Štvrtok, 23. máj 2024

Známe tváre a ešte jedna pohárová výzva. Zdeno Chára sa vracia do klubu, ktorý si ho jediný trúfol vymeniť

Jakub Halák Jakub Halák 21.09.2021
SITA/AP Photo/Frank Franklin II

Napriek faktu, že zmluva ešte nie je zaregistrovaná, Zdeno Chára oznámil jej podpis s New Yorkom Islanders. Dôvod je, že Islanders majú na súpiske už sedem obrancov. Rovnaký prípad je aj zmluva pre Zacha Pariseho, 15. útočníka.

Samozrejme, článok nebude o Zachovi, ale o Zdenovi.

Návrat domov

205 centimetrov vysoký zadák tak mení pôsobisko štvrtýkrát v kariére. Namiesto piateho nového klubu sa vracia do pôsobiska, kde to všetko začalo. Teraz ako najstarší hráč v NHL, o čom vypovedá aj dátum jeho posledného zápasu za Islanders – 7. Apríl 2001.

Áno, dvadsať rokov dozadu. Islanders sú dodnes jediným klubom, ktorý mal odvahu ho vymeniť. Už tento fakt hovorí, čo v sebe ukrýva číslo 33.

Čo ho čaká

O tom, aké procesy sa v súčasnosti dejú v tíme z Long Islandu som písal už jednom z predošlých článkov. Magor, ktorý Cháru vroku 2001 vymenil („Mad” Mike Milbury), našťastie hokej na úrovni NHL opustil. Dnes žiadna výmena slovenskému obrancovi nehrozí.

Klub vedie Lou Lamoriello, ktorý vyžaduje tvrdú prácu a disciplínu. Presne to, čo je hokejovým mottom Zdena Cháru. Že sa títo dvaja nestretli skôr.   

Do tímu a jeho novej haly v New Yorku prichádza cez 110 kilogramov napumpovaných skúsenosťami. Napriek vysokému veku celkom určite nepríde nepripravený po fyzickej a psychickej stránke a bude mať klubu čo ponúknuť.

Nová sezóna ukáže, či má ešte na 82 zápasov a playoff. Základnou otázkou je, či bude v obrannej dvojici s Mayfieldom alebo Dobsonom. Andyho Greena pri Chárovi nepredpokladám a Sebastian Aho bude skôr čakať na tribúne na svoju šancu.   

Staré známe tváre

Zdeno pred „slávnou“ výmenou do Ottawy stihol odohrať jednu sezónu s Rickom DiPietrom. S ním sa určite nestretne, ale budú na výplatnej listine jedného klubu. Poetické vzhľadom na ich kariéry.

Ďalší bývalý spoluhráč, ktorého by eventuálne mohol Zdeno stretnúť je Johnny Boychuck. Hrávali spolu v minulom desaťročí v Bostone Bruins. Boychuck, ale kvôli zraneniu oka ukončil kariéru. Zmluvu má ešte rok platnú, čiže spoluhráčmi sú tiež len pre mzdovú účtareň.

V Islanders sa opäť stretávajú cesty dvoch Slovákov. Potom, čo Washington minulú sezónu vymenil Pánika do Detroitu, kde ju dohral, si ho Lou stiahol prostredníctvom trejdu do New Yorku. Takže Rišo a Zdeno nadviažu na spoluprácu z minulého roka.

Uvidí sa, ako na príchod Cháru zareaguje nový kolega Matt Martin. Minulú sezónu ho vyzval do bitky, potom pochopil, že hádzať kamienky do grizlyho je riadna somarina. Dalo by sa aj expresívnejšie, viac vo videu.

Záver

Islanders idú za pohárom a ak sa im podarí zlomiť možno o čosi slabšiu Tampu, budú ho mať.       

P.S.: V rovnaký rok ako bol Zdeno draftovaný dosiahol Lou Lamoriello ako GM najväčší úspech v histórii amerického hokeja. Vyhral Svetový pohár v hokeji.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera