Utorok, 23. apríl 2024

Haščák útočí aj na Šatana, Clarke môže ísť z extraligy rovno do NHL a Holešinský očaril Fínsko

FOTO TASR – Milan Kapusta

Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, koľkokrát dostaneš gól od Marcela Haščáka. Nie je preto prekvapením, že Poprad sa drží na čele extraligovej tabuľky. No posledné štyri kolá pred koncom je na najvyšších priečkach poriadne dusno, rozdiel medzi prvým a štvrtým miestom je len štvorbodový. Slovenská Tipos extraliga je v aktuálnej sezóne vyrovnaná ako NHL.

Gól na šesť? Haščák!

Marcel Haščák mal neskutočný vstup do sezóny, po 17 zápasoch mal na konte 20 gólov. Chvíľami to vyzeralo, že môže vystreliť smerom na tribúnu, no puk si aj tak nájde cestu do brány. Jeho meno sa stalo synonymom pre gól, liga takého strelca nemala roky rokúce.  

Aj keď sa mu nepodarilo udržať počet gólov vyšší ako počet zápasov, no aj tak sa môže pochváliť zo streleckého pohľadu ôsmou najlepšou sezónou v histórii ligy. Zatiaľ! Rekord Žigmunda Pálffyho síce do konca základnej časti len ťažko prekoná, stále má však šancu dostať sa minimálne do TOP 5.

Najlepší strelci základnej časti extraligy

1. Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica) – 52 gólov (2008/09)

2. Vlastimil Plavucha (HKM Zvolen) – 43 gólov (1999/00)

3. Ján Pardavý (Dukla Trenčín) – 42 gólov (1996/97)

4. Miroslav Šatan (Dukla Trenčín) – 42 gólov (1993/94)

5. Martin Bartek (HKM Zvolen) – 38 gólov (2003/04)

6. Vlastimil Plavucha (HKM Zvolen) – 37 gólov (1997/98)

7. Roman Tomas (MSHK Žilina) – 37 gólov (2013/14)

8. Marcel Haščák (HK Poprad) – 36 gólov (2020/21)

Dva klubové rekordy

Budeme pozorne sledovať, kam sa popradský snajper vo vyššie spomenutom rebríčku stihne do konca základnej časti posunúť. Už teraz je však najlepším strelcom v histórii HK Poprad v rámci jednej sezóny. Navyše počas víkendu bodové konto rozšíril na 62, čo sa doteraz v základnej časti nepodarilo získať žiadnemu Popradčanovi. To sú hneď dva klubové rekordy.

Multibodový Nemec

Tínedžeri dali počas uplynulého týždňa znova o sebe vedieť. Najviac zaujal 17-ročný obranca Šimon Nemec, ktorý si pripísal dve asistencie v obidvoch minulotýždňových zápasoch. Podarilo sa mu to v utorok proti Zvolenu, ale aj v piatok proti Liptovskému Mikuláša.

Tým sa stal najmladším hráčom za posledných 20 rokov, ktorý v extralige zaznamenal dva multibodové zápasy po sebe. V nedeľu mu šnúra skončila, no za prihrávku na Hrnku by si zaslúžil aspoň asistenciu:

Mešárova gólová parketa

Svoj štvrtý gól medzi mužmi vsietil 17-ročný Filip Mešár. Zaujímavé je, že zatiaľ nedal ani jeden gól po dorážke alebo do prázdnej brány. Všetky padli pri hre 5 na 5 po strele zo strednej vzdialenosti, pričom brankárovi nikto nebránil vo výhľade. Posledné tri padli dokonca z takmer identického miesta na ľade.

Clarke na ceste do NHL

Podobne ako Mešár, aj Brandt Clarke sa dočkal svojho štvrtého gólu. Je radosť Kanďana sledovať, hrá neskutočne sebavedomo a má veľký vplyv na hru svojho tímu. Dovolím si tvrdiť, že sa najbližšie dve sezóny bez problémov presadí v NHL.

Nie nadarmo je najväčší kanadský talent spomedzi obrancov ročníka 2003. Je to prototyp moderného obrancu, ktorý perfektne podporuje útok a nebojí sa hrať s pukom. Ak máte čas, môžete si pozrieť jeho najlepšie momenty z posledného zápasu:

Ďalší mladíci

V drese Liptovského Mikuláša získal svoje prvé dva body 17-ročný obranca Michal Kapičák. Jeho 18-ročný spoluhráč Juraj Dunčko strelil svoj prvý gól medzi mužmi a takisto sa darilo ďalšiemu 18-ročnému Liptákovi, Markus Michalík zaznamenal dva body za gól a asistenciu. Spolu má 16 bodov a bol by nimi predbehol svojho draftovaného rovesníka Martina Chromiaka z Trenčína, no ten minulý týždeň tiež nezaháľal a pripísal si tri asistencie, vďaka ktorým má momentálne 18 bodov.

Blízko tretieho gólu bol 15-ročný bystrický útočník Dalibor Dvorský, napokon z toho bola aspoň asistencia.

Zaujímavý debut má v drese Nitry za sebou 19-ročný Michael Drábek. Vo svojom prvom zápase medzi mužmi strelil dva góly. Je dosť možné, že niečo také sa doteraz v extralige nepodarilo žiadnemu tínedžerovi.

https://www.instagram.com/p/CME6yDvp4a3/

Pohľad nielen do tabuľky

HK Poprad, HKM Zvolen, Dukla Michalovce a Slovan Bratislava majú štyri kolá pred koncom základnej časti istý postup do play-off, otázkou zostáva už len to, z ktorej pozície budú postupovať.

Tuhý boj sa vedie o šieste miesto, ktoré je poslednou priečkou zaručujúcou priamy postup do play-off. Momentálne sa na ňom nachádza Dukla Trenčín, ale len o skóre pred Detvou. HC Košice strácajú tri body.

Michalovce cez víkend prišli o svoju víťaznú šnúru, keď podľahli Košiciam a nepridali štrnástu výhru v rade. Najdlhšiu víťaznú šnúru ťahajú momentálne Poprad s Nitrou, ktorí neprehrali po tri zápasy.

Liptovský Mikuláš má naďalej k výhram ďaleko ako súčasný premiér k sebareflexii. Sériu prehier v nedeľu zaokrúhlil na desať. Výpadok formy má taktiež Banská Bystrica, ktorá nevyhrala už štyri zápasy po sebe.

Zaujímavosť týždňa – Bitka, ktorá nebola

Zápas medzi Banskou Bystricou a Detvou bol vypätý a nechýbali ani bitky. Najskôr sa pobil domáci kapitán Ivan Ďatelinka s Jeffrey Kingom, potom Jacob Cardwell s Matejom Bačom a vyzeralo to, že bude bitka aj do tretice.

Nastala však zvláštna situácia. Marc-Oliver Crevier-Morin zhodil rukavice, no Dominik Jedroľ iba jednu. Následne ju odpálil smerom k striedačke a išiel po ňu. Keď si ju zodvihol, tak vystriedal. O dva dni neskôr sa podobná situácia stala v NHL medzi Alexandrom Ovečkinom a Trentom Fredericom, tam však na zrušenie bitky nebolo potrebné odpaľovanie rukavice.

Hráč týždňa – Adrián Holešinský

O 25-ročného nitrianskeho útočníka mala pred uzávierkou prestupov záujem SaiPa z najvyššej fínskej hokejovej súťaže. Hoci napokon do krajiny tisícich jazier neprestúpil, určite mu takýto záujemca zdvihol sebavedomie. Uplynulý týždeň skóroval štyrikrát, pričom sa presadil vo všetkých troch zápasoch. Dokonca v nedeľu prekonal aj fantasticky chytajúceho Karjalainena:

https://www.instagram.com/p/CMKsietpc_H/

Moment týždňa – Jokeľ zbúral Matoušeka

Najkrajší bodyček sezóny? Tisla sa na pery otázka po tom, ako Oliver Jokeľ poslal Tomáša Matoušeka mimo hraciu plochu. Ten mohol následne rovno vystriedať, keďže mal odtiaľ iba kúsok na hráčsku lavicu.

Ďalšie články o hokeji

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera