fbpx
štvrtok, 21. januára 2021
Ladislav Nagy
SITA
Hokej

VSŽ vyhodili trénerov a vyčistili dom. Ešte by sa mali ospravedlniť Nagyovi

Dnešná správa na klubovom webe HC VSŽ Košice prekvapila presne nikoho. Správna rada klubu sa poďakovala trénerom a odvolala všetkých troch. Skončil Roman Šimíček, skončil Peter Bartoš a skončil Marcel Šimurda. Okrem nich skončil aj športový riaditeľ Pavol Zúbek.

Tomu sa hovorí jarné upratovanie. V Košiciach vyčistili po treťom predčasnom konci sezóny celý dom. Chýbalo jediné – ospravedlnenie Ladislavovi Nagyovi.

Zabudli v Košiciach robiť hokej?

Osem finálových účastí a z nich päť titulov medzi rokmi 2008 a 2015, no po semifinálovom vypadnutí proti Banskej Bystrici v roku 2016 bieda. Tri štvrťfinálové prehry po sebe (Martin, Bystrica, Poprad) sú tvrdou ranou pre košických fanúšikov.

VSŽ Košice sú dnes len priemerným slovenským hokejovým klubom. Ústup z pozícií už nie je náhodou, ale smutným trendom. Boris Valábik si ale nemyslí, žeby v Košiciach zabudli hrať hokej. (Moja otázka prichádza v čase 3:30 v rozhovore.)

Možno prišlo na Košice po rokoch hokejových hodov bolenie brucha. Možno sú naozaj jedným z mála (ak nie jediným) klubom v lige, ktorý nielen, že platí výplaty hráčom načas, ale platí aj odvody podľa Zákona o športe. Neviem, len som tak počul.

Klub ale doslova zahodil posledné tri roky kariéry najlepšieho hráča Košíc od čias Igora Libu. Ladislav Nagy si do mesta, kde s veľkým hokejom začínal, neprišiel pre tri trápne vypadnutia vo štvrťfinále playoff.

Ospravedlnenie

S ospravedlnením v úvode článku preháňam a žartujem, možno ale nie tak celkom. Košice mohli a mali pre úspech hráča, ktorého číslo musí jedného dňa visieť pod strechou Steel Arény, urobiť viac.

Viac, čo sa týka spoluhráčov, ktorých okolo neho postavili. Namiesto bojovníkov či rýchlych mladých hráčov sa manažment rok po roku spoliehal na veteránov, bývalých reprezentantov a ošľahaných legionárov. Neprezradím tajomstvo keď napíšem, že nikto z nich súperom strach nespôsobuje.

O prípadných talentoch z vlastnej kedysi chýrnej továrne na hokejistov škoda hovoriť. Nie sú.

Chcelo to viac aj z pozície trénerov, herného štýlu. Jančuška ani Šimíček zázraky neurobili, nepriniesli do Steel Arény ani len zmenu. Košice stále hrajú ten svoj archaický profesorský hokej, založený na kombináciách so snahou o pekné góly.

Najmenej posledné tri-štyri roky sa tak ale dá vyhrávať len v základnej časti. Playoff je iná súťaž, tento fakt ako keby na východ republiky stále nepricestoval.

Čo bude ďalej?

Košice budú mať nového trénera, športového riaditeľa a celkom určite prejde výraznou obmenou aj káder. Bude už bez Laca Nagya, ten sa s kariérou rozlúči (verme) počas MS v hokeji.

Keď to ale s ním dotiahli Oceliari len po prvé kolo vyraďovacej časti, fanúšikovia sa radšej do úvah, ako bude vyzerať tím VSŽ v ére po Nagyovi, nepúšťajú.

Po posledných troch rokoch by ich prepadali samé čierne myšlienky.