Streda, 24. apríl 2024

Valach ako Forsberg, strelec mladší ako Gáborík, či osemnásťročný brankár s pokusom o gól

TASR - Ján Krošlák

Dva nové ligové rekordy, dva góly 17-ročného obrancu, výhra Nových Zámkov a 18-ročný brankár, ktorý takmer strelil gól. Za jeden utorkový zápas a šesť piatkových sa v Tipos extralige stalo toľko, že keby sa nedeľné kolo neodohralo, aj tak by bolo o čom písať.

No potom prišla nedeľa a s ňou ďalšie zápasy, ktoré rozšírili zoznam zaujímavých udalostí. Vyhraná tretina pri prehre 1:11, prekvapená infografika, prvý multibodový zápas Mešára, Forsbergovka, vlastný gól, čisté konto len 19-ročného brankára, hráč s päťbodovým zápasom či obranca bodujúci v dvanástom zápase v rade. V slovenskej NHL rozhodne nie je nuda!

Prekvapená infografika

Minulý utorok sme písali o infografike v Michalovciach, ktorá predĺženie označuje ako 13. tretinu. V nedeľu sa o kuriózny moment postarala infografika v Liptovskom Mikuláši, ktorá zostala po desiatom góle Popradu prekvapená ako cestári, keď v zime napadne sneh.

Stav 1:9 sa nezmenil na očakávaných 1:10, ale na 1:0.

Fun fact: Hoci Liptáci prehrali 1:11, druhú tretinu vyhrali 1:0.

Dajme si preto minútu ticha za tých, ktorí mali podané na gól Popradu v druhej tretine.

Oslávenci a darčeky

Brandt Clarke a Filip Belányi majú spoločné dve veci. Obidvaja hrajú v Tipos extralige a obidvaja oslavujú narodeniny 9. feburára, čiže v deň vydania tohto článku. Aké si dali cez víkend darčeky?

Filip Belányi si daroval čisté konto a kanadský magnet na skautov Clarke si doprial dva góly v jednom zápase.

Sympatický pokus 18-ročného brankára

Brankár Slovana Richard Noskovič sa vo veku 18 rokov, 2 mesiace a 11 dní stal v piatok druhým najmladším brankárom za posledných 20 rokov, ktorý vychytal v extralige výhru.

Sebavedomie mu rozhodne nechýbalo, veď v závere počas nitrianskej hry bez brankára si trúfol na niečo, čo nevídame často a doteraz vyšlo len Sasu Hovimu. Pre istotou pripomínam, má len 18 rokov! Neskutočné.

Jednoruký expert

Keď sa povie slovo valach, veľa ľudí si predstaví pastiera s valaškou. Ja však patrím medzi ľudí, ktorí si predstavia experta na nájazdy. O skvelom jednorukom blafáku Mareka Valacha sme písali už minule.

Tento týždeň opäť vykorčuľoval na nájazd a zrejme cítil, že brankár bude čakať jeho povestnú fintu. Preto zvolil iné zakončenie jednou rukou a tentoraz nás ohúril ,,Forsbergovkou“.

Pohľad nielen do tabuľky

Čo má nové extraligová tabuľka? Niektorí hovoria, že vyzerá dobre a iným sa zasa nepáči. Na jej vrchole sa o prvé miesto delí Poprad so Zvolenom, pričom Podtatranci majú lepšie skóre. Skvelú formu majú hráči Michaloviec, ktorí bodovali už deväť zápasov v rade.

Spomedzi hráčov stojí za zmienku séria trenčianskeho obrancu Carla Ackereda, ktorý ťahá 12-zápasovú bodovú šnúru.

V Nových Zámkoch sa dočkali výhry, čím ukončili sedemzápasovú šnúru prehier, no v nedeľu zahájili ďalšiu. Liptovský Mikuláš je naďalej beznádejne posledný, čo je smutné podobne ako gól v sieti brankára Zvolena, ktorý prišiel v nedeľu o čisté konto 30 sekúnd pred koncom zápasu.

Zaujímavosť týždňa – Dvorský už nezvonil

Posledné dva diely Slovenskej NHL sme písali, že Dalibor Dvorský vyzváňa na tyčky a vzhľadom na jeho výkony gól určite príde. A stalo sa!

Bystrický útočník sa stal najmladším extraligovým strelcom, keď vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 18 dní prekonal bradatý rekord Mariána Gáboríka.

Je potešujúce, že sa po rokoch na severe Európy nenechal naverbovať do švédskej reprezentácie, ktorá mala záujem. Snáď sa jeho hokejový rast nezastaví a v budúcnosti Gáboríka pripraví o ďalšie rekordy.

Ideálne o ten, pre najvyššie draftovaného Slováka v histórii. Mimochodom, v piatok pridal ďalší gól.

Hráč týždňa – Jakub Sukeľ

Menej známe dvojča od Sukeľov dáva o sebe vedieť. Banská Bystrica uplynulý týždeň ani raz neprehrala, k čomu Jakub Sukeľ prispel významnou mierou. Bodoval v každom zápase. Spolu nazbieral 7 bodov, za 4 góly a 3 asistencie.

Z bodov môžu mať radosť aj fanúšikovia Slovana, nakoľko práve bratislavský tím ho zapožičal pod Urpín na hosťovanie.

Moment týždňa – šesťsekundové predĺženie

V piatok sa v Košiciach odohralo najkratšie predĺženie v histórii ligy, keď ho už po šiestich sekundách ukončil útočník domáceho tímu Pavel Klhůfek. Za bežných okolností by mnohí diváci gól zmeškali, po rabovaní v bufete by sa nestihli vrátiť na svoje miesto.

Takto ho zmeškali len tí, ktorým vypadol internet alebo nestihli prepnúť okno.

Doterajší rekord bol 14 sekúnd, nové maximum je rovnaké ako v NHL. Akurát, tam to takto rýchlo dokázala pätica hráčov – Mats Sundin, David Legwand, Alexander Ovečkin, Andreas Athanasiou a William Nylander.

Sme svedkami zábavnej a výnimočnej sezóny Tipos ligy. A čítame sa znova na budúci utorok.