Sobota, 25. máj 2024

Dobré majstrovstvá sveta, ale nie dokonalé. S Petrou Vlhovou sa dá v hodnotení súhlasiť

FOTO TASR/AP

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Cortina d’Ampezzo sú za nami. Kto zaostal za očakávaniami a kto prekvapil?

Najúspešnejšia krajina

Najúspešnejšou krajinou šampionátu sa stalo Rakúsko s piatimi zlatými medailami. Pre krajinu, ktorá v minulosti chrlila reprezentantov alpských disciplín jednu za druhou je to aj tak výnimočný moment. Od ukončenia kariéry kráľa zjazdoviek Marcela Hirschera nikto na úspechy nenadviazal, minulú sezónu nezískala alpská krajina ani jeden z krištáľových glóbusov.

Pred dvoma rokmi v Aare jediné zlato pre Rakúsko vybojoval práve Hirscher. V Cortine si dve víťazstvá pripísal Vincent Kriechmayr v rýchlostných disciplínach, Katharina Liensbergerová v najtočivejších súťažiach a Marco Schwarz v alpskej kombinácii.  

Medailová tabuľka

KrajinaZlatoStriebroBronzSpolu
Rakúsko5128
Švajčiarsko3159
Francúzsko2125
Nórsko2013
 USA1124
Taliansko1102
Nemecko0314
Slovensko0202
Švédsko0101
Chorvátsko0101

Medailu získalo desať krajín, dve strieborné získala pre Slovensko Petra Vlhová v alpskej kombinácii a slalome.

Najúspešnejší aktéri

Najúspešnejšími účastníčkami šampionátu v individuálnej časti sa stali Katharina Liensbergerová a Lara Gutová-Behramiová, obe s bilanciou 2-0-1.

Švajčiarka Lara Gutová Behramiová sa ukázala v Taliansku vo výbornej forme. V superobrovskom slalome naplnila medailové ambície a získala prvé zlato v kariére. Aj v druhej rýchlostnej disciplíne patrila k ašpirantkám na medailu, vyťažila bronzovú. Držiteľka veľkého krištáľového glóbusu z roku 2016 prekvapila v obrovskom slalome, kde brala zlato.

S ďalšou medailou som nerátala, no priala som si získať ju jedného dňa v obrovskom slalome, pretože táto disciplína zohrala v mojej kariére veľmi dôležitú úlohu. Keď sa mi darilo v ňom, darilo sa mi aj v iných disciplínach. Na vrcholných podujatiach mi však často chýbali sily, teším sa, že som dnes zvládla takýto dlhý ‘obrák’. Mám rada Cortinu,” povedala víťazka podľa portálu laola1.at.

Rakúšanka Katharina Liensbergerová vyhrala zlato v paralelnom slalome spoločne s Martou Bassinovou. Pôvodne za víťazku vyhlásili iba Talianku, FIS ale dodatočne udelila zlato aj Liensbergerovej. Pre Rakúsko to bola jubilejná stá medaila na majstrovstvách sveta.

Liensbergerová prekvapila v obrovskom slalome ziskom bronzovej medaiy. V oboch jazdách išla výborne, v druhom kole si pripísala najlepší čas. Bez chýb, ktoré vyplynuli z riskantného poňatia, sa mohla stať majsterkou sveta ona. “Dnes som išla nad moje možnosti. Je to šialené, bronz v obrovskom slalome je neuveriteľný. Tak tvrdo som pracovala, je krásne, keď sa dočkáte odmeny za drinu.”

Na záver Katharina prerušila sériu slalomových triumfov Mikaely Shiffrinovej. Síce čaká na svoje premiérové víťazstvo v pretekoch SP, vo všetkých piatich doterajších slalomoch zimy sa však umiestnila na pódiu. Dočkala sa v najlepšej chvíli.

Špeciálne na túto súťaž sme sa pripravovali. Ani neviem, čo mám povedať. Pre tieto preteky som urobila maximum, skúsila som všetko a teraz som taká šťastná, že to neviem sformulovať do slov. Keď po niečom veľmi túžite, môžete to dosiahnuť,” vyhlásila 23-ročná Liensbergerová pre portál laola1.at.

Kto prekvapil?

Američanka Mikaela Shiffrinová nebola sklamaná, hoci nedobyla historický piaty slalomový titul za sebou. “Videla som, že Katharina je výborne rozbehnutá. Ukázala to už v obrovskom slalome a v sobotu to potvrdila,” povedala.

Shiffrinová načala druhú desiatku medailí zo svetových šampionátov (bilancia 6-2-3), no najmä na úspech premenila každý zo štyroch štartov v Cortine. V sezóne, keď jazdí iba technické disciplíny, si na MS zvolila najnabitejší program. Vyhrala kombináciu, striebro si odniesla z obrovského slalomu a bronz si vybojovala aj v super-G.

https://www.instagram.com/p/CLUjl0YjulK/?utm_source=ig_web_copy_link

Nikdy v minulosti by som sa neodvážila povedať, že môžem získať štyri medaily na jedných MS. Snívala som o tom a je pre mňa špeciálne, že som dokázala lyžovať tak, aby sa mi to podarilo,” povedala Američanka.

Dvadsaťdeväťročný Nór Foss-Solevaag len v tejto sezóne dosiahol premiérové víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, keď uspel v januárovom slalome v rakúskom Flachau.

Na šampionáte získal druhé zlato, prvé individuálne po víťazstve nórskeho tímu. “Dve medaily na týchto MS, je to neskutočné, je to sen. Pre celý náš malý tím to znamená veľmi veľa, v tejto zime sa nám zranilo veľa reprezentačných kolegov,” citoval Fossa-Solevaaga portál laola1.at.

Kto sklamal?

Švajčiarka Wendy Holdenerová obhajovala z Aare 2019 dve zlaté medaily- z tímovej súťaže a alpskej kombinácie. V Cortine dvakrát ostala pod pódiom. V tímovej súťaži Švajčiari podľahli prekvapujúco Nemecku a v záverečných pretekoch neobhájila tretie miesto po prvom slalomovom kole.

V alpskej kombinácii vypadla v druhom kole.

Talianka Marta Bassinová má na svojom konte zlato z paralelných pretekov, v jej násilnejšej disciplíne pohorela. Najväčšou ašpirantkou na zisk zlata v obrovskom slalome v tejto zime vyhrala štyri “obráky” a raz bola tretia. Zisk malého glóbusu má na dosah, pred záverečnými dvoma súťažami viedla klasifikáciu disciplíny s náskokom 124 bodov pred Tessou Worleyovou. Preteky jej nevyšli a v cieli obsadila až trináste miesto.

Kto by chcel zabudnúť?

Talianka Federica Brignoneová sa predstavila v piatich pretekoch, z toho v štyroch vypadla. Dokončila iba paralelný slalom, kde figurovala na šiestom mieste.

Najvážnejší ašpirant na titul v obrovskom slalome Alexis Pinturault predviedol výbornú prvú jazdu. Na svojich kolegov mal ohromný náskok. V podstate mu stačilo prísť iba do cieľa. Vo vrchnej pasáži sa dopustil veľkej chyby a z pretekov vypadol. Zo zlata sa tešil jeho krajan Mathieu Faivre.

Je to dosť náročné, v prvom kole som išiel veľmi dobre. Aj v druhom som chytil správnu stopu, ale chýbala mi rozvaha a vypadol som. Samozrejme, som nesmierne sklamaný, titul v obrovskom slalome bol mojím veľkým cieľom, pretože v tejto disciplíne sa mi darilo,” ťažko hľadal slová francúzsky lyžiar.

Lídra disciplíny slalom postihol podobný osud. Marco Schwarz vypadol v druhom kole záverečnej súťaže atakujúc medailové priečky.

Slováci

Petra Vlhová si pripísala dve strieborné medaily. Titul šampiónky z obrovského slalomu neobhájila. “Boli to dobré majstrovstvá sveta, ale nie dokonalé. Dve medaily sú pekné a z Cortiny odchádzam spokojná,” povedala Vlhová.

Na konte mám už šesť medailí z MS, myslím si, že je to fajn. Vždy to môže byť lepšie, ale som veľmi šťastná. Každý vie, že možno som chcela viac. Mám toho naozaj dosť, dva týždne som tu musela byť koncentrovaná a dávať do toho všetko,“ zhodnotila najlepšia Slovenka súčasnosti.

Svojim výkonom v obrovskom slalome milo prekvapil Adam Žampa. Pre problémy s chrbtom štartoval iba vo svojej najsilnejšej disciplíne. Po prvom kole figuroval na 20. priečke. V druhej jazde zašiel tretí najrýchlejší čas a katapultoval sa na ôsme miesto. Pred seba nepustil ani obhajcu titulu Henrika Kristoffersena z Nórska.

https://www.instagram.com/p/CLepI6pgHes/?utm_source=ig_web_copy_link

Sezóna sa ešte neskončila

Sezóna v alpskom lyžovaní pokračuje aj po majstrovstvách sveta. Ženy majú na programe rýchlostné disciplíny v talianskom stredisku Val di Fassa, muži pocestujú na oborvský slalom do Banska.

Petra Vlhová zabojuje o veľký krištáľový glóbus. Na čele priebežného hodnotenia má náskok 42 bodov na Laru Gutovú Behramiovú.

Ďalším z vrcholov sezóny pre slovenského fanúšika bude Svetový pohár v Jasnej na začiatku marca.

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera