fbpx
utorok, 19. januára 2021
Tomáš Tatar NHL
SITA/AP Photo/Matt Slocum
Hokej

Začína sa NHL. Pandemická sezóna pripomína Hunger Games

Začínajúca, 56-zápasová sezóna NHL pripomína film Hry o život (Hunger Games). Rozdelíme hráčov (tímy) do skupín, vložíme do bublín kde sa bijú iba medzi sebou, pričom sa počty tímov postupne znižujú. Najprv štyria postupujúci a potom playoff, až na konci zostane jeden víťaz. Majstri štyroch bublín sa potom stretávajú v hre o pohár lorda Stanleyho. Ach spoiler, tak nič, snáď nabudúce.

Divízie Pána Veľkomožného

Povedzme si najprv, v akej kondícii je NHL po sezóne, ktorú dohrali v provizórnych podmienkach vďaka pandémii. Nuž, v biednej. O hladovej doline zatiaľ hovoriť nemožno, no podľa amerického Forbes zarobila liga v minulej sezóne po prvýkrát za dvadsať rokov menej, ako o rok predtým. Konkrétne o 14 percent. Zisk sa klubom znížil o 68% najmä preto, že od marca zostali zimáky zatvorené. Príjem z lístkov a výnosov počas zápasov tvorí podľa článku viac, ako dve tretiny výnosov počas bežného ročníka. Finalisti si navyše zvyknú zarobiť 20 miliónov dolárov z tých dvoch až štyroch zápasov finálovej série, tentokrát vyšli doslova naprázdno.

Aj preto sa liga obzerá po nových peniazoch. Ich prejavov bude určite viac. Nálepky na prilbách ako v našej lige sú isté, možno pribudne reklama, či dve na dresoch ako v NBA. Jedným z najviditeľnejších komerčných výstupov sú speňažené názvy jednotlivých divízií. Budú niesť názvy bánk, či automobilky, ktorí NHL sponzorovali aj doteraz, no neboli možno až tak viditeľní.

A ako vlastne divízie vyzerajú? Kto postúpi a kto nie? Pán Veľkomožný Bettman ich rozdelili nasledovne:

Zdroj: NHL.com

Scotia NHL North Division

Je jasné, že Ottawa bude aj tento rok hrať druhé husle. V konkurencii akýchkoľvek tímov okrem Detroitu ostatných tímov jasne zaostáva. Montreal a Winnipeg tento rok budú hrať kratšie tiež.

Do play off sa dostane: Edmonton, Vancouver, Toronto a Calgary.

Víťazom divízie sa stane Vancouver. Canucks zvolili starý dobrý koncept – švédsky tahúň (Eriksson, teda vlastne Pettersson). Obrana je celkom slušne poskladaná – Hughes, Benn, Schmidt, Edler. Navyše prišiel kvalitný brankár – Holtby a všetci dúfajú, že to dopadne ako s Luongom, nie ako s Millerom.

Edmonton a Toronto sa bude spoliehať na osvedčené spolupráce McDavid-Draisaitl respektíve Matthews-Marner.

Čierny kôň: Calgary Flames. Otázkou zostáva, či bude mať Tkachuk viac bodov alebo trestných minút.

Honda NHL West Division

Ktorý štát bude mať rozmrazený ľad hneď ako sa skončí sezóna? Áno, California (Ľad v Californii?). Anaheim, Los Angeles ani San Jose nepostúpia do play off. Uvidí sa koľko času dostane mladý Trevor Zegras (Anaheim) a či Marleau prekoná Howa v počte zápasov. K nim sa pridá aj Minnesota.

Playoff čaká na: Colorado, St. Louis, Vegas a Arizona.

Divíziu vyhrá Colorado. Momentálne jeden z najlepšie poskladaných tímov v NHL má dostatok talentu aj skúseností. Ziskom Devona Toewsa a Brendana Saada šance na pohár iba stúpli.

St. Louis získalo Kruga z Bostonu avšak stratilo Pietrangela a Bouwmeestera (zdravie je len jedno). Bude zaujímavé sledovať, ako to zafunguje.

Arizona je Arizona, avšak v konkurencii ostatných tímov, by to na postup malo stačiť. Odchod Halla by mrzieť nemal.

Čierny kôň: Vegas. Tím, ktorý mal raketový vstup do súťaže ešte viac posilnil. Pietrangelo vystuži obranu.

Fun fact: Jediná divízia bez družstva z pôvodnej zostavy zakladateľov, tzv. Original.

Discover NHL Central Division

Keď už sme pri Original six, ani Chicago, ani Detroit tento rok sa za prah zápasov základnej časti neposunú. Rovnaké šance dávam Nashvillu a Floride – faktor Bobrovski.

Naopak ďalej sa pozrú: Carolina, Dallas, Columbus a Tampa Bay.

Carolina a Dallas iba potvrdia výkonnosť minulých rokov. Polák sa má dobre vo Vítkoviciach?

Napriek absencii Kucherova, Tampa vyhrá skupinu, ale pohár brať nebude. A nepomôže ani Maroon.

Čierny kôň: Columbus. Ten fínsky čarodejník, ktorého meno sa neodvážim vysloviť (Jarmo Kekäläinen) opäť prekvapí.

Mass Mutual NHL East Division

Tímy na B sú bez playoff. Boston, lebo zranenia dvoch kľúčových útočníkov (Pasta a Marchand, ktorý by však mohol byť ready začiatkom Februára) + Raskova psychika; Buffalo, lebo to s nimi ide dolu z kopca odkedy odišiel Hašek, Šatan, Zhitnik, Peca (dosadiť podľa toho akej ste národnosti). New Jersey tiež, avšak Subban by sa po rozchode s lyžiarkou mohol venovať hokeju – konečne. Na druhej strane Crawford bol vynikajúci podpis (Irony off). Nové ofsajdové pravidlo podlomí nohy aj Islanders.

Na postup pôjdu Rangers, Philadelphia, Pittsburgh a Washington.

Pittsburgh a Washington staré známe, dve tri veľké hviezdy obalené balastom, ktorý pasuje do stroja. Alebo žeby Washington pridal ešte jedného obrancu, veterána? #AllforFehy.

Philadelphia povzbudená návratom Lindbolma stúpne na vrchol.

Čierny kôň: Rangers, i keď bude záležať ako rýchlo sa draftové tromfy dokážu asimilovať.

Individuálne trofeje

Art Ross: Padne hranica 80 bodov? Hovorím tesne, ale nie. Okolo 75 bodov by mal mat McDavid, víťaz kanadského bodovania.

Maurice Richard: 33 gólov, Matthews. Ale Ovechkin bude na konci sezóny 5-ty najlepší strelec histórie.

MVP:  McDavid (ja viem nuda).

James Norris: Makar, ktorý bude mať svoju najúspešnejšiu sezónu.