Nedeľa, 19. máj 2024

Bude mať Vlhová v budúcej sezóne o súperku menej, alebo jej skôr preberie trénera?

SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Na Slovensku sa už dva týždne nehovorí o ničom inom, len o siedmich kilogramoch brúseného krištáľu. Petra Vlhová si naplno plní mediálne povinnosti a všade so sebou nosí vysnívaný veľký krištáľový glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári. V Taliansku krátko po konci sezóny prežívali skôr infarktové stavy.

Federica Brignoneová, víťazka veľkej „gule“ bezprostredne pred slovenskou hviezdou, totiž v rozhovore pre taliansku televíziu naznačila, že musí po spackanej zime nájsť motiváciu trénovať na ďalšiu. O pár dní neskôr však už talianske médiá špekulovali, že by jej v tomto smere mohol pomôcť súkromný tím vedený skúseným trénerom. Nuž a tým by mohol byť Livio Magoni…

V sezóne 2019/2020 sme vo Svetovom pohári sledovali úplne inú Federicu Brignoneovú. Vtedy pripomínala na svahoch a v pretekoch tigra, ktorý v minulosti zdobil jej helmu a stále skrášľuje jej rukavice. Je to už akýsi poznávací znak sympatickej brunetky. V nedávno skončenom ročníku „sveťáku“ zostal po nej len rozvírený sneh.

K obhajobám sa ani nepriblížila

Znovuzískanie veľkého krištáľového glóbusu sa z Brignoneovej mysle akoby vyparilo už po prvých týždňoch. V Söldene síce bola v obrovskom slalome druhá a v druhých pretekoch v Courchevele tento výsledok skopírovala, ale horšie to bolo v super-G či zjazdoch, v ktorých v životnej sezóne excelovala. Tridsaťročná rodáčka z Milána síce skončila v klasifikácii super-G opäť druhá, no v zjazde si pohoršila z tretieho na 19. miesto.

Brignoneovej sa nepodarilo obhájiť ani malé krištáľové glóbusy. V obrovskom slalome bola až piata a kombinačné preteky vzhľadom na pandémiu z kalendára Svetového pohára zmizli. Najväčší prepad však prišiel práve v boji o celkové prvenstvo. V ňom skončila za Vlhovou až na siedmom mieste, čo je na obhajkyňu veľmi nelichotivé umiestnenie. Navyše, rozdiel v jej celkovom bodovom účte v porovnaní s krištáľovou sezónou predstavoval až 511 „puntíkov“. Všetko ešte viac zdôrazňuje fakt, že v celej sezóne zvíťazila len jediný raz. Paradoxne bola najrýchlejšia na domácom snehu v super-G vo Val di Fassa. Medzi najlepšie tri pretekárky sa „vsúkala“ vo „sveťáku“ len štyrikrát. Okrem spomínaných dvoch druhých miest v obrovských slalomoch pridala dve bronzové pozície v super-G vo Val d’Isére a Crans Montane.

Vystrašila celú krajinu

Z absolútneho vrcholu na hlboké dno. Pád, ktorý by zamával s každým pretekárom. K tomu pripočítajme, že Brignoneová už nie je najmladšia a to najcennejšie – veľký krištáľový glóbus – už žiari vo vitrínke jej úspechov. Po výsledkoch, ktoré sme spomínali vyššie prišli po finále Svetového pohára katastrofálne pocity. Pre domácu RAI TV vo Švajčiarsku krátko po štvrtom mieste v posledných pretekoch sezóny v obrovskom slalome naznačila možný koniec kariéry.

„Teším sa z toho, ako sa skončila moja sezóna,“ vravela do kamery dcéra niekdajšej výbornej slalomárky Marii Rosy Quariovej. „Naozaj dúfam, že takúto zimu už v budúcnosti nezažijem. Stratila som motiváciu. Teraz sa potrebujem lyžovaniu vzdialiť a dúfať, že neskôr nájdem chuť trénovať a pripravovať sa na ďalšiu sezónu, pretože aktuálne mi pokračovať v pretekaní dáva len malý zmysel.“

O dva dni sa však už čosi zo stratenej chuti pretekať a víťaziť vrátilo. Na domácich majstrovstvách v Livignu si vybojovala ôsmy titul národnej šampiónky, ale vôbec premiérový v slalome, ktorý nepatrí k jej výstavným disciplínam. V obrovskom slalome bola druhá za Martou Bassinovou – aktuálnou držiteľkou malého glóbusu v tejto súťaži.

Riešením súkromný tím a Magoni?

Medzičasom sa aj na Slovensku nálada pokazila. Postaral sa o to tréner Petry Vlhovej Livio Magoni, ktorý v rozhovore pre internetovú verziu talianskeho denníka Corriere della Sera nešetril na svoju zverenku kritikou. To rozvírilo vášne napokon aj v Taliansku a niektoré tamojšie médiá sa pustili do konšpirácií. Otvorene hovorili o možnosti, že Brignoneovej motivácii by mohlo pomôcť zriadenie súkromného tímu a skúsený tréner. A hoci samotný Magoni už neraz v rozhovoroch prízvukoval, že sa do rodnej vlasti a federácie neplánuje vrátiť, keďže ho v nej všetci ignorujú, mal to byť práve on.

Livio Magoni bol v tom čase so svojou ešte stále aktuálnou zverenkou Petrou Vlhovou v Jasnej, kde testovali v uplynulých dňoch materiál na novú sezónu a navštívili aj prezidentský palác. Päťdesiatsedemročný kouč akékoľvek špekulácie zavrhol. „Som v Jasnej. Vôbec neviem čo sa deje doma. Mám tu s Petrou prácu, ktorej sa venujem,“ povedal Magoni pre web neveitalia.it.

Talian plní svoj kontrakt, ktorý má platný ešte na jednu sezónu. Či však naozaj zostane s Vlhovou aj počas dôležitej olympijskej sezóny a získa s ňou vytúžený kov spod piatich kruhov, ktorý aj jemu samotnému v zbierke chýba, je zatiaľ otázne. „Dozviete sa to v správny čas,“ komentovala celú situáciu Vlhová minulú nedeľu v relácii RTVS O Športe, kde bola online hosťom spoločne s bratom Borisom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera