Streda, 24. apríl 2024

Čakali štvrť milióna divákov. MS v klasickom lyžovaní bude ale šampionátom duchov

FOTO TASR/AP

V stredu v nemeckom stredisku Oberstdorf odštartujú majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Slovensko medzi 700 lyžiarmi zo 60 krajín zastúpia traja reprezentanti, bežci Alena Procházková, Barbora Klementová a Ján Koristek.

Nemecké stredisko hostilo podujatie v histórii už dvakrát. Naposledy v roku 2005, predtým 1987. Pred šestnástimi rokmi sledovalo dianie priamo v dejisku približne 350 000 ľudí. Kandidatúra Oberstdorfu predtým štyrikrát nevyšla a teraz ich čaká šampionát duchov bez účasti divákov.

Pred dvoma rokmi vyhrala medailovú bilanciu severská veľmoc. Nóri získali v rakúskom Seefelde 13 z 22 zlatých medailí a celkovo 25 cenných kovov (13-5-7). Nemecko a Rakúsko vybojovali po 9 medailí.

Beh na lyžiach

Nórski bežci pred dvoma rokmi na MS vyhrali všetkých šesť disciplín v mužskej kategórii, medzi ženami triumfovali v štyroch zo šiestich. Kläbo a Johaugová si pripísali zhodne tri tituly majstrov sveta. Johaugová síce na nedávnom podujatí SP vo Falune prehrala na desiatke voľne s Digginsovou, no myslí na zlato. “V Oberstdorfe chcem vyhrať ja. Príprava bola dobrá, nič som na nej nemenila a všetko som podriadila úspechu na vrchole sezóny,” uviedla pre televíziu NRK.

Esá Therese Johaugová a Johannes Hösflot Kläbo budú patriť k topfavoritom v bežeckom lyžovaní, hoci Nóri neokupujú popredné miesta v tomto ročníku seriálu Svetového pohára. Pre pandémiu vynechali súťaže približne na dva mesiace a nepredstavili sa ani na prestížnom podujatí Tour de Ski.

Ich najväčším konkurentom medzi mužmi bude líder SP Rus Alexander Boľšunov, ktorý rovnako ako jeho reprezentační kolegovia bude pre národný dištanc štartovať pod vlajkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). V ženskej časti v tomto ročníku preukázali formu Američanky Jessie Digginsová i Rosie Brennanová, Rusky na čele s Juliou Stupakovou i Švédky s líderkou Ebbou Anderssonovou.

Nórske bežkyne na lyžiach pózujú v teplom počasí, ktoré panuje v dejisku majstrovstiev

Program

streda 24. februára
09:00 beh na lyžiach ženy – kvalifikácia 5 km voľne
10:30 beh na lyžiach muži – kvalifikácia 10 km voľne
štvrtok 25. februára
09:00 beh na lyžiach – kvalifikácia šprintu klasickou technikou (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ)
11:30 beh na lyžiach – vyraďovačka šprintu klasickou technikou (PROCHÁZKOVÁ?, KLEMENTOVÁ?)
sobota 27. februára
11.45 beh na lyžiach ženy – skiatlon 7,5+7,5 km
13.30 beh na lyžiach muži – skiatlon 15+15 km (KORISTEK?)
nedeľa 28. februára
11.00 beh na lyžiach – semifinále tímšprintu m+ž (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ)
13.00 beh na lyžiach – finále tímšprintu m+ž (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ?)
utorok 2. marca
13.15 beh na lyžiach ženy – 10 km voľne (PROCHÁZKOVÁ, KLEMENTOVÁ)
štvrtok 4. marca
13.15 beh na lyžiach ženy – štafeta 4×5 km
piatok 5. marca
13.15 beh na lyžiach muži – štafeta 4×10 km
sobota 6. marca
12.30 beh na lyžiach ženy – 30 km klasicky (PROCHÁZKOVÁ?)
nedeľa 7. marca:
13.00 beh na lyžiach muži – 50 km klasicky

Skoky na lyžiach

V skokoch na lyžiach rozdajú sedem kolekcií medailí. V mužských individuálnych súťažiach na strednom a veľkom mostíku bude najväčším favoritom Halvor Egner Granerud. Nór dominuje vo Svetovom pohári a je na najlepšej ceste získať prvýkrát v kariére veľký glóbus. V tejto sezóne si v prestížnom seriáli pripísal na konto už 11 víťazstiev, čím vyrovnal nórsky rekord Roara Ljökelsoya.

Svetový šampionát v Oberstdorfe je pre mňa extra motivácia, je to vrchol sezóny. Mojím cieľom je nadviazať na dobré výkony zo SP a získať čo najviac medailí,” uviedol Granerud pre oficiálnu stránku FIS. Do boja o popredné priečky budú chcieť prehovoriť aj jeho kolegovia z nórskeho tímu Robert Johansson, Marius Lindvik a Daniel-Andre Tande.

K favoritom patrí aj Kamil Stoch. Skúsený Poliak na prelome rokov potvrdil svoje kvality tretím celkovým triumfom na prestížnom Turné štyroch mostíkov. Trojnásobný olympijský šampión dosiahol najväčší úspech na MS vo februári 2013 vo Val di Fiemme, kde získal zlato na veľkom mostíku. Pred dvoma rokmi v Seefelde bol strieborný na strednom mostíku, vyhral jeho krajan Dawid Kubacki.

Nemci vkladajú najväčšie nádeje do Markusa Eisenbichlera a Karla Geigera, ktorí v Seefelde obsadili prvé dve priečky na veľkom mostíku. Rakúšania sa budú tradične spoliehať na Stefana Krafta. V tejto sezóne síce nemá oslnivú formu, vždy sa však dokáže dobre pripraviť na vrcholné podujatia, čo potvrdil na MS 2017 v Lahti, kde získal double.