Štvrtok, 23. máj 2024

Po vraj skvelej príprave prepadák. Budeme na výborné biatlonové výsledky iba spomínať?

SITA/ Anders Wiklund

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa na svojej sociálnej sieti emotívne vyjadrila ku kritike, ktorá sa na ňu vyvalila po dvoch neúspešných kolách Svetového pohára vo švédskom Ostersunde.

Najlepšie tohtosezónne umiestnenie zaznamenala vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov, kde bodovala na tridsiatom deviatom mieste. V posledných pretekoch skončila stá, čo je jej najhoršie vystúpenie v kolotoči Svetového pohára.

Dobrá príprava

Paulína Fialková tvrdí, že z letnej prípravy mala dobrý pocit. Veľmi si pochvaľovala sústredenie na ľadovci Dachstein.

„Ja som si dobre vedomá toho, že moje výsledky boli v Ostersunde hrozné. Veľmi ma to trápi aj preto, že z prípravy som mala naozaj dobrý pocit. Ale viete čo? Svedomie mám čisté v tom, čo som príprave dala,“ uviedla na svojom facebookovom profile.

Prvé preteky sú vždy testom, či bola letná príprava kvalitná a pretekári sú dostatočne pripravení. Zlé výsledky v úvode by neboli žiadna katastrofa, ak v tíme poznajú príčiny a majú čas na doladenie.

Hejteri

Výsledkový prepad je ale u Paulíny Fialkovej desivý a “fanúšikovia” si na nej zgustli nechutnými komentármi. Skúsená biatlonistka sa k neprajníkom vyjadrila rázne.

Neviem, čo sa v našej spoločnosti stalo, že sme sa stali ľuďmi plnými zloby, hejtu, mudrovania, urážania, krutosti. Sme ako národ na takom dne, že toto je jediné čo nám ostáva? Asi áno.”

Slovenský biatlon je, bohužiaľ, presne tam, kde dlhé roky smeroval. Hejteri, vy ste sa až teraz prebrali? Vy si myslíte, že za to môžu športovci, ktorí drú ako kone deň čo deň, obetovali športu celý život, zdravie, rodinu, školu a v neposlednom rade spústu peňazí? Myslíte si, že ich toto ne*erie oveľa viac ako vás?”

Psychický tlak

Paulína vyrastala pod krídlami skvelej Anastasie Kuzminovej. V tom čase zaznamenala najlepšie umiestnenia. V poslednej sezóne, kedy jazdili spolu, zakončila rok na šiestom mieste v celkovom hodnotení. Kuzminová bola tretia.

Po skončení kariéry trojnásobnej olympijskej šampiónky bol na Fialkovú vyvíjaný tlak nadviazať na úspechy svojej predchodkyne. Kuzminová dominovala slovenskému biatlonu dlhé roky. Hoci výborne za sebou ťahala novú generáciu, prechod Fialkovej na pozíciu slovenskej jednotky bol po psychickej stránke náročný.

V prvých pretekoch po odchode Kuzminovej nebodovala. Do ďalších nenastúpila. Na mieste, kde ju pred pár mesiacmi na majstrovstvách sveta 2019 delil od zlatej medaily jediný presný výstrel, nenaplnila očakávania.

Slovenská jednotka sa zmobilizovala a v ďalšom kole obsadila v šprinte štvrté miesto. V januári 2020 prišlo druhé miesto v stíhacích pretekoch v Ruhpoldingu. Dotera posledné pódiové umiestnenie.

Sociálne siete

Vyhlásenia o forme a ambíciách majú nabaľujúci efekt, ktorý rozpútava na sociálnych sieťach diskusie, ktoré pretekári v prípade nenaplnenia očakávaní ťažko znášajú. Každý športovec je iný a každý inak prežíva reakcie fanúšikov.

Vo svete je bežné, že tréneri si dopĺňajú vzdelanie v mentálnom koučingu alebo v tímoch pôsobia na to fundovaní ľudia. Jednou z vecí je, aby sa pretekár naučil selektovať informácie, ktoré bude sledovať a veci, od ktorých sa absolútne odstrihne.

Výhovorky?

Fanúšikov hnevá, že rodáčka z Čierneho Balogu hľadá veľa výhovoriek. Na olympijských hrách v Pjongčangu 2018 vyhorela na prvom štafetovom úseku v mixe. Už po prvej streleckej položke mala na svojom konte štyri trestné kolá, čím rozhodila aj svoju kolegyňu Kuzminovú a Slovensko nakoniec stiahli z trate. Vtedy za to “možno” mohol dioptér, ktorý sa posunul.

Niečo sa tam muselo udiať, ja však neviem čo. Každopádne som pokazila celú štafetu a chcem sa za to ospravedlniť všetkým, ktorí s tým majú dočinenia a celému Slovensku, lebo je to vlastne moja vina,” uviedli so slzami v očiach pre kamery RTVS Fialková.

Svoje vystúpenie oplakala, vzoprela sa a pomohla slovenskej ženskej štafete k piatemu miestu.

Najhorší komunikačný lapsus biatlonových sestier bol ten covidový. Hovoriť, že sú vo Švédsku v karanténe iba preventívne a nie sú pozitívne, bolo veľmi nešťastné. Odvtedy sa to s nimi ťahá.

Podcenený vírus

Sestry Fialkové chorobu podcenili, počas karantény trénovali a snažili sa bojovať. Chceli sa vrátiť do Svetového pohára s výbornou formou. Túžba nesklamať seba a fanúšikov bola veľká. Ale na vírus, ktorý sadne na pľúca, sa musí obozretne. Aj návrat po prekonaní musí byť postupný a opatrný.

Presný opak toho, čoho sa dopustili Fialkové v snahe ukázať dobré výsledky. Zistili to až po štyroch kolách Svetového pohára. Síce šli na maximum, ale bez výraznejšieho presadenia. Keby o chorobe hovorili skôr a otvorene, nemuseli naháňať výsledky za každú cenu.

Ivona aj Paulína chodili po tenkom ľade. Mladšej zo sestier dokonca zdravotníci zakázali štart. Ledva lapala po dychu.

Covid obe sestry zrazil na kolená. Fanúšikovia dúfali, že sa vrátia silné. Na začiatku novej sezóny to však vyzerá, že na výborné výsledky budeme už asi len spomínať.

Pritom pri lepšej komunikácii to mohlo byť celé inak.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera