Sobota, 29. jún 2024

Zápas o sebavedomie Slováci zvládli. Najkrajšie sú niekedy víťazstvá v škaredých bitkách

TASR - Jaroslav Novák

Vysmiaty Július Hudáček krátko po zápase posielal vzdušné bozky zblízka do kamery. Slovenský brankár podporil čistým kontom výborný výkon hokejistov Slovenska na MS v Rige. Tí porazili Dánsko 2:0, majú dvanásť bodov z piatich zápasov a štvrťfinále na dosah.

Podobné zápasy poznáme – len s opačným koncom

Koľkokrát už slovenský národný tím odohral podobný zápas ako v sobotu večer proti Dánsku, len s opačným koncom? Naháňali sme body aj súpera, no skončili bez bodov, smutne sa pozerajúc ako si protivníkov brankár preberá cenu pre najlepšieho hráča zápasu. V konečnom dôsledku sme vždy doplatili na streleckú neefektivitu, nedisciplinovanosť, slabší deň brankára, nedôraz v kritických chvíľach, prípadne ľubovoľnú kombináciu spomenutých faktorov.

Proti Dánsku v Rige nebola situácia v národnom tíme ľahká. Síce sa tri výhry z kraja turnaja pred ním nepočítali, nerátalo sa ani s debaklom proti Švajčiarom, ktorých tesne pred našimi doslova ponížili Švédi. Osem gólov za Hudáčkom bolo priveľa na to, aby prehra mohla len tak zmiznúť z myslí hráčov s východom slnka na druhý deň.

Nad mladým tímom dva dni viseli otázniky, znásobené čudným rozhodnutím disciplinárnej komisie IIHF. Tá zobrala zo súpisky Rosandiča s Pospíšilom a pridala vrásky Craigovi Ramsaymu a ostatným členom jeho realizačnému tímu. Zdanlivo by sa aj pár výhovoriek našlo, keby sa Dánov poraziť nepodarilo.

Ale podarilo sa.

Zápas o sebavedomie

Nebol to len zápas o tri body, či vlastne šesťbodový, do tabuľky našej skupiny na lotyšských MS. Bol to boj o sebavedomie, ktoré hokejová republika stratila niekde medzi rokmi 2013 a 2017, pred príchodom Šatana s kanadským trénerom. Pred troma, aj dvomi rokmi nám po MS zostali zlomené srdcia. Krehká sebadôvera, ktorú národný tím ukázal v Rige proti Bielorusom, Britom aj Rusom dostala vo štvrtok povestnú Gernátovú facku.

Aká bude reakcia? Ukážeme charakter? Dokážeme zabudnúť a prekonať prekážku a skomplikovať si nádejne rozbehnutý turnaj?

Od začiatku to bol škaredý zápas – a to som prvú tretinu televízny trojkomentár len počúval v slúchadlách bez obrazu. Šance pribúdali, tlak bol, no gól ani z jedinej presilovky. V druhej pribudlo akurát tak osobných súbojov. Vyše štyridsať minút ľúteho boja, ktorý keby bol futbalom, volal by sa kopaná. A keby Dánom trčali spod prilieb na chrbát vlasy a na prsiach mali leva, bol by ich štýl na nerozoznanie od tradičného českého zanďoura.

Viete prečo sa rozdielovým útokom hovorí, že sú rozdielové? Lebo nakoniec rozdiel v tesnom zápase urobia. Dôkaz poskytla najlepšia slovenská trojka na turnaji, Cehlárik – Hrivík – Lantoši. Posledný menovaný nahodil od mantinelu na bránku, center Hrivík tam zabojoval s obrancom a šupol do toho hokejku, aby sa puk odrazil pred Cehlárika a prázdnu bránku. A ten rozdiel? Peter Cehlárik s prehľadom zavesil.

Prvý gól v zápase, ktorý mohol jediný gól rozhodnúť. Adam Jáááááánošíííík náš náskok krátko na to zdvojnásobil – ale presne to predsa sebavedomé mužstvá dokážu. Poistiť si vedenie, aby bol koniec zápasu aspoň o čosi pokojnejší a remíza menej pravdepodobná.

Július

Všetci fanúšikovia do jedného sa aj tak v posledných piatich minútach potili. Miloš Roman si išiel odsedieť dôraz na bránkoviskú Dánov a tak Július Hudáček čelil druhej presilovke červených. Tí tlačili, v poslednej tretine vypálili 14 striel na slovenskú bránku. Za prvé dve dohromady desať. Gólom smrdela minimálne polovica.

Július Hudáček ale žiaden nedostal. Všetky situácie vyriešil, viacero tutoviek súpera zneškodnil. Svoje prvé čisté konto na majstrovstvách sveta doprial spoluhráčom v najlepšom možnom okamihu. V deň, kedy Slovensko tri body naozaj potrebovalo, aby sa utvrdilo v tom, že je na dobrej ceste.

Keď nedáš góla, nemáš v hokeji pravdy. My to porekadlo dobre poznáme, Dáni sa ho v Rige môžu naučiť. Určite aj oni verili, že nás porazia a šancu na prešmyknutie sa do playoff budú živiť ďalej.

Dvojgólový náskok ale Slovákom bohato stačil, po ďalšom tímovom výkone porazili už štvrtého súpera na šampionáte.

Dva-nula je krásny výsledok. Najmä po takom škaredom zápase.

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera