Utorok, 27. február 2024

Volajú ho McJesus. Štatistiky Connora McDavida v základnej časti NHL boli nadčasové

Jakub Halák Jakub Halák 18.05.2021
SITA/Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP

Základná časť tejto pandemickej sezóny sa už takmer skončila. Ešte Calgary a Vancouver dožijú svoje trápenia. Kto však už odohral všetky predpísané zápasy je Edmonton Oilers. Konečne tak môžeme zhodnotiť, ako veľmi je pred konkurenciou Connor McDavid.

Zdá sa, že bodovať v zápase je pre neho jednoduchšie ako zraniť sa, keď sa voláte Rosický.

Ekvivalent útočnej éry

Číslo 97 nazbieralo v tejto sezóne 105 bodov. 105 bodov za 56 zápasov, 1.875 bodu na zápas. V plnej sezóne hovoríme o 153 bodoch. Naposledy mal rovnaký alebo vyšší priemer bodov na sezónu Mario Lemieux v roku 1996, rok pred narodením McDavida.

V posledných 50-tich rokoch sa to podarilo týmto piatim: Phill Esposito, Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Steve Yzerman a mužovi hrajúcemu so špáradlom namiesto hokejky – Adam Oates. Bavíme o rekordoch, ktoré pamätajú Zdena Cháru s výškou iba okolo 190 cm.

Pre zaujímavosť Sidney Crosby mal v najlepších rokoch poznačených zraneniami okolo 1,5-1,6 bodu na zápas. Best, but not Elite.

Vplyv na ofenzívu Oilers

Edmontone ho volajú McJesus. Svojimi bodmi sa podieľal na 57 percentách gólov Edmontonu. Pre porovnanie Gretzky mal v 200-bodových sezónach okolo 48-51 percent. Rovnaké číslo zaznamenal len Mario Lemieux vo svojej 199-bodovej z roku 1988-1989.

Jeden si povie, veď to všetko nastrieľal v presilovkách. Tak určitee, v presilovkách zaznamenal 35 percent bodov, konkrétne 37. Zaznamenal aj 11 víťazných gólov, toľko malo na konci sezóny Buffalo Sabres výhier v riadnom hracom čase. Jeden tím za celú sezónu!

Fun fact: Matthews má dokonca 12 víťazných gólov v skončenom ročníku. Rekord je 16, ale v sezóne s 82 zápasmi.

Kto mu chutil najviac?

McDavid nebodoval iba v 11 zápasoch uplynulého ročníka. Len raz nebodoval vo viac ako jednom zápase, konkrétne v trojzápase proti Torontu a Edmonton dal za toto časové obdobie iba jeden jediný gól. V priemere bodoval každých 32 minút.

Bodová distribúcia medzi jednotlivých súperov je nasledujúca:

  • Vancouver  – 10 zápasov, 8 gólov, 14 asistencií, 22 bodov – 2,2 bodu na zápas
  • Calgary – 10 zápasov, 8 gólov, 10 asistencií, 18 bodov – 1,8 bodu na zápas
  • Montreal – 9 zápasov, 3 góly, 9 asistencií, 12 bodov – 1,33 bodu na zápas
  • Ottawa – 9 zápasov, 4 gólov, 17 asistencií, 21 bodov – 2,33 bodu na zápas
  • Toronto – 9 zápasov, 3 gólov, 7 asistencií, 10 bodov – 1,11 bodu na zápas
  • Winnipeg – 9 zápasov, 7 gólov, 15 asistencií, 22 bodov – 2,44 bodu na zápas.

Čo ma prekvapilo je, že najviac sa mu darilo proti Winnipegu. Myslel som, že proti Otrave Ottawe, ktorej dovolili uhrať presne 0 bodov. To je pekná predikcia do playoff, lebo po takýchto sezónach mali hráči vždy výborné playoff.

Verdikt

Connor sa zaradil medzi top 5 útočníkov v histórii ligy. O sieni slávy nemá cenu rozprávať, je to už hotová vec. Teraz zostáva na Edmontone, aby mu postavili tím, ktorý vyhrá Stanley cup. McDavid a Draisaitl to sami nezvládnu.

Nebyť Covidu mal by tých 100-bodových sezón už päť za sebou, v jednomrade.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera