Sobota, 25. máj 2024

Až vyjde ráno slnko, zvíťazím. V Jasnej bolo málo ľudí, ale o to viac emócií

FOTO TASR - Martin Baumann

Jeden z vrcholov lyžiarskej sezóny je za nami. Petra Vlhová si splnila veľký sen o víťazstve na domácej zjazdovke.

Naštartovala sa druhým miestom v sobotňajších slalomových pretekoch a svoje ťaženie zavŕšila víťazstvom v obrovskom slalome. V disciplíne, kde ju mnohí po posledných výsledkoch odpisovali.

Jasná 2016 verzus 2021

Slovenské lyžiarske stredisko organizovalo slalom a obrovský slalom prestížneho rangu po piatich rokoch. Hlavný rozdiel medzi dvoma Svetovými pohármi v Jasnej bol samozrejme v diváckej kulise.

Kvôli pandemickej situácii bola celá Demänovská dolina uzavretá, vstupy do nej boli strážené. Oproti desiatkam tisícov ľudí, ktorí vtedy doslova zaplavili celý areál ich bola tentokrát len hŕstka. Väčšinu tvorili sponzori a FIS family, ktorí prichýlili aj fanklub najlepšej Slovenky. Na rozdiel od ostatných mali vytvorený špeciálny bar s občerstvením a vyhrievaním.

Novinári nemali toľko vymožeností, ani prístupu k športovcom, ako prvýkrát. Bez ľudí v Jasnej sa ale dokázali ľahko po stredisku presúvať.

V miestach, kde sa pred piatimi rokmi vo veľkom tancovalo, spievalo a oslavovalo, teraz chodili zdravotníci v skafandroch. Namiesto propagačných materiálov sa rozdávali lístky s negatívnymi výsledkami PCR a antigénových testov. Hotely zívali prázdnotou, nebolo počuť žiadne výkriky, bubny ani chorály fanúšikov lyžovania.

Všetko v Jasnej fungovalo vo farebných bublinách s niekoľkonásobným skenovaním. Obmedzenia si vyžiadala pandémia. Boli prísne a prísne dodržiavané. Inak by to nešlo.

Na snímke organizátori a ľudia počas 2. kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok 6. marca 2021 v Jasnej. Petra Vlhová obsadila druhé miesto. FOTO TASR – Michal Svítok

Najlepšia trať na okruhu

Enormnú snahu organizátorov ocenili najmä pretekárky. Hlavná aj tréningová trať boli pripravené na výbornú. To ale nové nebolo, kompetentní si dali veľmi záležať v oboch ročníkoch.

Klobúk dole pred organizátormi. Málokedy je aj na Svetovom pohári pripravená tréningová trať tak dobre. Urobili veľmi dobrú prácu. Čo sa týka pretekovej trate, tá je pre dievčatá úplne ideálna. Hore je príjemný sneh, ktorý drží,“ pochvaľoval prípravy predjazdec nedeľňajších pretekov obrovského slalomu Adam Žampa.

Počasie neovplyvníš

Aj v roku 2016 ovplyvnilo program počasie. Sobotňajší obrovský slalom kvôli silnému vetru presunuli na pondelok. V nedeľu sa šiel slalom.

O päť rokov neskôr sa organizátori vyvarovali možným chybám a program prehodili preventívne. V sobotu pod Chopkom mierne poletoval sneh a viditeľnosť bola horšia ako v nedeľňajší slnečný deň. Obrovský slalom potrebuje viac kopca, štart má oveľa vyššie a riskovať hmlu nikto nechcel.

Nakoniec výmena vyhovovala Petre Vlhovej, ktorá sa druhým miestom v sobotu naštartovala k veľkému nedeľnému víťazstvu.

Nemôžeme povedať, že to bolo úmyselne. Pán Gerdol (Peter Gerdol, šéf pretekov SP žien) si vypočul meteo správy priamo z Bratislavy a z Chopku. Pozná Jasnú, bol tu na mnohých podujatiach Európskeho pohára a dobre vie, čo je to hmla. Problém nebol silný vietor, problém bol nízka oblačnosť. Riziko bolo vysoké a myslím si, že sa to oplatilo,” povedala športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

Až vyjde ráno slnko, zvíťazím

V roku 2016 Veronika Velez Zuzulová plakala pred plnými tribúnami šťastím, keď pred tridsiatimi tisíckami domácich fanúšikov vybojovala v slalome tretie miesto. Najkrajší deň v jej živote ako spomína.

O päť rokov neskôr slzy šťastia nevedela zakryť znova. V úlohe spolukomentátorky RTVS stratila reč po záverečnej jazde Petry Vlhovej a dojazde Mikaely Shiffrinovej do cieľa.

Petra Vlhová sa hodila v slzách na zem, za mikrofónom plakala jej predchodyňa.

https://www.instagram.com/p/CMIW5vOAgl0/?utm_source=ig_web_copy_link

Marcel Merčiak prirovnal krásny moment k árii Pucciniho: „Spomeňte si na tú najkrajšiu áriu, ktorú napísal Giacomo Puccini – Až vyjde ráno slnko, zvíťazím!“

V kalendári Svetového pohára na najbližšie roky Jasná nefiguruje. Všetci dúfajú, že slnko nad lyžiarkami v Demänovskej doline vyjde aj skôr ako znova o päť rokov.

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera