Štvrtok, 28. marec 2024

Vysoká prehra, ktorá Slovákov bolieť nemusí. Stačí s najbližším súperom urobiť to, čo nám vyviedli Švajčiari

TASR - Jaroslav Novák

Štvrtý zápas Slovensko na MS 2021 v hokeji v Rige nezvládlo. Po troch výhrach prvýkrát prehrali hráči národného tímu so Švajčiarskom 1:8.

Náš súper bol lepší, výsledok síce vyzerá byť krutý, no nedá sa voči nemu príliš veľa namietať.

Oslabenia a presilovky

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Pospíšila na 5 minút a do konca zápasu po narazení súpera na mantinel v prvej tretine. Oslabenie začali Slováci aktívne a po chybe brankára Berru mal Sukeľ na hokejke pred opustenou bránkou gól. Puk poriadne netrafil a o chvíľu ho už po nešťastnom teči ťahal Hudáček zo svojej bránky prvýkrát.

Keď sa pred koncom tretiny nechal vylúčiť Holešinský, Švajčiari trestali hneď po znovuotvorení hry. Po ďalších dvoch góloch v slovenskej bránke v prostrednej časti hry zopakoval Holešinského kúsok Gachulinec pár sekúnd pred druhou prestávkou. Švajčiari aj jeho vylúčenie na začiatku poslednej tretiny strestali už piatym gólom. Deväť minút pred koncom sa za stavu 1:6 sa Rosandič nešportovo správal k Siegenthalerovi a putoval za Pospíšilom do sprchy. V druhom päťminútovom oslabení v zápase dostal Hudáček dva ďalšie góly.

Naši hráči nazbierali 60 trestných minút, Švajčiari strelili päť gólov v presilovkách. My sme hrali jednu, ktorú sme za stavu 0:3 nevyužili. To je všetko, čo potrebujeme vedieť o nepodarenom zápase.

Čo s tým?

Turnaj je dlhý, cieľ jasný. Získať dosť bodov na postup do playoff. Zápas proti Švajčiarsku ukázal, ako sa to nemusí podariť. Z trestnej lavice sa hrá ťažko, minúty strávené o štyroch vyčerpávajú všetkých, ktorí sa musia brániť. Šance v kľúčových okamihoch treba premieňať a v bránke chytiť čosi navyše.

Nič z toho sa dnes nepodarilo, bol to zápas – blbec.

Sú ale situácie, v ktorých nemusí ktovieako bolieť ani takáto potupná prehra. Slabší deň príde na každého, MS 2021 sú turnajom, na ktorom Slovensko vydržalo bez neho asi najdlhšie zo všetkých. Teraz bude dôležité zabudnúť na nepodarené popoludnie skôr, ako doklepú komentáre aj najrýchlejší z komentátorov.

Najdôležitejší zápas v sobotu

Tréneri budú musieť vyriešiť pred zápasom v sobotu večer proti Dánsku viacero rébusov. Napríklad ten brankársky. Bude zranený Branislav Konrád fit? Ak nie, dajú znova príležitosť Júliusovi Hudáčkovi, alebo poveria zodpovednosťou mladého Adama Húsku? Tomu nedali šancu ani na jednu tretinu proti Švajčiarom za rozhodnutého stavu.

Najdôležitejší zápas základnej skupiny odohrajú po dni voľna naši v sobotu večer. Proti súperovi, ktorý dokázal v Rige poraziť Švédsko, ale aj remizovať s Veľkou Britániou budú musieť zopakovať výkon z úvodu turnaja.

Pred dvoma dňami Helvéti prehrali so Švédmi tiež o sedem gólov. Oklepali sa a potvrdili slová trénera Fishera, že proti Slovákom ukážu svoj charakter. Videli sme, že ho majú pevný. Výberu Craiga Ramsayho stačí zobrať si z nich príklad.