Sobota, 25. máj 2024

Analýza: Ak chce Vlhová obhájiť veľký glóbus, potrebuje sa priblížiť k legendárnemu Hirscherovi

SITA/AP Photo/Marco Trovati

Petre Vlhovej sa podaril historický úspech, ktorý v dejinách slovenského športu nemá obdobu. Získať veľký krištáľový glóbus si vyžaduje obrovské úsilie a veľkú obetu. Dvadsaťpäťročná Liptáčka bola ochotná tomu podriadiť všetko. Na konci tejto zimy sa za to dočkala vytúženej sedemkilogramovej odmeny.

Luxusná lyžiarska smotánka

Na zisk veľkého krištáľu však potrebovala odjazdiť všetkých 31 pretekov Svetového pohára. S očami uprenými v budúcej sezóne na medailu zo zimných olympijských hier v Pekingu 2022 to bude mať zverenka Livia Magoniho v snahe obhájiť žezlo lyžiarskej kráľovnej komplikovanejšie.

Vlhová sa splnením veľkého sna pripojila k luxusnej lyžiarskej smotánke. Z nedávnej histórie spomeňme legendárnu Nemku Mariu Höflovú-Rieschovú, Američanku Lindsey Vonnovú, Slovinku Tinu Mazeovú, či Rakúšanku Annu Veithovú (za slobodna Fenningerovú).

Z aktívnych lyžiarok sa veľkým glóbusom vo vitrínke môžu pýšiť aj Vlhovej súperky Lara Gutová-Behramiová, Mikaela Shiffrinová či Federica Brignoneová. Posledná menovaná Talianka bola lyžiarskou kráľovnou v uplynulej sezóne.

Hoci Vlhová už patrí do tejto vyberanej spoločnosti, od predchádzajúcich celkových víťazov Svetového pohára sa výrazne líši. A to nielen čo sa týka žien, ale i mužov. Čím? Nikto z nich totiž nepotreboval na zisk lyžiarskej koruny obchádzať všetky preteky kalendára. V tomto je lyžiarka spod Tatier veľkou raritou. Prakticky by sa dalo povedať, že sa Vlhová musela „namakať“ na zisk veľkého glóbusu viac než predošlí víťazi.

Shiffrinovej či Brignoneovej stačili tri disciplíny

Poďme pekne po poriadku. Začnime v ženskej časti a zoberme do úvahy len pretekárky, ktoré sú ešte stále aktívne vo Svetovom pohári. Tri veľké krištáľové glóbusy prešli rukami Mikaely Shiffrinovej. Potrebovala americká fenoménka, mnohými odborníkmi označovaná za najlepšiu lyžiarku histórie, na ich zisk vždy nastúpiť v každých pretekoch? Nie. Shiffrinová bola dlhodobo špecialistkou vyložene na slalomy. V najtočivejšej disciplíne pritom len málokedy našla premožiteľku.

https://www.instagram.com/p/CAanS6uDKXk/?utm_source=ig_web_copy_link

Postupne však rodáčke z Vailu prestávali stačiť výhry len v slalomoch. Pridala si k nim obrovský slalom a čuduj sa svete, jej všestranný športový talent sa rozvinul aj v tejto súťaži. Nuž tak prečo si neprihodiť aj super-G, v ktorom dokážete využívať výbornú techniku z obrovského slalomu?

Zo Shiffrinovej sa razom stala všestranná lyžiarka, ktorá v súčasnosti dokáže zvíťaziť v ktorejkoľvek zo šiestich disciplín – zjazd, super-g, slalom, obrovský slalom, kombinácia, paralelné preteky. A nebyť toho, že jej na začiatku februára 2020 tragicky zomrel otec Jeff, bola by pre Vlhovú najväčšou konkurentkou v boji o celkový „vavrín“ Svetového pohára.

Ak sa pozrieme na Vlhovú a Federicu Brignoneovú, takisto nemôžeme povedať, že mali rovnakú cestu k veľkému krištáľovému glóbusu. Talianka síce jazdila okrem obrovského slalomu a kombinácií, za ktoré si v ročníku 2019/20 takisto odniesla malé krištáľové glóbusy a na ktoré bola špecialistka, aj super-G a zjazdy. Slalomy však absolvovala len tri a aj to v dvoch nedokončila druhé kolo.

https://www.instagram.com/p/CGZn9uVj42c/?utm_source=ig_web_copy_link

Nuž a už ani nemusíme pripomínať, že Lara Gutová-Behramiová v sezóne 2015/16 rovnako vynechávala slalomy, ktoré nepatria k jej obľúbeným disciplínam. Švajčiarka však vynikala v super-G, zjazdoch i obrovských slalomoch.

„Extrémista“ Marcel Hirscher

Ani medzi mužmi nebolo treba absolvovať kompletný program Svetového pohára, aby sa lyžiar stal celkovým víťazom Svetového pohára. Či už spomenieme Aksela Lunda Svindala, ktorého základ tvorili excelentné výsledky v zjazdoch a super-G, doplnené priemernými výkonmi v obrovských slalomoch, alebo aj minulosezónneho kráľa Aleksandara Aamodta Kildeho, ktorý oslavoval veľký glóbus v duchu rovnakej taktiky.

Ani tohtosezónny majiteľ mužského lyžiarskeho žezla Alexis Pinturault neobjazdil v sezóne všetky preteky. Francúz si stabilne počínal v obrovskom slalome i slalome. A hoci je čerstvý tridsiatnik najväčší univerzál v mužskom zjazdárskom svete, k technickým disciplínam si uvážene vyberal štarty predovšetkým v technických super-G, v ktorých dokázal využívať svoju brilantnú „obrákovú“ techniku.

Ak prejdeme do ešte väčšieho extrému, spomenieme Marcela Hirschera. Rakúska legenda sa v kategórii celkových víťazov Svetového pohára odlišuje od všetkých predošlých držiteľov veľkého glóbusu. Dnes už 32-ročný bývalý lyžiar dosiahol niečo, čo zrejme niekto tak skoro nezopakuje. Ako jediný, či už muž alebo žena, dokázal ovládnuť celkovú klasifikáciu „sveťáku“ osemkrát a to obdivuhodným spôsobom – jeho hegemóniu nikto ani raz neprerušil.

A v čom bol ešte Hirscher výnimočným úkazom? Na to, aby osem rokov po sebe vládol mužskému svetovému lyžovaniu potreboval jazdiť len dve disciplíny! V slalome a obrovskom slalome si držal takú vysokú výkonnosť, že len vo výnimočných prípadoch prišiel do cieľa na horšom ako treťom mieste! Samozrejme, sem-tam si k tomu pridal aj kombináciu či super-G, no týchto štartov nemal počas jednej zimy viac než pár.

https://www.instagram.com/p/BvHk4UUnnTh/?utm_source=ig_web_copy_link

Na obhajobu potrebuje stabilnejšiu technickú formu

Vlhová na utorkovej tlačovej konferencii naznačila, že veľký krištáľový glóbus už možno nikdy nezíska. Prečo? Štart vo všetkých pretekoch kalendára je totiž kondičná „samovražda“.

Dokonale sme to mali možnosť vidieť na februárových majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. Liptáčka pricestovala do Talianska výraznejšie unavenejšia než jej súperky. A hoci získala dve strieborné medaily (slalom, kombinácia), nebolo to predsa len to, čo by si zo šampionátu mohla s vyššou dávkou energie a sily odniesť.

V budúcej sezóne zrejme obhajoba veľkého krištáľového glóbusu nebude najväčšia priorita. Tou bude akákoľvek medaila z podujatia pod piatimi kruhmi v Pekingu. Predsa len, olympijský cenný kov Vlhová ešte nevlastní a ani Slovensko ho v zjazdovom lyžovaní nikdy nezažilo.

Už teraz sa z jej tímu ozýva názor, že kompletný program Svetového pohára v záujme tohto cieľa nenaplní. Super-G v repertoári zostane, zjazdov však zrejme bude oveľa menej. Podľa slov trénera Livia Magoniho absolvuje tieto preteky najmä krátko pred odchodom do Číny, čo bude zároveň tréning na olympijskú kombináciu.

Vlhovej šance na veľký glóbus ani pri oklieštenom programe nemusia byť márne. Všetko však bude záležať od jej výkonnosti v prioritných technických disciplínach. Ak by dokázala v slalomoch a obrovských slalomoch držať vysoký výsledkový štandard, podobný tomu, aký predvádzal napríklad Marcel Hirscher a uspela by aj v rýchlostných disciplínach – predovšetkým v technicky bližšom super-G, mohla by opäť bojovať o veľký glóbus.

https://www.instagram.com/p/CMuquQNshuc/?utm_source=ig_web_copy_link

V budúcej sezóne však oň predovšetkým v ženskej časti môže byť obrovská bitka. Mikaela Shiffrinová sa zrejme vráti aj k jazdeniu super-G a zjazdov a to môže byť pre Slovenku najväčší problém. Svoj súťažný program plánuje rozšíriť aj Katharina Liensbergerová, ktorá už v tejto zime naznačila, že z nej môže byť veľká pretekárka. Nuž a počítať treba aj s Larou Gutovou-Behramiovou či Michelle Gisinovou. A menoslov sa pokojne môže rozrásť o ďalšie nečakané mená.

Ďalšie články o lyžovaní

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera