Štvrtok, 23. máj 2024

Zlyhávajú mladí kapitáni v NHL, alebo sa Brad Marchand mýli?

Jakub Halák Jakub Halák 28.09.2022
FOTO: SITA/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Brad Marchand opäť perlil. Mám na mysli jedno konkrétne vyhlásenie ohľadom mladých kapitánov, ktoré znie vo voľnom preklade asi takto: „Je skoro nefér dávať kapitánstvo týmto mladíkom vo veku 20, 21 a 22 rokov. V takom veku netušia, čo znamená byť kapitánom tímu NHL, predurčujete ich k zlyhaniu“.

Je to naozaj pravda alebo varí Brad z vody? Pojem mladý kapitán je dosť špecifická pozícia.

Kto sú vlastne títo mladí kapitáni?

Poctivým výskumom všetkých možných databáz (rozumej Google) som dospel k zoznamu kapitánov, ktorí boli vymenovaní ako veľmi mladí:

  1. Connor McDavid – Edmonton Oilers, vek: 19 rokov a 266 dní
  2. Gabriel Landeskog – Colorado Avalanche, vek: 19 rokov a 286 dní
  3. Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins, vek: 19 rokov a 297 dní
  4. Vincent Lecavalier, Tampa Bay Lightning, vek: 19 rokov a 315 dní
  5. Jonathan Toews, Chicago Blackhawks, vek: 20 rokov a 164 dní
  6. Steve Yzerman, Detroit Red Wings, vek: 21 rokov a 151 dní
  7. Jim Schoenfeld, Buffalo Sabres, vek: 21 rokov a 362 dní.

Treba ešte podotknúť, že v roku 1984 existoval jeden špecifický prípad a tým bol Brian Bellows, ktorý bol kapitánom vo veku 19 rokov a 131 dní, ale iba interným pri zranení Craiga Hartsburga (kto prečítal Habsburga?). To znamená, že bol kapitánom len pre interné potreby Minnesoty North Stars, na drese Céčko nenosil.

Prečo si franšíza vyberie za kapitána mladíka?

Každý klub, generálny manažér a tréner majú v princípe jeden cieľ. Vybudovať mužstvo, ktoré vyhrá Stanley Cup. Napísať sa to dá jednou vetou, realizácia je však ťažšia ako trafiť asteroid mimo planétu (gratulujem NASA). Mladý kapitán sa volí z viacerých dôvodov: vo franšíze mu veria, považujú ho za lídra samotní hráči, očakávajú sa od neho veľké (často božské) veci, je predurčený byť kapitánom z nižších vekových kategórií, pozíciou na drafte alebo nálepkou „generačný talent“.

Za prirodzeného lídra bol považovaný Steve Yzerman. V Detroite to vypálilo vynikajúco, a Yzerman v klube kapitánoval 20 rokov. Steve je učebnicový príklad kapitána a tváre klubu NHL. Paradoxom je, že na drafte mal Detroit väčší zálusk na Pata LaFontaina. Stále si ale myslím, že by nemenili. Jediným miernym negatívom môže byť fakt, že pohár prišiel do mesta motorov až neskôr. Hneď na to však dorazil ďalší a do konca kariéry pridal ešte jeden.

Facky pre Marchanda

Úspech Steva Yzermana môže byť prvou pomyselnou fackou argumentu Brada Marchanda. Ďalšími veľmi úspešnými mladými kapitánmi sú určite Sidney Crosby a Jonathan Toews. Crosby mal úlohu oveľa ťažšiu, keďže ako 19-ročný bol kapitánom po Mariovi Lemieuxovi, ktorý bol navyše majiteľom klubu. A úlohy sa zhostil na jednotku s hviezdičkou. Jonathan Toews na druhej strane priviedol Chicago konečne k Stanley Cupu. V skratke – odkedy Marchand korčuľuje po klziskách NHL, vyhrali trikrát Stanley Cup iba dve mužstvá, ktorých kapitáni boli vymenovaní ako mladí junáci. Rana číslo 2 a 3 Brad!

Stredný prúd v kapitánstve mladistvých predstavujú Gabriel Landeskog a Connor McDavid. Landeskog síce vyhral posledný pohár na jar 2022, jeho cesta za pohárom bola minulé roky tŕnistá. V budúcnosti by mohol byť novým Yzermanom, teraz je stále porovnateľný napríklad s Toewsom. McDavid nie a nie siahnuť na nejaký tímový úspech. Preto hodnotím aj Connora čo sa kapitánstva týka ako priemerne. Jeho osobné štatistiky sú samozrejme hodné generačného talentu. Len na okraj, od pridelenia „C“ mu stobodovú sezónu zrušila iba Korona. Brad si ďalšiu nezaslúži.

Ostávajú Schoenfeld a Lecavalier. Lecavalier bol kapitánom Tampy iba jednu sezónu, potom mu Céčko odobrali, aby mali troch asistentov a nakoniec skončilo na hrudi Devea Andreychucka. Schoenfeld si užil kapitánovanie 2,5 sezóny. Ale v Buffale vedia mať aj päť kapitánov za jednu sezónu. Tak dve facky pre Marchanda beriem späť. Stále, ale jedna ostala.  

Jeden konkrétny kapitán, jeden špecifický klub

Na čo však Marchand týmto výrokom narážal, bolo vymenovanie nového kapitána Montrealu Canadiens. Nie je ním nikto iný ako pôvabný a mladý Erik Kaliňák Nick Suzuki. Marchand zjavne nie je členom výskumného tímu Slovenskej akadémie vied. Pred vyslovením svojho výroku by si overil Suzukiho vek, keďže ten má rokov 23. Nevydalo. Na druhej strane stále je najmladším kapitánom Canadiens v histórii. *

Brad Marchand síce nie je mysliteľom, ktorý vynašiel oheň, alebo koleso. Svojím spôsobom však trafil klinec po hlavičke. Suzuki ako kapitán je veľkým riskom Canadiens. Dostane sa mu príliš veľkej pozornosti, musí sa napríklad doučiť poriadne francúzštinu. Jednoducho neviem, či pre neho nebude Montreal príliš veľké sústo. Špeciálne v situácii, v akej sa Habs nachádzajú. Po slabej sezóne a s možným koncom Careyho Pricea, navyše potom, čo vytiahli ako draftovú jednotku Juraja Slafkovského. Lecavalier, St. Louis a Suzuki majú pred sebou veľmi ťažkú sezónu.

Marchand je jednoducho dobrý v trash talku a neváha si kopnúť do rivalov z Montrealu. Kamarátov tam nikdy mať nebude.

* najmladším kapitánom pred Suzukim bol v Montreale istý Sylvio Mantha, ktorý hrával v 20. a 30. rokoch, je členom siene slávy, v Montreale je po ňom pomenovaná hokejová hala a nemá absolútne nič spoločne s Anthonym Manthom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera