Piatok, 12. apríl 2024

Začalo to pľuvancom, teraz NHL oslavuje prvú formáciu hráčov tmavej pleti

SITA/AP Photo/Paul Sancya

Tím Tampa Bay Lightning dal v pondelkovom zápase NHL proti Floride do jednej útočnej formácie troch hokejistov tmavej pleti – Mathieua Josepha, Gemela Smitha a Daniela Walcotta. Pre najlepšiu ligu na svete ide o významný míľnik. Nikdy doteraz sa traja Afroameričania v jednom útoku nestretli.

Pre dvadsaťsedemročného Walcotta to bol debut v NHL, rovnako starý Smith odohral svoj piaty zápas v sezóne a na konte má tri asistencie. Najskúsenejším z trojice je dvadsaťštyriročný Joseph, pre ktorého to bol 56. duel prebiehajúceho ročníka, v ktorom zaznamenal 19 bodov (12+7).

NHL sa posúva vpred

Úprimne, bolo to úžasné. Myslím, že je to krok správnym smerom. Musím sa poďakovať trénerskému personálu, bola to výzva aj pre nich,“ opísal svoje pozitívne pocity po zápase Joseph pre nhl.com, aj napriek prehre 0:4.

V drese súpera nastúpil ďalší pôvodom Afroameričan, Anthony Duclair. „V šatni som videl zostavu. Bolo to úžasné vidieť. Som nesmierne hrdý na to, ako sa NHL posúva vpred. Pre chlapcov to bola určite špeciálna noc, obzvlášť pre Walcotta, ktorý debutoval. Dokonca aj pre mňa samého je to neuveriteľný pocit, keď som proti týmto chlapcom hral,“ uviedol po zápase.

Anson Carter, analytik NBC Sports a bývalý útočník NHL označil debut tejto formácie za významný moment v histórii hokeja. „Myslím si, že je to obrovská vec. Nie len, že sa dostali spolu na ľad, dokonca nastupujú za obhajcu Stanleyho pohára. Nejde o družstvo, ktoré sa trápi, ktoré nie je v play-off. Sú to traja hráči hrajúci za úradujúceho šampióna,“ uviedol v televíznej analýze.

V kádri Tampy Bay sú okrem troch útočníkov aj ďalší dvaja tréneri tmavej pleti – video tréner Nigel Kirwana a tréner brankárov Frantz Jean.

Na prvého Afroameričana v NHL pľuli

Prvý hráč tmavej pleti, ktorý nastúpil v NHL, bol Wille O’Ree v drese Bostonu Bruins pred vyše šesťdesiatimi rokmi (18.01.1958). V zápase proti Montrealu pocítil, že farba jeho pleti bude pre mnohých problém.

Keď som sa dostal na trestnú lavicu, diváci po mne všeličo hádzali, pľuli na mňa, ale nikdy som sa s nikým kvôli farbe mojej pleti nepobil,“ spomína kanadský rodák v dokumente kanadskej televízie TSN.

O’Ree v sezóne 1957/1958 odohral iba dva zápasy bez bodového zisku. Ďalšiu príležitosť dostal o tri roky neskôr. V drese bostonských medveďov sa predstavil v 43. stretnutiach a zaznamenal 14 bodov za štyri góly a desať asistencii. Málokto vedel, že Kanaďan je na pravé oko slepý. Úraz sa mu stal ešte v ontárijskej juniorke dva roky pred jeho debutom. Do oka ho nešťastne trafil tečovaný puk.

Slepotu skrýval

Nikomu som to nikdy nepovedal, ani rodičom. Vedela to iba moja sestra Betty a najlepší kamarát Stan Maxwell, ďalší hokejista tmavej pleti. O mojej indispozícii pochopiteľne nevedelo ani vedenie Bruins, inak by ma nikdy nepovolali. Hral som na ľavom krídle, takže keď som chcel vedieť, čo sa deje napravo, musel som abnormálne vytočiť hlavu,“ uviedol v rozhovore pre The Undefeated vo februári 2017.

Napriek tomu, že v NHL odohral iba 45 zápasov stal sa legendou zapísanou v Hokejovej Sieni slávy. V čase, keď ligu hralo iba šesť klubov s výlučne bielymi hokejistami.

Na O’Reeho debut spomína aj vtedajšia hviezda Bostonu Bronco Horath. „Povedali sme mu, aby sa nebál, že všetko bude v poriadku a ak by sa mu snažil niekto ublížiť alebo mať oplzlé narážky, bude pri ňom bez mihnutia oka deväť chlapov. Wilie to pochopil a myslím, že sa cítil oveľa lepšie. Bol to skvelý mladík, ktorý tvrdo pracoval a som hrdý na to, že som ho spoznal,“ uviedol pre nhl.com.

Prvý Stanley Cup

Trvalo dlhých trinásť rokov od O’Reeho debutu, aby za Washington nastúpil ďalší Afroameričan. Mike Marson odohral šesť sezón a vsietil 24 gólov. „Keď som bol malý, sledoval som Willieho. Otcovi som povedal, že jedného dňa budem ako on,“ spomína Mason.

Po Masonovi prišla prvá veľká hviezda, Grant Fuhr. Brankárska opora Edmontonu počas zlatej éry Waynea Gretzkého sa dodnes považuje za najlepšieho Afroameričana v NHL. S kanadským tímom vybojoval päťkrát Stanley cup, v roku 1988 získal ocenenie pre najlepšieho brankára Vezina trophy a v roku 2003 ho zapísali do Siene slávy.

Tvrdí bitkári

V deväťdesiatych rokoch boli hráči tmavej pleti známi skôr ako tvrdí bitkári. Zmenil to až Jerome Iginla. Kanadský útočník síce tiež neváhal zhodiť rukavice, napriek tomu sa stal prvým, ktorému sa podarilo skórovať 50 gólov v sezóne. V NHL odohral neuveriteľných 21 sezón, predstavil sa na majstrovstvách sveta a olympijských hrách.

Väčšinu svojej kariéry strávil v Calgary Flames, ukončil ju pred piatimi rokmi v drese Los Angeles Kings. Iginla sa zaradil medzi legendy hokeja, útočník s nigérijskými koreňmi na sklonku svojej bohatej kariéry vsietil svoj 600. gól.

Celé útoky iba v nižších súťažiach

Od prvého stretnutia Willieho O’Reeho uplynulo už 63 rokov, od tej doby klziská najlepšej hokejovej ligy sveta brázdilo vyše sto hokejistov tmavej pleti. Aj napriek tomu sú kompletné formácie Afroameričanov v profesionálnom hokeji mimoriadne vzácne.

Prvou dokumentovanou bolo trio v lige QSHL v roku 1948/1949, ktoré tvoril Manny Mcintyre s bratmi Carnegiovými. V AHL si v marci tohto roka za Ontario zahrala formácia Akil Zhomas, Quinton Byfield a Devante Smith-Pelly.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera