Pondelok, 22. apríl 2024

Fialková zakončila sezónu na pódiu, Švédky sa obrali o malý glóbus

Svetový pohár v biatlone nedeľňajšími pretekmi s hromadným štartom ukončil sezónu 2021/2022. O držiteľoch veľkých glóbusov bolo rozhodnuté. Dominátormi olympijského roku boli Quentin Fillon Maillet z Francúzska a Nórka Marte Olbuová Röiselandová. Chýbalo rozlúštiť poslednú tajničku o držiteľovi trofeje v pretekoch s hromadným štartom.

Do elitných pretekov sa nominovala aj slovenská biatlonistka Paulína Fialková, ktorá sa v nórskom Holmenkollene opäť vrátila na výslnie. V stíhacích pretekoch sa ani raz nemýlila na strelnici a posunula sa z ôsmej priečky na tretiu. Rodáčka z Čierneho Balogu naposledy stala na pódiu 19. februára 2020 v nemeckom Ruhpoldingu, keď finišovala druhá.

Návrat Fialkových

Z deviateho umiestnenia na stupňoch víťazov mala nesmiernu radosť. Posledné dva roky som sa snažila vrátiť na pódium, ale nikdy mi to do seba nezapadlo tak dobre ako dnes. Všetko bolo perfektné. Na trati som sa cítila dobre a dosiahla štyri nuly. To je vždy výnimočné. Dnes to vyšlo teda na tretie miesto a som šťastná. Prežila som ťažké obdobie. Bolo tam viacero záležitostí fyzických aj psychických, ktoré mi robili problémy. Ale som človek, ktorý sa nevzdáva a snaží vždy znova a znova. Bola som si istá, že sa dostanem výkonnostne späť, no potrebovala som k tomu aj sebavedomie a som šťastná, povedala Paulína Fialková na oficiálnej tlačovej konferencii po pretekoch.

Pekné výsledky v Osle zaznamenala aj mladšia zo sestier Ivona. Po 25. pozícii v rýchlostných pretekoch sa vyšvihla na 18. priečku v stíhačke. „Bolo to dobré aj po bežeckej a streleckej stránke. Som rada, že sa obe časti spojili. Mrzí ma ten jeden bod, pretože by nič nebolo krajšie ako ukončiť preteky v masovom štarte,“ uviedla pre web slovenského biatlonu Ivona. Dvadsaťsedemročná biatlonistka ostala prvá pod čiarou pre záverečné preteky s hromadným štartom.

V nich štartovala Paulína Fialková, ktorá zakončila sezónu v TOP 20 na 19. mieste.

Horká príchuť

Posledné sezónne preteky mali kuriózne vyústenie pre švédsky tím. Spočiatku sa pre modro-žlté farby všetko vyvíjalo skvelo, záver mal ale horkú príchuť- Možno dokonca v severskej reprezentácii namúti zlú vodu.

O šancu na malý krištáľový glóbus prišla Elvíra Öbergová až na cieľovej čiare, kde ju o jednu desatinu sekundy porazila v súboji o štvrté miesto krajanka Linn Perssonová. Práve táto desatina pripravila mladšiu zo slávnych sestier o celkový triumf v disciplíne.

Z malého glóbusu sa radovala víťazka nedeľňajších pretekov Justine Braisazová-Bouchetová, ktorá Öbergovú porazila o dva body. Švédka po prehranom finiši ešte netušila ako to vyzerá. Verdikt jej oznámila krajanka, reportérka televízie SVT. „Keby si bola štvrtá, tak by si vyhrala,“ povedala. Pohľad biatlonistky hovoril za všetko.

Kolegyne a konkurentky

Medzi druhou a treťou streľbou Öbergová bojovala o čelo pretekov, ale následné chyby na strelnici ju zaradili nižšie v priebežnej výsledkovej listine. A naviac, Švédka sa v cieli nechala prešpurtovať. „Samozrejme som sklamaná, ale predovšetkým sama na seba. Mala som to vo svojich rukách, ale v závere som bola príliš unavená a taktiež som urobila aj nejaké chyby na strelnici. Je to trochu horké, sme však dobrý tím, takéto veci sa môžu stáť. Nie je to koniec sveta, vysporiadame sa s tým bez problémov,“ uisťovala Elvíra Öbergová, že situácia nebude mať na reprezentačné vzťahy dopad.

Vo svojej koži nebola ani Perssonová. „Je škoda, že to takto dopadlo, ale skrátka jazdíme každá za seba. Sme tímové kolegyne, ale na trati sme tiež konkurentky,“ uviedla Švédka.

Prvá sezóna a hneď glóbus

Aj mužský držiteľ malého glóbusu bol prekvapením. Získal ho vďaka víťazstvu nórsky biatlonista Sivert Bakken. Dvadsaťtriročný severan si odkrútil prvú kompletnú sezónu v Svetovom pohári a dosiahol nečakaný úspech. Na strelnici vybielil všetkých dvadsať terčov a v záverečnom okruhu ukázal viac síl ako jeho krajan Sturla Holm Leafreid. Ich súboj vygradoval až do záverečného šprintu, v ktorom bol úspešnejší mladší z dvojice.