Štvrtok, 25. júl 2024

Vďakabohu za Šatana. Tu je päť dôvodov, prečo

SITA

Slovenský hokej má nového šéfa. Po Martinovi Kohútovi sa na najdôležitejšiu stoličku v hokejovej republike posadí nový zväzový prezident. Miroslav Šatan.

Keď svojho času hrával NHL v Buffale, fanúšikovia Sabres vytiahli slávny plagát. “Thank God for Satan,” vďakabohu za Satana.

Fanúšikovia slovenského hokeja sa dnes môžu cítiť rovnako. Ponúkame niekoľko dôvodov, prečo je to tak.

Víťazný typ

Miroslav Šatan je víťazný typ. Ťažko inak opísať všetko, čo v kariére na ľade a už aj mimo neho dosiahol. Výpočet medailí, veľkých zápasov či gólov by sme urobiť mohli, je ale zbytočný. Všetci vieme, všetci si pamätáme, nikto nezabudol.

Resumé Šatana ako funkcionára nie je oveľa horšie. Strieborná medaila pre generálneho manažéra tímu Európy na doteraz poslednom Svetovom pohári. Výber Craiga Ramsayho na pozíciu reprezentačného trénera Slovenska a dva šampionáty, na ktorých národný tím ukázal po rokoch progres.

Nezačína od nuly

Martin Kohút viedol slovenský hokej tri roky. Prebral ho v ťažkom, krízovom období. Stabilizoval chod zväzu, naštartoval infraštruktúru a projekty, marketing. Reprezentáciu zveril Šatanovi, angažoval fínskeho odborníka, zapojil bývalých hráčov. V zime učili školákov a škôlkárov korčuľovať Rastislav Konečný, Jiří Bicek a ďalší bývalí reprezentanti.

Sám pred voľbami hovoril, že Šatan znamená kontinuitu. Pokračovanie naštartovanej cesty, rozvoj už rozbehnutých projektov. Práca nového prezidenta bude o to ľahšia, že posledné dva roky chodil do práce na hokejovom zväze. Vie, ako to tam chodí.

Martin Kohút navyše zostáva vo výkonom výbore, spolupráca môže pokračovať. Slovenský hokej sa tak nemusí spamätávať z ďalšieho nového začiatku.

Renomé si nekúpiš

Meno Miroslava Šatana poznajú v celom hokejovom svete. V Rusku aj Kanade, o Amerike, či dôležitej Európe nehovoriac. Všade má rovnaký cveng.

Šatan je a bude dôstojným zástupcom Slovenska a jeho hokeja na akomkoľvek rokovaní. Lepšie meno, ktoré by dnes vážilo vo svetovom hokeji viac, vlastne nemáme. Alebo ho poznáte?

Zlatí chlapci

Voľba Šatana znamená aj udržanie skupiny hráčov z najlepšej generácie hokejistov pri športe. Pálffy s Handzušom sa dostali do výkonného výboru, Ján Lašák ešte pred voľbami hovoril, ako ho napĺňa práca s mladými brankármi, ale že bez Šatana skončí.

Kto, keď nie Stumpel, Handzuš, Višňovský, Lintner, Lašák a spol. by mal slovenskému hokeju dať viac, ako tí, čo v ňom najviac dosiahli? Lepšie vzory pre mladých chlapcov tiež dnes nemáme. Alebo ich poznáte?

Slovenská mentalita

Priznajme si, sme tak trochu ovečky. Slováci, myslím. Najviac nám funguje, keď nám niekto velí. Niekto, koho uznávame. Za ním pôjdeme. Nemyslím to zle, vždy sme sa ale dokázali zomknúť, keď sme mali silného lídra.

Teraz takého máme aj v hokejovom hnutí. Slovenskej mentalite by také nastavenie mohlo vyhovovať. Jasné, ukrivdenci, ublíženci a krikľúni vždy budú. Sila, ktorú môže na svoju stranu získať nový prezident, by ale mohla byť veľká. A rozhodujúca.

Miroslav Šatan sa okrem Céčka na hrudi a medailí na krku preslávil najmä šikovnými ručičkami, ťahom na bránku a schopnosťou udržať si chladnú hlavu aj v kritických chvíľach najdôležitejších stretnutí.

To všetko bude líder slovenského hokeja na novej pozícii potrebovať. Hokejová republika potrebuje tento zápas zvládnuť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera