Piatok, 24. máj 2024

Záhada spackaného expanzného draftu. Prečo pred rokmi GM Ottawy Senators nevedel vysloviť správne meno?

Jakub Halák Jakub Halák 24.07.2021
TASR/AP Photo/Jim Mone)

Hodnotiť expanzný draft Seattlu je zrejme ešte príliš skoro. Ale vybrať hráča, ktorý ide na operáciu ramena z Tampy, je odvaha. Na druhej strane brankárov a obrancov vybrali pomerne dobre.

Čo takto spomenúť si na najhorší expanzný draft? Všetko sa začalo obnovou zaniknutých klubov.

Ottawský návrat po rokoch

Vstup Ottawy do NHL v roku 1992 nebol začiatkom. Bol to návrat klubu z hlavného mesta Kanady do ligy po skoro 60-tich rokoch. Starí Senátori sa vyvinuli postupnými krokmi z klubu zvaného Ottawa Hockey Club, ktorý vznikol ešte v roku 1896. Najprv sa klub premenoval na Ottawa Silver Seven a následne sa názov opäť upravil na meno Senators.

Od roku 1918 (sezóna začala v roku 1917) vyhrali dokonca 4 Stanley Cupy. Konkrétne v rokoch 1920, 1921, 1923 a 1927. V roku 1934 však prišli finančné problémy a nútená relokácia do St. Louis. Tam už ako St. Louis Eagles vydržali jednu sezónu a ligu opustili.

Skoro navždy.

Draftové faux pas

V roku 1992 sa spolu s Tampou Bay, ako nové tímy, chystali na expanzný draft. Ottawa najala ako generálneho manažéra Mela Bridgmana. Nemal síce žiadne skúsenosti ako manažér, ale hokej hrával, dokonca bol kapitán Philedelphie a New Jersey. Pôvodne plánovaného trénera, Briana Sutera, im vyfúkol Boston, tak sa Senators rozhodli zobrať bývalého trénera Bruins, Ricka Bownessa.

Základné piliére postavené, môže sa ísť na draft. Je vždy dôležité urobiť dobrý dojem pri prvej možnej situácii. A to sa podarilo, ibaže len Tampe.

Všetko sa začalo, keď si Ottawa vybrala Todda Ewena z Montrealu. Taký hráč v ponuke nebol a GM Bridgman musel povedať: „Ottawa sa ospravedlňuje“. O pár minút neskôr si Ottawa vyberá z Toronta Todda Hakwinsa. Opäť rovnaký prípad ako pri Ewenovi. Ottawa sa ospravedlňuje. (druhýkrát). Ottawa sa teda pokúsi znova vybrať hráča Toronta – C. J. Younga. Tento hráč nebol eligible pre draft kvôli veku. Ottawa sa ospravedlňuje (tretíkrát).

To znamená, že Tampa si síce nevybrala superstars ligy, ale aspoň zo seba neurobili blbcov. Tieto statky-zmätky mali svoj dôvod. A dôvod je bizarnejší, ako fotky a videá poslankyne Tabak.

Senators chceli byť moderní a všetky skautské reporty, analýzy a predikcie  si nahrali do laptopu. Bol rok 1992, papier prestal byť cool. No a laptop sa im vybil počas draftu. To môže byť problém, keď napríklad nemáte náhradnú baterku alebo nabíjačku. A Senators na to mysleli? No nemysleli. Preto museli ísť po pamäti.    

Prvá sezóna

Tak ako si vyberali Senators na drafte, vyzerala aj ich sezóna. Ottawa si to rozdala o absolútne dno ligy so San José. A teda oba tímy sa bili statočne. Bolo to tesné, ale pri rovnosti bodov na čísle 24 nakoniec skončila posledná Ottawa. San José malo o jedno víťazstvo viac. A to sa hrala 84-zápasová sezóna. Pre porovnanie Tampa Bay, ktorá išla rovnako od nuly, skončila 22. z 24 klubov, ale mala bodov 53!

Z draftu stoja za zmienku iba obrancovia Brad Shaw a Darren Rumble a útočníci Sylvain Turgeon, Mark Lamb a Mike Peluso. Brankár Peter Sidorkiewicz sa snažil ako mohol, ale jeho čísla boli viac než hrozivé.

Určite ste počuli aj o ostatných draftovaných ako napríklad Kent Paynter, John Van Kessel, Mark Lamb, Lonnie Loach. Nie? Ani ja, ale údajne si ich Senators vybrali.

Následky

Mužstvo z Ottawy sa prvé štyri sezóny nekvalifikovalo do playoff. Navyše nedokázali ani raz za tento čas vyhrať viac ako 20-krát v sezóne. Mel Bridgman sa pakoval už po prvom roku a odvtedy nerobil generálneho manažéra ani vyschnutému jazeru. Všetci hráči z expanzného draftu boli z tímu do troch rokov preč.

Všetko zlé je na niečo dobré, a preto si Senators mali možnosť vyberať na drafte medzi rokmi 1992 a 1996 vždy v prvej trojke. Jašin, Daigle, Bonk, Berard, Philips sú však rozporuplné voľby. Paradoxne najlepší draftový výber tohto obdobia (a histórie Senators vôbec) prišiel až v 6-tom kole 1994, v podobne Daniela Alfredssona.

Napriek ťažkým začiatkom sa Ottawe podarilo vybudovať slušný tím na prelome milénia, ktorý dokonca vyhral prezidentovu trofej v sezóne 2002/2003.    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera