Štvrtok, 18. apríl 2024

Aký otec, taký syn – Strolz získal zlato v alpskej kombinácii znovu po 34 rokoch

SITA/AP Photo/Luca Bruno

Olympijská rozprávka! V Calgary v roku 1988 vyhral rakúsky lyžiar Hubert Strolz zlato v alpskej kombinácii. V Pekingu 2022 zopakoval jeho úspech syn Johannes.

Dvadsaťdeväťročný slalomový špecialista predviedol na olympijskej zjazdovke silný zjazd, ku ktorému pridal nemenej dobrú slalomový jazdu. Rodák z Vorarlberska triumfoval pred Aleksanderom Aamodtom Kildem z Nórska a Jamesom Crawfordom z Kanady.

V cieli Johannes Strolz a Aleksander Aamodt Kilde dlho čakali, kým do cieľa prídu najväčšie hviezdy. Nór sa spýtal Strolza na otca ako olympijského víťaza. „Keby to vyšlo, bolo by to neuveriteľné,“ odpovedal mu neskorší zlatý medailista.

Preteky bez Slovákov

Je škoda, že Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie. Alpskú kombináciu dokončilo iba sedemnásť pretekárov. Zaváhalo niekoľko favoritov ako Francúz Alexis Pinturault, Švajčiari Loic Meillard a Luca Aerni alebo majster sveta v tejto disciplíne Marco Schwarz z Rakúska.

V pretekoch zaujalo niekoľko zaujímavých mien. Na šiestom mieste sa umiestnil dlhovlasý Maďar reprezentujúci Izrael – Barnabas Szollos. Na peknej dvanástej priečke skončil Ír Jack Gower.

Najlepším umiestnením Slovenska pod piatimi kruhmi v mužskej alpskej kombinácii tak naďalej ostáva piate miesto Adama Žampu pred ôsmimi rokmi v Soči. Slovák vtedy využil upravenú zjazdovku, predviedol najrýchlejšiu slalomovú jazdu, ktorá ho katapultovala na piatu priečku.

Možno Adam mohol napodobniť úspech aj dnes a písal by sa úplne iný príbeh. Veď ani Kilde nestál na krátkych slalomových lyžiach dva roky a získal medailu, o ktorej ani nedúfal. Na medailové pozície si trúfal aj český reprezentant Ján Zabystřan, ktorý bol po prvom kole deviaty a v slalome chcel vyskočiť vyššie. „Išiel som tak, aby som mal medailu,“ nechal sa počuť Čech. V jednoduchšej slalomovej pasáži však vypadol a preteky nedokončil.

Teraz je tu historicky prvé double otca a syna, ktorý v rovnakej disciplíne vyhrali olympijské zlato.

Z nuly na vrchol

V lete pred olympijskou sezónou neprežíval Johannes Strolz najlepšie obdobie. Vyhodili ho z rakúskeho A-tímu a na novú sezónu sa pripravoval sám. Bez statusu rakúskeho tímového lyžiara sa snažil presadiť vo Svetovom pohári. Predstavil sa v slalome vo Val d’Isére a Madonne di Campiglio, kde preteky nedokončil.

Január bol pre neho prelomový. Čakal ho štart v štyroch slalomoch. V švajčiarskom stredisku Adelboden vypálil všetkým rybník, keď s vysokým štartovým číslom 38 vyhral prvé preteky v kariére. Svoju formu potvrdil umiestnením na piatom miesto aj vo Wengene. Povzbudivé výsledky mu vyniesli nomináciu na zimné olympijské hry do Pekingu.

Aby mohol jazdiť na ZOH alpskú kombináciu musel nazbierať potrebné FIS-ové body zo zjazdu. Spolu s Marcom Schwarzom si odskočili na preteky Európskeho pohára, kde síce skončilo mimo najlepšiu tridsiatku, ale potrebné body vyjazdili.

Tvrdá práca

Počas celej sezóny si lyže pripravuje Strolz sám, rovnako aj v Číne. V rýchlostných disciplínach však mohol čerpať know-how servisných pracovníkov svojich krajanov – Matthiasa Mayera a Vincenta Kriechmayera.

Zlatá medaila je pre neho veľkým zadosťučinením. “Znamená to pre mňa viac ako celý svet. Veď uplynulé leto som nebol ani v reprezentácii. Keď si ešte spomeniem na históriu a to, čo dokázal môj otec, ťažko zadržiavam slzy. Mám pred očami tie fotografie, otcovu zlatú medailu a teraz sa mi splnil sen. Konečne sa zužitkovala všetká tá tvrdá práca a obeta. Myslím si, že môžem byť dobrým príkladom. Netreba sa vzdávať, treba si veriť a makať,” tešil sa z úspechu Strolz.

Zápis medzi legendy

Otec Hubert má 59 rokov. Počas svojej kariéry vyhral jedny preteky alpskej kombinácie. Tridsaťtri krát stál na pódiu a vyslúžil si prezývku večne druhý. Na ZOH v Calgary 1988 vybojoval okrem zlata z kombinácie aj striebro v obrovskom slalome. O štyri roky neskôr v Albertville mal výborne našliapnuté k obhajobe, ale v druhej jazde slalomu spadol tesne pred cieľom.

Jeho syn sa stal štvrtým Rakúšanom, ktorý alpskú kombináciu pod piatimi kruhmi vyhral. Hubert Strolz bol prvým reprezentantom alpskej krajiny, ktorý vyhral zlato. Alpská kombinácia sa vrátila pod päť kruhov po štyridsaťročnej prestávke. Na ZOH 1998 vyhral Mario Reiter a pred štyrmi rokmi v Pjongčangu legendárny Marcel Hirscher.