Sobota, 25. máj 2024

Michal Šima: “Každý biatlonista sa chce aspoň raz za svoju kariéru postaviť na štart pretekov s hromadným štartom.”

Foto- Jessica Gow/TT News Agency via AP

Slovenský biatlonový reprezentant Michal Šima zažil v nemeckom Oberhofe fantastický víkend. V šiestom kole Svetového pohára dosiahol na prvé body v kariére, ktoré mu zaručili účasť v elitných pretekoch s hromadným štartom.

Kým slovenská ženská reprezentácia zápasí s generačnou obmenou pri absencii sestier Fialkových, ktoré po prekonaní COVID-19 prerušili sezónu, v mužskom tíme priniesol nový impulz 25. miestom v rýchlostných pretekoch Michal Šima.

Deň, kedy všetko sadlo

Najlepším výsledkom dvadsaťosemročného biatlonistu doposiaľ bolo 47. miesto v rýchlostných pretekoch v americkom Presque Isle. Minulý týždeň v Oberhofe spravil výrazný posun vpred.

V šprinte na 10 km trafil všetkých desať terčov a v záverečnom okruhu sa bežecky vyšvihol na konečnú 25. priečku. „Podarilo sa mi dať dve nuly na strelnici. Cítil som sa dobre aj na trati. V prvom kole som sa dobre potiahol za Nemcom Lesserom. Po druhej nule sa záverečné kolo bežalo o kus lepšie ako keď sa absolvuje trestné kolo,“ prezradil po pretekoch.

Prvý pod čiarou

Kvalitným výsledok si pripísal na svoje konto 16 bodov. Zabezpečil si tak pozíciu náhradníka pre preteky s hromadným štartom. „Mňa to najskôr ani nenapadlo, že by som mohol ísť aj masovku. Keď som po šprinte prišiel do bunky vraveli mi, že je veľká šanca sa tam dostať,“ opisoval svoje šance Šima.

V elitnej tridsiatke štartuje 25 najlepších biatlonistov podľa rebríčka Svetového pohára doplnených päticou, ktorá na danom podujatí zaznamená najlepšie výsledky. Tak sa na štartovú listinu pretekov s hromadným štartom dostal aj Martin Otčenáš na sklonku svojej kariéry na MS 2020 v Anterselve, alebo Matej Kazár na OH 2014 v Soči a v kanadskom Canmore 2015/2016.  

FOTO TASR – Michal Svítok

Štart za dve hodiny

Sám biatlonista sa dozvedel o tom, že sa postaví na štart pretekov, len dve hodiny pred začiatkom: „Čakal som do 10:30, kým mi tréner oznámi, či štartujem alebo nie. Našťastie sa niekto odhlásil a ja som mohol nastúpiť.“

Slovenský reprezentant má skúsenosti z prvého štafetového úseku, kde štartujú všetci spolu podobne ako v hromadných pretekoch. Vedel už, čo môže v pretekoch očakávať. „Určite som mal rešpekt pred štartom, keďže som ho nikdy predtým nešiel. Na kontakt v pretekoch som zvyknutý. Zo štafiet som zvyknutý aj na strelnicu, kedy začne strieľať viac pretekárov naraz. Nedá sa to úplne nevnímať, ale vždy sa snažím sústrediť na to, čo mám robiť ja. Keď odchádzam zo strelnice jedným okom sa pozriem ako zastrieľali ostatní,“ prezradil nováčik v elitnej kategórii.

Ďalšie body

Preteky Šima odštartoval dobre. Po prvej streľbe zaznamenal nulu a držal sa na štrnástej pozícii. Na druhej ležke chyboval dvakrát a prepadol sa 25. miesto. Bežecky na najlepších nestačil, podržala ho streľba v stoji, kde vybielil všetkých desať zvyšných terčov. Do cieľa dobehol na 27. priečke a pripísal si ďalších osem bodov do celkového hodnotenia SP.

Slovenský biatlonista vníma svoj prvý štart v týchto elitných pretekoch pozitívne. „Každý biatlonista sa chce aspoň raz za svoju kariéru postaviť na štart pretekov s hromadným štartom,“ dodal.

Svetový pohár v biatlone sa presunul do talianskej Anterselvy, ktorá bude od štvrtka posledným dejiskom Svetového pohára pred majstrovstvami sveta v slovinskej Pokljuke.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera