Nedeľa, 30. jún 2024

Biatlonistky Fialkové: Nevzdáme sa!

SITA: AP Photo/Matthias Schrader

Biatlonistky Fialkové v rozhovore pre slovenský biatlon otvorene priznali chybu. Tajili ochorenie COVID-19 a príliš sa ponáhľali späť do pretekov Svetového pohára.

“Bezpečné Švédsko”

Slovenské reprezentantky sa po záverečnom sústredení vo švédskom Idre presunuli do Štockholmu, odkiaľ mali nabrať smer Kontiolahti, kde o pár dní štartovala nová sezóna. Záverečným testom na COVID-19 neprešli a museli ostať vo švédskej karanténe. Informácie, ktoré sa dostali von z tímu hovorili o štyroch pozitívnych ľuďoch. Nič viac, nič menej.

Prečo sestry Fialkové túto skutočnosť zatajili?

Mali sme vidinu Svetového pohára a naskočenia do sezóny. Nechceli sme sa na to vyhovárať, lebo sme sa cítili dobre,“ prezradila Paulína Fialková. „Keď sa teraz na to pozriem bolo to nesprávne rozhodnutie. Chceli sme sa začleniť do Svetového pohára a vidieť na akej sme úrovni a nie predtým ako odštartujeme rozprávať, že sme mali COVID. Vtedy sme to vyhodnotili ako správne rozhodnutie. Teraz už vidíme tie následky a už by sme to urobili inak,“ pokračovala Ivona.

Obe biatlonistky mala ľahší priebeh ochorenia. Telu nedali odpočinok a v karanténe pokračovali v tréningu. Úvodnú zastávku vo Fínsku nestihli, odleteli na sústredenie do Obertilliachu a do Svetového pohára naskočili v rakúskom Hochfilzene. „Príliš skoro sme sa vrátili do tréningu a tam sme spravili najväčšiu chybu,“ hodnotí Paulína.

Čo ukázali prvé preteky?

Výsledkovo sestry Fialkové v Hochfilzene zaostali. Zistili, že pri vyššej záťaži telo nepracuje ako má. Začali sa prejavovať dýchacie problémy, neokysličovali sa svaly, na strelnici sa vytratila potrebná koncentrácia. Cez vianočnú prestávku absolvovali prvé vyšetrenia. V súťažnom zápolení pokračovali aj po Novom roku. Ich výkony však stagnovali. Keď Ivona takmer nedokončila štafetové preteky zľakla sa: „Vyhodnotili sme, že zdravie je na prvom mieste.“

Výsledky Paulíny Fialkovej v aktuálnej sezóne
Šprint Hochfilzen: 86. (4 tr. okruhy)
Šprint Hochfilzen: 80. (4)
Šprint Oberhof: 74. (3)

Výsledky Ivony Fialkovej v aktuálnej sezóne
Šprint Hochfilzen: 58. (2)
Stíhacie preteky Hochfilzen: 55. (6)
Šprint Hochfilzen: 45. (2)
Stíhacie preteky Hochfilzen: 58. (9)
Šprint Oberhof: 28. (1)
Stíhacie preteky Oberhof: 49. (7)

Biatlonistky po 5. kole Svetového pohára sezónu prerušili a absolvovali komplexnejšie vyšetrenia. Tie neukázali žiadne závažné mechanické porušenia pľúc ani srdca. „Lekári sa zhodli, že to nie je tak závažné, aby som nemohla trénovať a fungovať ďalej,“ zhodnotila výsledky Paulína.

https://www.instagram.com/p/CJ5-PpNgi_f/?utm_source=ig_web_copy_link

A čo bude ďalej?

Každá z dievčat je odlišná a každá sa rozhodla pre iný postup. Ivone chýba súťažné nasadenie po fyzickej aj psychickej stránke. Rozhodla sa absolvovať majstrovstvá Európy, kde sa predstaví v rýchlostných pretekoch a následne v stíhačke. Šampionát sa uskutoční v poľskom stredisku Duszniki Zdroj už na budúci týždeň (27.-31.1.2021). „Potrebujem preteky, potrebujem strieľať, potrebujem pohodu,“ opísala svoje potreby Ivona.

Naopak Paulína uprednostňuje sústredenie, v ktorom chce nabrať svoje dobré pocity: „COVID spôsobil totálne vyčerpanie organizmu a ja som v podstate na energetickom dne. Trvá niekoľko mesiacov, kým sa človek z toho dostane.“

Otázka majstrovstiev sveta

„Nevzdáme sa a zabojujeme,“ znelo z úst oboch biatlonistiek na otázku ohľadne blížiaceho sa šampionátu v Pokljuke. Bojovný duch a vôľa víťaziť je u oboch silná. Ivona aj Paulína vedia, že sa musia odraziť zo dna a neočakávajú zázraky.

Olympiáda je už o rok…

Celý rozhovor sestier Fialkových o ochorení COVID-19 a návratu do Svetového pohára
(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera