Sobota, 29. jún 2024

Verí, že sa môže stále zlepšiť. Jágrovi sa medzi nesmrteľných nechce, radšej oslávi päťdesiatku medzi elitou

Štefan Cebro Štefan Cebro 30.04.2021
FOTO TASR/AP

My jsme Kladno, kdo je víc…, spievajú verní fanúšikovia z nevábneho mesta známeho ťažbou čierneho uhla. Toho by sa však muselo ešte tak storočia vyťažiť na tony, aby sa tento fakt priblížil inému a dôležitejšiemu faktu.

Jaromír Jágr hrá stále hokej! Jeho príbeh je neskutočnou inšpiráciou, porovnateľnou hokejovo dnes len so Zdenom Chárom, ktorý oslávil 44. narodeniny v NHL. Česká ikona už nehrá najlepšiu ligu sveta, ale jeho story je nenapodobniteľná.

Po minulom roku by si človek povedal, že ako môže ešte hľadať motiváciu. Kladno vrátil do extraligy, ale po roku sa musel s tímom porúčať. Síce cez sezónu mal jeho tím slušné výsledky. Výborne mu chytal Denis Godla a strelecky sa zaskvel aj neskorší útočník Slovana Bratislava Brendan O’Donnell.

Prehrávali, ale ukázali charakter

Toho nadšenie z Jágra bolo očividné. Keď vidíte, ako drie, tak si poviete, že to je stará škola. Dnes sa už trénuje kratšie, intenzívnejšie, dbá sa vo veľkom na regeneráciu. Čím mu však môžete argumentovať? Je druhý v kanadskom bodovaní NHL a strelil 766 gólov. Ani jeden z nás mu nesiaha čo i len po päty. Možno by sme mali všetci robiť to, čo on,“ hovoril na adresu svojho vtedajšieho spoluhráča a majiteľa zároveň O’Donnell.

Kanaďan ale postupne vlani upadol s celým tímom. Godla sa zranil a Kladno putovalo do prvej ligy. Mnohí by si povedali, to je koniec, ale nie Jágr. Dal dokopy znova solídny tím. Godlu síce neudržal, ale získal z Košíc jeho krajana Andreja Košarišťana, na návrat domov prehovoril kamaráta Tomáša Plekanca a „Kladínko“ si znova vydrelo cestu až do extraligy.

Pritom v dramatickej finálovej sérii mal dlho navrch ďalší slávny klub minulosti z Jihlavy.Chcel by som Jihlave poďakovať. Ako po druhom zápase už oslavovali extraligu, odkladali rekonštrukciu štadióna a hovorili, že majú lepší charakter. To nás neskutočne motivovalo a nakoniec sme ukázali lepší charakter my,“ hovoril pre idnes.cz útočník s tisíckou zápasov v NHL.

Plekancova tisícka je pre Jágra zahrievacie kolo. Dookola sa môžeme baviť, že keby sa v strede kariéry neurazil, neodišiel na tri roky do Omska, dnes by mal najviac zápasov v profilige spomedzi všetkých hráčov vo vyše storočnej histórii a takisto ďalšie rekordy. Na keby sa nehrá a kariéra ikonickej šesťdesiatosmičky je stále dych vyrážajúca. V NHL stihol 1733 zápasov a má 1921 bodov.

Vo finálovej sérii sa Kladno vzchopilo. V bláznivých zápasoch, kde si šesťkrát neudržali tímy domáci ľad, sa rozhodlo až v tom siedmom. Tentokrát Kladno vyhralo 5:2 a už po roku oslavuje návrat medzi elitu.

Jágr stihol v play-off 16 zápasov, pripísal si 10 bodov, v základnej časti ich mal 12 v 19 dueloch. Zvládnuť 35 zápasov v 49 rokoch je v dnešnej dobe absolútne úžasné. To sa ešte znásobí, keď najlepšie pravé krídlo histórie oslávi päťdesiatku v extralige! Tam mal v minulej sezóne 29 bodov v 38 zápasoch.

Aj v päťdesiatke od seba očakáva viac

V praxi to znamená, že český krídelník si znova odkladá uvedenie do Siene Slávy. Do torontskej sály nesmrteľných môže ísť až vtedy, keď nehrá tri roky vo svete najvyššiu súťaž a „Jarda“ sa ani z ďaleka nechystá končiť.

Pre české médiá priznal, že už pred koncom siedmeho duelu skladal v hlave zostavu pre ďalší ročník.Ja ani končiť nemôžem. Máme skoro vypredané Winter Classic, ale musím sa herne ďaleko zlepšiť, aby som bol prospešný pre tím. Chcem pomôcť Plekymu. Stále verím, že to vo mne je, aj keď hrať v päťdesiatke so 120 kilami nie je ľahké. Nesmiem pribrať,vravel Jágr pre hokej.cz a vysvetlil, že nekončí aj kvôli ekonomickej situácii.

Očakávam od seba ďaleko viac, chcem pomôcť viac. A nemám na to, ale viem, že keby som odišiel, tak skončí veľa partnerov. A možno klub zanikne. Takže nemám na výber. Tí ľudia to ale nechápu, ale je mi to viac-menej jedno. Ľudia, ktorí to vedia, stoja za mnou. Jediný, kto ma bude v živote súdiť, je boh,zdôraznil pravoslávny človek.

Neuveriteľné je, že Jágr si stále na seba vytvára obrovský tlak.Behom kariéry som mal pocit, že keď chcem dať gól, tak ho dám. Trénerom som, odmalička som drel šesť hodín. A teraz to proste nejde. A ľudia to od teba očakávajú, aspoň niektorí. To je najhorší pocit, keď si ľudia myslia, že môžeš a ty vieš, že nemôžeš. A nemôžeš im to ani povedať, lebo im nechceš brať ilúzie. Ale urobím maximum preto, aby som sa nejak pripravil,dodal pre hokej.cz Jágr.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera