Sobota, 25. máj 2024

Najnovšiemu klubu NHL sa ešte nestalo, aby nepostúpil do playoff a vyrovnal tak rekord St. Louis Blues. Vedie ich kapitán, ktorý v Košiciach poslal Slovensko do kolien

Jakub Halák Jakub Halák 24.04.2021
SITA/AP Photo/Mark J. Terrill

(Las) Vegas Golden Knights si ako prvý tím v tejto sezóne zabezpečili účasť v play-off. Sú na najlepšej ceste vyhrať divíziu, v ktorej hrajú, hoci konkurencia v podobe Colorada je veľmi silná. Netreba zabúdať na poetickosť celej situácie, prvenstvo dosiahol najmladší tím v lige. Golden Knights majú len štyri roky.

Ostatné tímy sa zrejme cítia ako všetci 17-roční súperi v Kanade sedemdesiatych rokov, keď ich utieral malý chudý chlapec menom Wayne.

Hriešne dobrí

Las Vegas nie je iba mesto hriechu, ale v priebehu štvrtej sezóny etablovaný a obávaný klub NHL s bilanciou štyri sezóny, štyrikrát play-off.

Vo svojich začiatkoch si Vegas vyberali v expanznom drafte pred sezónou 2017/2018 tridsiatich hráčov. Momentálne korčuľujú z tohto draftu v zlatých farbách šiesti hráči, z draftov získali zatiaľ iba dva kusy do základnej zostavy. Tomu sa netreba čudovať, keďže vyberajú iba posledné štyri roky.

Popoluška prvej sezóny prekvapila postupom do finále NHL, kde nakoniec korunu získal kráľ Ovečkin. Potom prišla tvrdá robota najmä vo vodách free agency a na trhu prestupov. Veď cez free agency ziskali Pietrangela, Kolesara a v predošlých rokoch napríklad Šťastného. Správnym trejdovaním získali opory ako Max Pacioretty, brankár Lehner, alebo Mark Stone. Hej, ten, ktorý poslal Slovensko do…. vlastne skôr von z playoff na posledných majstrovstvách sveta v Košiciach a dnes je prvým kapitánom Vegas.

Tieto dva faktory sú hlavnými dôvodmi, prečo sú Golden Knights silnejší, ako katolická lobby na vláde.

Ako úspešné je Vegas v porovnaní s inými klubmi v ich začiatkoch? Porovnajme si entreé klubu so zlatom v názve s ostatnými v rámci rôznych expanzných období. Hodnotiť sa budú prvé štyri sezóny v najlepšej hokejovej lige.

Vstupy z veľkej knihy

Expanzie sa v lige začali od sezóny 1967/1968. Začalo to pridaním piatich, dnes už tradičných, klubov a Oaklandu Golden Seals.

V prvej sezóne sa podarilo postúpiť do playoff Flyers, Kings, Blues, North Stars, Atlante Flames (áno, prvý pokus s blamážou zvanou „hokej“ v Atlante), Hartfordu Whalers a Edmontonu Oilers. Pred Vegas ale naposledy v roku 1980. Škoda Floridy, ktorej to ušlo v prvej sezóne o jeden bod.

Do finále Stanley Cupu sa dostali v prvej sezóne iba Blues (1967/1968), dokonca trikrát po sebe, ale treba dodať, že prvé tri sezóny mali finále nové kluby zaručené, lebo hrali v samostatnej divízii. Štyri účasti v nadstavbe v prvých štyroch sezónach dokázali iba v St. Louis.

Stanley cup si doslova dobili, ako prvý expanzný tím, hráči Philadelphie Flyers po siedmich rokoch (1973/1974). Najrýchlejšie vybudovali dynastiu v Edmontone, za päť rokov po vstupe.

Otrasné nástupy

V roku 1974 vstupoval do NHL Washington Capitals. Vstup ako z učebnice hroznej hry. Tím vyhral len desať percent svojich zápasov, získal 21 bodov a hráči si udelili trofej z odpadkového koša. Capitals sú doteraz tímom, ktorému trvalo najdlhšie kvalifikovať sa do nadstavby. #8sezón. Iróniou je, že práve Capitals ako jediní dokázali vyradiť Vegas v ich prvej sezóne a tak získali svoj prvý skutočný pohár.

Píše sa rok 1991 a do ligy vstupuje San José Sharks. Tím bol postavený bez väčších mien a tak to aj dopadlo. Posledné miesto, 17 výhier. Strach a hrôza. V sezóne 1992/1993 sa však ešte zhoršili a vyhrali iba 11-krát.

V sezóne 1992/93 vstúpila do ligy aj Ottawa Senators. Na začiatku 20. storočia získali 11 Stanley Cupov, potom zanikli, aby sa vrátili so všetkou pompou v rokoch deväťdesiatych. Dopadlo to ako zlý sen, desať výhier, rovnaké dno ako San José. Za Ottawu v sezóne nastúpilo 39 korčuliarov a štyria brankári, ale nedokázali by ste vymenovať ani jedného.

Klubový kat je mimo hry

Súčasné nastavenie by Las Vegas mohlo vyhovovať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa pobijú o víťazstvo v playoff v divízii s Coloradom. Čo bude potom, sa uvidí, mohli by to dotiahnuť až do finále, keďže hráč, ktorý hral posledné dva roky v tímoch vyraďujúcich Golden Knights tam zrejme nebude.

Joe Pavelski sa snaží, ale sám nestačí.    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera