Ondřej Moravec naposledy vyplazil jazyk. Posledný člen slávnej českej generácie sa emotívne rozlúčil s kariérou

FOTO TASR /AP

Ondřej Moravec ako posledný zo slávnej generácie, ktorá stála pri zrode českého biatlonového boomu, opúšťa scénu. Rozlúčil sa na domácej pôde v Novom Meste na Moravě, presne ako pred rokom jeho kolega Michal Šlesingr.

Premiéra v osemnástich

Debut v Svetovom pohári si odkrútil v januári 2003 v štafetových pretekov v nemeckom Ruhpoldingu. Kvarteto v zložení Holubec, Moravec, Dostál a Šlesingr obsadilo poslednú štrnástu priečku.

Prvýkrát na seba upozornil v olympijskej sezóne 2005/2006, keď sa dostal do českej nominácie na hry v Turíne. Vtedy menej známeho biatlonistu ovenčeného medailami z juniorských šampionátov posunuli k účasti pod piatimi kruhmi presvedčivé výsledky zo Svetového pohára. Najlepší výsledok dosiahol v mužskej štafete, kde štvorica Moravec, Vítek, Dostál a Šlesingr atakovala medailové priečky. Moravec štafetu na svojom úseku odovzdával druhý. Napokon z toho bola šiesta priečka.

Strelecký utlm

V ďalšom olympijskom cykle nezaznamenal výkonnostný postup predovšetkým v dôsledku zhoršenej streľby. Chytil sa v závere sezóny 2007/2008, kde pravidelne bodoval a dosiahol vtedajšie životné maximum- 4. miesto v šprinte v Chanty-Mansijsku.

Do ďalšej sezóny pridal k slabej streleckej bilancii aj pomalý beh a reprezentačný tréner Vlastinil Vávra ho nenominoval na majstrovstvá sveta do kórejského Pjongčangu. Moravec sa zo dna odrazil. K presnejšej muške mu pomohli profesionálni strelci a vybojoval si miesto na zimné hry do Vancouvru 2010.

Na svetových pohároch som bol veľmi nervózny a nakladal na seba obrovský tlak. Aj olympiáda vo Vancouvri bola v mojom podaní skôr nezmar. Našťastie na mňa nebol žiadny tlak zospodu, že by ma niekto z tímu nahradil. A potom prišiel konečne ten prelom,“ zaspomínal v rozhovore pre idnes.cz skúsený biatlonista.

Priblíženie k svetovej špičke

Zlepšenú streleckú bilanciu si rodák z Ústí nad Orlicí udržal a začal klopať na dvere svetovej špičky. Zlom nastal v ročníku 2012/2013. V Pokljuke druhýkrát v kariére prenikol do top 10 (8. miesto) a nasledujúci deň v stíhacích pretekoch vyšperkoval formu druhou priečkou.

Výsledky začali rýchlo prichádzať. Prišlo ďalšie pódium v podobe tretieho miesta a zaradil sa k najrýchlejším bežcom na okruhoch.

Najprenikavejší výsledok prišiel na domácich majstrovstvách sveta v Novom Meste na Moravě v roku 2013. V zmiešaných štafetách pred 30 000 fanúšikmi vybojovali Vítková, Soukalová, Soukup a Moravec bronzovú medailu. A začal sa biatlonový boom.

Mal som husiu kožu. Pripadalo mi neskutočné ako si Čechov biatlon získal. Zvládol som finiš štafety a bol som v takej eufórií, že sa mi ďalšie dva zápasy nepodarili,“ opisuje pocity finišman bronzovej štafety.

Úspešnú sezónu podčiarkol víťazstvom v pretekoch s hromadným štartom v nórskom Holmenkollene.

Olympijský úspech

Skúsený Moravec nastupoval na svoju tretiu olympiádu. V ruskom Soči vybojoval dve strieborné (stíhacie preteky, zmiešaná štafeta) a jednu bronzovú medailu (preteky s hromadným štartom).

Rozkvet českého biatlonu potvrdili Jaroslav Soukup ziskom bronzu v šprinte a Gabriela Soukalová striebrom v pretekoch s hromadným štartom.

Úspešná kariéra Ondreja Moravca pokračovala. Na majstrovstvá sveta 2015 prišiel ako jeden z najväčších favoritov a vybojoval kompletnú medailovú zbierku. Ďalší cenný kov si pripísal aj v Hochfilzene 2017 (striebro vo vytrvalostných pretekoch). Vo veku 33 rokov sa zúčastnil aj štvrtej olympiády v Pjongčangu. Medailové žezlo odovzdal mladším. Jeden z jeho žiakov Michal Krčmář získal striebro v rýchlostných pretekoch.

Poslednú medailu získal minulý rok v Anterselve v pretekoch zmiešaných štafiet. V úvodný deň šampionátu si bronz vybojovala štvorica Puskarčíková, Davidová, Moravec a Krčmář. Nová biatlonová generácia spoločne so svojim mentorom.

Medailová bilancia
Olympijské hry: 0 – 2 – 1
Majstrovstvá sveta: 1 – 2 – 3
Majstrovstvá sveta juniorov: 0 – 3 – 5

Svetový pohár
Najvyššie umiestnenie v celkovom hodnotení: 6. (2014/2015)
Počet výhier: 3 (1 individuálna)
Stupne víťazov: 23 (12 individuálnych)

V posledných pretekoch utekal, aby ho nepredbehli

Ondřej Moravec sa rozlúčil s profesionálnou kariérou vo veku 36 rokov na domácom štadióne v Novom Meste na Moravě. V štafete dvojíc mu spoločnosť robila Lucie Charvátová. Biatlonistka je známa rýchlym behom, ale za to horšou streľbou, obzvlášť v štafetách.

Po prvej streleckej položke potrebovala iba jeden náhradný náboj. Na stojke prišiel kolaps a Charvátová netrafila ani jeden terč. Po absolvovaní piatich okruhov odovzdávala lúčiacemu sa Moravcovi. Emócie sa ukázali a solídny strelec odchádzal na trestné kolo. V závere pretekov Česi bojovali o to, aby ich tí najlepší nepredbehli o kolo.

Sturla Holm Laegreid sa prirútil na štadión k záverečnej streleckej položke. Moravec predviedol rýchlopaľbu, postavil sa a utekal, aby sa Nór nedostal pred neho. Preteky dokončil na sedemnástom mieste, keď v záverečnom okruhu predbehol tri štafety. Cieľ preťal jeho známym víťazným gestom- na jednej lyži a s vyplazeným jazykom.

Obetuje sa rodine

V cieli ho čakalo ďalšie prekvapenie- manželka s deťmi. Vzhľadom na opatrenia s ním do dejiska nešli. „Čo sa dialo v cieli bolo neskutočné. Nečakal som, že tu so mnou bude celá rodina, že sa sem dostanú,“ neskrýval emócie.

Manželka je s deťmi šesť rokov doma. Teraz sa im na oplátku môžem obetovať do roztrhania a urobím to veľmi rád. Po dvadsiatich rokoch prestane môj život riadiť biatlon. Som zvedavý, aké to bude,“ uviedol plány na život po biatlone.

Vybudoval si rešpekt

Po sobotňajších stíhacích pretekoch sa s českým biatlonistom prišli rozlúčiť aj bratia Boevci. „V nedeli idem zmiešanú štafetu a ty pôjdeš single mix. Už sa v pretekoch nestretneme, tak sa chcem rozlúčiť a povedať ti, že si mal fantastickú kariéru a dokázal si toho veľmi veľa,“ prišiel za Moravcom Johannes Thingnes Boe.

Nezabudnuteľná je pre mňa mix štafeta v Novom Meste 2015. Bojoval som s Ondrom na poslednom úseku o víťazstvo a musím sa mu ospravedlniť, že som ho doma porazil. Vtedy bola pri našej streľbe neuveriteľná atmosféra,“ zalovil v spomienkach Tarjei Boe. Nórsky reprezentant plánuje na majstrovstvách sveta 2024 Novom Meste ukončiť kariéru.