú najlepší moment. Potom príde frustrácia, ktorú je cítiť v hre,“ povedal.

Keďže Michalovce sú nováčikom, klub nemá majstrovské ambície ako Košice či Poprad. Otázka o „tej vašej“ sezóne sa tak musí brať z iného pohľadu. Už postup bol veľkým úspechom, minulý ročník bol prelomový. Kedy bude pre Olivera táto sezóna „špeciálna“? „Myslím, že keď postúpime do play-off,“ prezrádza a pohľad na tabuľku mu dáva za pravdu. Ak by Michalovce skončili na 7. alebo 8. mieste, dostali by buď Košice, Bystricu alebo Slovan do prvého kola playoff. Koho si praje náš posledný respondent? „Ideálne Košice, aj Bystricu by som zvládol. Slovan nechcem, s tým sa nám teda vôbec nedarí,“ prezradil na záver.

Tri ostrovčeky nádeje

Hoci sponzorov ochotných investovať peniaze do profi športu je, zdá sa, čoraz menej, hokejoví fanúšikovia na východe majú dôvod na radosť a hrdosť. Aj tí, ktorí to majú na štadión trochu ďalej. Hokeju sa aktuálne na východe darí.

Tri ostrovčeky na východe dávajú nádej, že to v profesionálnom športe snáď nemusí byť až také zlé. Ľudia chodia na štadióne a klubom sa darí.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera