Nedeľa, 19. máj 2024

Obrovský úspech v obrovskom slalome! Životná jazda Adam Žampu vyniesla do top 10

FOTO TASR/AP

Slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Adam Žampa obsadil v obrovskom slalome na majstovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo výborne 8. miesto.

Zlato získal nečakane Mathieu Faivre z Francúzska. Strieborná medaila je v rukách Taliana Lucu De Aliprandini. Bronz vybojoval Marco Schwarz z Rakúska.


Prvé kolo s chybami

Adam Žampa nabral už na prvom medzičase výraznú stratu a tá sa do cieľa ešte zvyšovala, hoci neurobil zásadnejšiu chybu. Po dojazde sa zaradil na dvanástu priečku za obhajcu Kristoffersena, v ďalšom priebehu poklesol výsledkovou listinou  na koniec druhej desiatky.

Mladší z bratov Žampovcov Andreas uzavrel tridsiatku štartujúcich, na začiatku sa snažil o agresívnejší prístup, v cieli mal presne o sekundu horší čas než jeho starší brat, no tiež sa prebojoval do najlepšej tridsiatky prvého kola.

Ďalší zo Slovákov Filip Baláž figuroval na 43. mieste.

Na čele sa usadil francúzsky lyžiar Alexis Pinturault, ktorý opanoval troje preteky obrovského slalomu v sezóne. V talianskom stredisku viedol o 40 stotín sekundy pred Talianom Lucom De Aliprandinim, tretí bol Nemec Alexander Schmid s mankom 0,56 s.

Dynamické druhé kolo

Adam Žampa predviedol fantastickú druhú jazdu, zrýchľoval po každom oblúku. Od začiatku sa chytil do správneho rytmu. Na jeho výkon nestačil ani nórsky favorit Henrik Kristoffersen, ktorý za ním zaostal o päť stotín.

Prvým pretekárom, ktorý Slováka predbehol bol chorvátsky reprezentant Filip Zubčič. V tom momente sa Adam posunul sa o osem miest a prekonal najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta z rakúskeho Schladmingu, kde obsadil trináste miesto v alpskej kombinácii.Celkovo sa posunul o dvanásť priečok a obsadil vynikajúce ôsme miesto. “Toto som pred pretekmi vôbec nečakal. Vedel som že lyžujem veľmi rýchlo a na tréningu to ide perfektne. Do obrovského slalomu som dal všetku energiu. V prvom kole som pred prvým medzičasom urobil veľkú chybu. Potom som to len pustil. V druhom kole som vedel, že len plynulá jazda mi prinesie lepší výsledok nakoniec je z toho ôsme miesto. Som veľmi veľmi šťastný. Boli to náročné preteky. Dal som si pozor, aby som šiel plynulo na strmine. Buď vy atakujete “obrák“ alebo “obrák“ Vás,” prezradil pre ČT sport Adam Žampa.

Andreas Žampa chyboval v spodnej pasáži, do cieľa prišiel na predbežne tretej priečke. Napokon uzatváral druhú desiatku. Filip Baláž nedokončil druhé kolo.

Nečakaný víťaz

Trať druhého kola bola postavená ešte náročnejšie, Schwarz sa druhým najlepším časom vyšvihol na pódium zo šiestej pozície. Faivre predviedol agresívnu jazdu a dostal sa do výrazného vedenia. Schmid vypadol, De Aliprandini sa zaradil na druhé miesto a zabezpečil hostiteľskej krajine istotu medaily.

Najväčší ašpirant na zisk zlata, vedúci muž po prvom kole Alexis Pinturault zaváhal pri prechode do jednej z brán a vypadol. Francúzsko sa po 53. rokoch teší zo zisku zlata, nie zásluhou najväčšieho favorita, ale Mathieua Faivrea.

[show_minuta_po_minute] (C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Minúta po minúte

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera