Piatok, 24. máj 2024

Vyzdvihujú Nemca so Slafkovským, ale pozrite sa na rast Sama Kňažka!

Štefan Cebro Štefan Cebro 30.05.2021
SITA/AP Photo/Oksana Dzadan

Pred svetovým šampionátom patrili novinové titulky a najväčšia pozornosť Šimonovi Nemcovi s Jurajom Slafkovským. Dvojica tínedžerov právom žne mediálne pokrytie. Dostať sa v sedemnástich rokoch na svetový šampionát mužov je obrovská vec, ktorá sa od 1996 nepodarila ani jednému Slovákovi.

Nemec so Slafkovským sa učia

Obaja si už v Rige okúsili aj pobyt mimo zápasovej zostavy, keďže tréner Craig Ramsay rád točí svojimi hráčmi, aby ponechal tím v tempe. To však neznamená nič negatívne pre oboch mladíkov, ako povedal Miroslav Šatan, prospeje im sem-tam aj tribúna, aby nasali nové skúsenosti aj z pozorovania zápasov. Mladíci zatiaľ odohrali zhodne po tri zápasy. Lepšie vyzerá Nemec, na ktorom je vidieť, že už dva roky hráva mužskú ligu za Nitru. Hral slušne, dovolil si veci s pukom a príliš nechyboval. Už si aj ako najmladší Slovák v histórii MS pripísal bod za asistenciu.

Slafkovský sa postupne zlepšuje, proti Dánom vyzeral zatiaľ najkomfortnejšie z trojice duelov, v ktorých nastúpil. Musí sa lepšie naučiť premieňať šance a rozhodovať sa v kľúčových momentoch, keď niekedy volí prihrávku namiesto strely a naopak. V úvode turnaja prehrával veľa súbojov, proti severskému súperovi to bolo už lepšie a svoje miesto si zastal vo štvrtej formácii Slovákov.

Kňažko vyčnieva

Nad oboma mladíkmi však vyčnieva tretí do partie, o ktorom sa až toľko nepísalo. Osemnásťročný Samuel Kňažko pritom podobne ako Slafkovský naskočil do prvých mužských zápasov až v príprave na majstrovstvá sveta. O level vyšší a postupne na šampionáte aj o dva zvláda skvele. Predovšetkým ofenzívny bek je istý vzadu, kde nevymýšľa a robí minimum chýb. Jeho rast bol dokonale vidieť v dueli s Dánskom, keď kvôli trestu Mislava Rosandiča a problémom útočníkov musel Ramsay pomiešať zostavu a prvýkrát staviť na sedem bekov.

Kňažka posunul do elitnej dvojice k Martinovi Gernátovi a mladík sa mu odvďačil super robotou. Raz sa mu možno nepodarilo ubrániť Dána a druhýkrát nechtiac podkopol Júliusa Hudáčka, ale inak bol istý, robil rýchle rozhodnutia a zbytočne nevymýšľal.

Z Kňažka nám rastie podobne ako predtým na MS z Martina Fehérváryho stabilný bek pre reprezentáciu na dlhé roky dopredu.

Obrovský pokrok

Na dubnickom rodákovi je vidno obrovský progres za necelý rok a pol. Na prelome rokov 2019 a 2020 okúsil v sedemnástich prvýkrát šampionát do dvadsať rokov. Podobne ako celému tímu sa aj jemu v Třinci a Ostrave nedarilo. Príliš vymýšľal s rozohrávkami a ani vzadu nebol taký istý. Všetko to však zmenil a keďže len v auguste bude mať devätnásť rokov, tréneri s ním môžu počítať na tretí dvadsiatkársky šampionát po sebe.

Už sa na ňom bude môcť pochváliť majstrovstvami sveta medzi seniormi, ktoré zvláda výborne. V Columbuse sú určite radi, že draftovali pred rokom v treťom kole podobný talent. Kňažko je prototypom moderného obrancu, ktorý má veľkú šancu si zahrať v budúcnosti v NHL.

Skúsenosti z lotyšského turnaja mu k tomu určite môžu pomôcť.

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera