Štvrtok, 23. máj 2024

Zlý chlapec, besná hyena, kráľ suspendovaných. Brad Marchand a zoznam jeho najťažších hriechov

Jakub Halák Jakub Halák 15.02.2022
Foto: SITA/(AP Photo/Charles Krupa

V roku 2006 sa stala zvláštna vec. New York Islanders mali v tomto roku troch generálnych manažérov. Po sezóne skončil netrpezlivý Mike Milbury. A pred sezónou ho nahradil Garth Snow. Počas piatich týždňov medzi sezónami bol GM Neil Smith. Ten urobil preddraftové výmeny hneď so štyrmi klubmi. Nič podstatné, okrem jednej veci. Vymenil si 4. a 5. kolo v drafte za tretie kolo s Bostonom. Bruins si vytiahli Brada Marchanda. Ďalší klinček do rakvy už bez tak tragickej epochy tímu z Long Islandu.

Brad hrá celú svoju kariéru v drese Medveďov. Okrem toho je v poslednej dobe lídrom produktivity a jedným z 11-tich hráčov, ktorí dokázali mať 100-bodovú sezónu, Marchand má ale aj svoju tienistú stránku. Niekedy sa na ľade správa ako besná hyena. Za to už bol viackrát potrestaný.

Právom?

R.J. Umberger

Prvýkrát sa predstavil ako zákerný hráč už pred vyše desiatimi rokmi, 15. marca 2011 v zápase proti Columbusu. R. J. Umberger si preberá puk v strednom pásme a zozadu bez lásky prišiel útok lakťom na krk.

Columbus viedol, ale prehral a Marchand bol suspendovaný na dva zápasy. Počas jeho pauzy Boston nevyhral.

Sami Salo

Potom bol Brad poslušným chlapčekom celých desať mesiacov až prišiel 7. január 2012 a zápas proti Vancouveru. Medzi tímami boli nevybavené účty za finále Stanley Cupu, ktorý vyhral Boston, ale aj atak Aarona Romea na Nathana Hortona. Marchand si počkal na Samiho Sala, ktorý išiel do bodyčeku a potom sa zohol. Volá sa to Clipping a je to neskutočne nebezpečné.

Zápas Boston prehral, Marchand sedel ďalších päť. Boston bez neho tri vyhral a dva prehral.

Celkové skóre po druhej suspendácii: Tri výhry a štyri prehry bez Marchanda.  

Derick Brassard

Tri roky a osem dní pokoja prerušil Brad v zápase proti Rangers. Tesne pri mantineli si vzal Dericka Brassarda do spoločného objatia a toto jemné tango vyšperkoval podkopnutím súperových nôh. Volá sa to Slew Foot.

Boston síce vyhral, Marchand kúpil ďalšie dva zápasy od disciplinárky.

Bruins upravili skóre na 4-5 bez čísla 63 v zostave.

Mark Borowiecki

Opäť ubehlo desať mesiacov a 29. decembra 2015 pomohol ukázať Markovi Borowieckimu ako sa robí salto á-la Sabovčík za pomoci druhej osoby.

Výsledok – tri zápasy.

Bez Marchanda Boston upravil bilanciu na 5-7.

Jake Dotchin

Ďalších 16 mesiacov Brad konal dobro a potom prišla Tampa. Jake Dotchin ho odtláčal o brankára, Marchand sa jemne zahnal hokejkou a trafil hráča niekam do okolia jeho mužskej pýchy. V tomto prípade si myslím, že úder nebol úplne mierený. Skôr náhodný.

Dostal stopku na dva zápasy, ktoré Bruins prehrali.

Pomer upravili na 5-9.

Marcus Johansson

Deväť mesiacov trval nástup ďalšej recidívy. Keďže slušné spôsoby mu zrejme medzitým došli, použil starý dobrý lakeť. Tentokrát menej zákerne – z boku. Obeť mala meno Marcus Johansson.

Päť zápasov nehral a Bruins upravili svoje skóre bez Marchanda na 9:10.

Stále viac prehier ako výhier, keď nútene pozerá zápasy v televízore.

Oliver Ekman-Larsson

V tejto sezóne osladil nové pôsobisko Oliverovi Ekmanovi-Larssonovi. Držiac sa predošlého naratívu o dochádzajúcich možnostiach použil Slew Foot.

Tri zápasy out. Bruins klasicky navýšili počet prehier na 10:12.

Tristan Jarry

Pri poslednom zápase proti Pittsburghu povýšil svoje chovanie na novú úroveň. Zopár teplých slov s brankárom Tristanom Jarrym prerástlo do bomby päsťou na masku. Bradovi to nestačilo, atak vyvrcholil úderom hokejkou na masku.

Šesť zápasov sa mu zdalo veľa. Mne, po všetkých jeho excesoch, naopak málo. Boston zatiaľ v tejto etape raz vyhral a raz prehral. Celkové skóre je teda 11:13 v prospech prehier. Vynechal spolu už vyše štvrtinu základnej časti jednej sezóny.

Len na margo – od prvej plnej sezóny Marchanda v drese vyhrali Bruins 546 a prehrali 412 zápasov.

Pokuty

Ale pozor – nie všetky jeho zákroky sú hodné suspendácie. Má na konte aj päť pokút a jeden bonus.

2011-2012 – Matt Niskanen, Slew foot, pokuta 2 500 USD.

2015-2016 – Gabriel Landeskog, jednu mu strelil za hit (Landeskog dostal suspendáciu), pokuta 5 000 USD.

2016-2017 – Niklas Kronwall, podrazenie, pokuta 10 000 USD.

2017-2018 – filmovanie, pokuta 2 000 USD.

2017-2018 – Andrew MacDonald, krosček, pokuta 5 000 USD.

BONUS:

2017-2018 – Ryan Callahan, v play-off 2018 použil niečo v dnešnej dobe obmedzeného fyzického kontaktu nemysliteľné. Olízal Ryana Callahana. Naozaj.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera