Pondelok, 22. júl 2024

Uvidia diváci hokej naživo aspoň na finále? Nádej existuje, hoci amatérom sezónu definitívne pochovali

Martin Panák Martin Panák 31.03.2021
TASR - Jaroslav Novák

Asociácia profesionálnych hokejových klubov sa usiluje, aby sa ešte počas tohtoročných vyraďovacích bojov v Tipos extralige vrátili na tribúny zimných štadiónov diváci.

Podľa riaditeľky Anety Büdiovej je APHK v intenzívnej komunikácii so všetkými dôležitými inštitúciami a má nádej, že sa v závere sezóny pri dodržaní všetkých nariadení objavia v hľadiskách fanúšikovia aspoň v obmedzenom počte.

Prebiehajúcej 28. sezóne v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži reálne hrozí, že sa bude označovať ako tá, ktorá sa odohrala bez prítomnosti divákov.

Chýbajú nielen diváci, ale aj príjmy

Bez fanúšikov v hľadiskách chýba zápasom ich podstatná súčasť, kluby navyše prichádzajú o významné zdroje príjmov zo vstupného. Kluby hlásia počas pandémie koronavírusu citeľné finančné straty, už vlani prišli majitelia o najvýznamnejšiu zložku príjmov – o vstupné z play off. Po roku nastáva rovnaká situácia.

Nie všade sa tieto výpadky podarilo nahradiť. Majitelia klubov napriek nepriaznivej situácii našli vďaka výraznému úsiliu možnosti ako odohrať sezónu. Bolo to aj za cenu rôznych pôžičiek, keďže kompenzácie za straty boli len minimálne.

Veľká ekonomická neistota je aj jedným z dôvodov, prečo dnes chýbajú vo štvrťfinále viacnásobní šampióni z Košíc a Banskej Bystrice. V Košiciach museli bojovať aj s otáznikmi, ktoré vyplývali z nejasnej situácie v Steel aréne, Banskobystričanom nepomohla ani absencia ich domáceho prostredia a dochádzanie do Zvolena.

Napriek nepriaznivým okolnostiam tieto i ďalšie extraligové kluby nestratili chuť ďalej budovať a rozvíjať hokej na Slovensku,” uviedla Büdiová v tlačovej správe.

Pokropenie živou vodou

APHK sa snaží o koordinovaný návrat aspoň časti fanúšikov na tribúny. Ak by sa v zlepšujúcej sa pandemickej situácii podarilo dosiahnuť, že by na záverečné zápasy vyraďovacej časti prišli diváci, znamenalo by to pre účastníkov Tipos extraligy pokropenie živou vodou i veľkú nádej, že ďalšia sezóna sa už opäť odohrá s fanúšikmi na štadiónoch.

“Aj keď sa pandemická situácia na Slovensku zlepšuje, stále sme nad koronavírusom nevyhrali. Rozumieme komplikovanej situácii a dodržiavanie opatrení je priorita. Pre slovenský hokej sú fanúšikovia dôležití, ich postupný návrat do hľadísk je pre nás prioritou. Sme v intenzívnej komunikácii so všetkými dôležitými inštitúciami. Máme nádej, že sa dočkáme aspoň minimálneho počtu divákov na tribúnach ešte v tejto sezóne, samozrejme za dodržania všetkých nariadení,” dodala šéfka APHK.

Pri súčasných návrhoch návratu divákov sa rovnako ako pri jesenných predkladaných dokumentoch myslí predovšetkým na percentuálny model obsadzovania štadiónov, či povinnosť fanúšikov prísť na štadión s negatívnym testom na COVID-19. Návrhy vychádzajú aj zo skúseností z NHL či KHL, kde sú diváci na štadiónoch v obmedzenej miere povolení.

Diváci na štadiónoch už boli, ale…

V januári a februári tohto roku na seba viackrát upozornili prítomnosťou divákov na štadiónoch napríklad na Slovane, či v Detve.

Napriek pandemickým opatreniam, ktoré to zakazovali, boli skyboxy na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu opakovane plné VIP-návštevníkov. Ako vtedy potvrdil aj Úrad verejného zdravotníctva, pre žiaden zápas neudelil výnimku, ktorá by to umožňovala.

Podobne aj na záberoch z incidentu majiteľa hokejovej Detvy Róberta Ľuptáka, ktorý pokrikoval smerom k striedačke hostí z Popradu, bolo vo VIP sektore vidieť viacero divákov, ktorí si príliš starosti s dodržiavaním opatrení nerobili a rúška nemali vôbec alebo všade možne, len nie na ústach a nose.

Pokiaľ by sa APHK napokon predsa podarilo divákov na tribúny dostať, čaká ju zrejme mimoriadne náročná úloha ustrážiť, aby sa podobné situácie neopakovali.

Po takmer polročnom čakaní koniec

Kým v Tipos extralige sa riešia možnosti návratu divákov na štadióny, v amatérskych súťažiach si na nich ligové zápasy nezahrajú už ani hráči. Na tento verdikt pritom čakali takmer polroka, svoje posledné stretnutia sa v nich odohrali ešte 10. a 11. októbra 2020.

Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja totiž rozhodol o ich predčasnom ukončení. Ide o všetky súťaže s výnimkou Tipos extraligy a Slovenskej hokejovej ligy, ktoré sú profesionálne a môžu naďalej prebiehať na základe udelenej výnimky.

Dôvodom nielen koronavírus

VV SZĽH sa po posúdení stavu a odporúčaní príslušných riadiacich orgánov súťaží stotožnil s názorom, že pre amatérske súťaže už nie je v sezóne 2020/2021 možné realizovať odohratie všetkých častí podľa rozpisu príslušnej súťaže. A to nielen z dôvodu pretrvávajúcej nepriaznivej pandemickej situácie a platných nariadení autorít štátu, ale aj pre pribúdajúci počet zimných štadiónov, ktoré ukončujú prevádzku.

Výkonný výbor rozhodol o predčasnom skončení súťaží extraligy žien, 2. ligy seniorov, extraligy juniorov, 1. ligy juniorov, extraligy dorastu, 1. ligy dorastu, ligy kadetov, žiackych súťaží a súťaží prípraviek pre sezónu 2020/2021 a poveril riadiace orgány príslušných súťaží procesne zabezpečiť ich predčasné skončenie. Informoval o tom portál hockeyslovakia.sk.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera