Sobota, 13. apríl 2024

Čakali štvrť milióna divákov. MS v klasickom lyžovaní bude ale šampionátom duchov

FOTO TASR/AP

V stredu v nemeckom stredisku Oberstdorf odštartujú majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Slovensko medzi 700 lyžiarmi zo 60 krajín zastúpia traja reprezentanti, bežci Alena Procházková, Barbora Klementová a Ján Koristek.

Nemecké stredisko hostilo podujatie v histórii už dvakrát. Naposledy v roku 2005, predtým 1987. Pred šestnástimi rokmi sledovalo dianie priamo v dejisku približne 350 000 ľudí. Kandidatúra Oberstdorfu predtým štyrikrát nevyšla a teraz ich čaká šampionát duchov bez účasti divákov.

Pred dvoma rokmi vyhrala medailovú bilanciu severská veľmoc. Nóri získali v rakúskom Seefelde 13 z 22 zlatých medailí a celkovo 25 cenných kovov (13-5-7). Nemecko a Rakúsko vybojovali po 9 medailí.

Beh na lyžiach

Nórski bežci pred dvoma rokmi na MS vyhrali všetkých šesť disciplín v mužskej kategórii, medzi ženami triumfovali v štyroch zo šiestich. Kläbo a Johaugová si pripísali zhodne tri tituly majstrov sveta. Johaugová síce na nedávnom podujatí SP vo Falune prehrala na desiatke voľne s Digginsovou, no myslí na zlato. “V Oberstdorfe chcem vyhrať ja. Príprava bola dobrá, nič som na nej nemenila a všetko som podriadila úspechu na vrchole sezóny,” uviedla pre televíziu NRK.

Esá Therese Johaugová a Johannes Hösflot Kläbo budú patriť k topfavoritom v bežeckom lyžovaní, hoci Nóri neokupujú popredné miesta v tomto ročníku seriálu Svetového pohára. Pre pandémiu vynechali súťaže približne na dva mesiace a nepredstavili sa ani na prestížnom podujatí Tour de Ski.

Ich najväčším konkurentom medzi mužmi bude líder SP Rus Alexander Boľšunov, ktorý rovnako ako jeho reprezentační kolegovia bude pre národný dištanc štartovať pod vlajkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). V ženskej časti v tomto ročníku preukázali formu Američanky Jessie Digginsová i Rosie Brennanová, Rusky na čele s Juliou Stupakovou i Švédky s líderkou Ebbou Anderssonovou.

https://www.instagram.com/p/CLmKG_2Btb7/?utm_source=ig_web_copy_link
Nórske bežkyne na lyžiach pózujú v teplom počasí, ktoré panuje v dejisku majstrovstiev

Program

streda 24. februára
09:00 beh na lyžiach ženy – kvalifikácia 5 km voľne
10:30 beh na lyžiach muži – kvalifikácia 10 km voľne
štvrtok 25. februára
09:00 beh na lyžiach – kvalifikácia šprintu klasickou technikou (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ)
11:30 beh na lyžiach – vyraďovačka šprintu klasickou technikou (PROCHÁZKOVÁ?, KLEMENTOVÁ?)
sobota 27. februára
11.45 beh na lyžiach ženy – skiatlon 7,5+7,5 km
13.30 beh na lyžiach muži – skiatlon 15+15 km (KORISTEK?)
nedeľa 28. februára
11.00 beh na lyžiach – semifinále tímšprintu m+ž (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ)
13.00 beh na lyžiach – finále tímšprintu m+ž (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ?)
utorok 2. marca
13.15 beh na lyžiach ženy – 10 km voľne (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ)
štvrtok 4. marca
13.15 beh na lyžiach ženy – štafeta 4×5 km
piatok 5. marca
13.15 beh na lyžiach muži – štafeta 4×10 km
sobota 6. marca
12.30 beh na lyžiach ženy – 30 km klasicky (PROCHÁZKOVÁ?)
nedeľa 7. marca:
13.00 beh na lyžiach muži – 50 km klasicky

Skoky na lyžiach

V skokoch na lyžiach rozdajú sedem kolekcií medailí. V mužských individuálnych súťažiach na strednom a veľkom mostíku bude najväčším favoritom Halvor Egner Granerud. Nór dominuje vo Svetovom pohári a je na najlepšej ceste získať prvýkrát v kariére veľký glóbus. V tejto sezóne si v prestížnom seriáli pripísal na konto už 11 víťazstiev, čím vyrovnal nórsky rekord Roara Ljökelsoya.

Svetový šampionát v Oberstdorfe je pre mňa extra motivácia, je to vrchol sezóny. Mojím cieľom je nadviazať na dobré výkony zo SP a získať čo najviac medailí,” uviedol Granerud pre oficiálnu stránku FIS. Do boja o popredné priečky budú chcieť prehovoriť aj jeho kolegovia z nórskeho tímu Robert Johansson, Marius Lindvik a Daniel-Andre Tande.

https://www.instagram.com/p/CLAPVTzn8Wv/?utm_source=ig_web_copy_link

K favoritom patrí aj Kamil Stoch. Skúsený Poliak na prelome rokov potvrdil svoje kvality tretím celkovým triumfom na prestížnom Turné štyroch mostíkov. Trojnásobný olympijský šampión dosiahol najväčší úspech na MS vo februári 2013 vo Val di Fiemme, kde získal zlato na veľkom mostíku. Pred dvoma rokmi v Seefelde bol strieborný na strednom mostíku, vyhral jeho krajan Dawid Kubacki.

Nemci vkladajú najväčšie nádeje do Markusa Eisenbichlera a Karla Geigera, ktorí v Seefelde obsadili prvé dve priečky na veľkom mostíku. Rakúšania sa budú tradične spoliehať na Stefana Krafta. V tejto sezóne síce nemá oslnivú formu, vždy sa však dokáže dobre pripraviť na vrcholné podujatia, čo potvrdil na MS 2017 v Lahti, kde získal double.

Program

streda 24. februára
18.00 skoky na lyžiach ženy – kvalifikácia HS106
štvrtok 25. februára
17.00 skoky na lyžiach ženy – individuálna súťaž HS106
piatok 26. februára
17.15 skoky na lyžiach ženy – súťaž družstiev HS106
20.30 skoky na lyžiach muži – kvalifikácia HS106
sobota 27. februára
16.30 skoky na lyžiach muži – individuálna súťaž HS106
nedeľa 28. februára
17.00 skoky na lyžiach – súťaž miešaných družstiev
utorok 2. marca
18.00 skoky na lyžiach ženy – kvalifikácia HS137
štvrtok 4. marca
17.30 skoky na lyžiach muži – kvalifikácia HS137
piatok 5. marca
17.00 skoky na lyžiach muži – individuálna súťaž HS137
sobota 6. marca
17.00 skoky na lyžiach muži – súťaž družstiev HS137

Severská kombinácia

Debut na MS bude mať súťaž v severskej kombinácii žien, jediné preteky v sezóne vyhrala Američanka Tara Geraghtyová-Moatsová. Medzi združenármi je jasný adept na zlato suverén tejto zimy a dvojnásobný majster sveta Nór Jarl Magnus Riiber, na domácej pôde mu chcú konkurovať Vinzenz Geiger, Johannes Rydzek a Eric Frenzel.

Program

piatok 26. februára
10.15 severská kombinácia muži – individuálna súťaž skoky  
16.00 severská kombinácia muži – individuálna súťaž beh na 10km
sobota 27. februára
10.00 severská kombinácia ženy – individuálna súťaž skoky
15.30 severská kombinácia ženy – beh na 5 km
nedeľa 28. februára
10.00 severská kombinácia muži – súťaž družstiev skoky
15.00 severská kombinácia muži – beh 4×5 km   
štvrtok 4. marca
11.00 severská kombinácia muži – individuálna súťaž skoky
15.15 severská kombinácia muži – beh na 15 km
sobota 6. marca
10.00 severská kombinácia muži – tímšprint skoky HS137
15.00 severská kombinácia muži – beh 2×7,5 km

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera