Sobota, 20. apríl 2024

Fantastický úspech! Petra Vlhová získala veľký krištáľový glóbus

FOTO - SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Petra Vlhová získala veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára v alpskom lyžovaní. K triumfu jej stačilo v sobotňajších slalomových pretekoch vo finále v Lenzerheide bodovať.

Sú obrovské tlaky,“ priznala po šiestom mieste prvého kola slovenská reprezentantka.

Nervózny úvod

Vlhovej stačilo na zisk veľkého glóbusu celkovej víťazky SP obsadiť akékoľvek bodované umiestnenie. Bojovala však aj o obhajobu malej sezónnej trofeje za slalom, pred záverečnou súťažou mala 22-bodový náskok pred Liensbergerovou, tretia Shiffrinová za ňou zaostávala o 37 bodov.

Slovenka s číslom 6 odštartovala veľmi riskantne a už v tretej bránke spravila obrovskú chybu, po ktorej musela výrazne korigovať smer, aby nevypadla. Na trati sa udržala, ale rýchlosť už nedohnala a veľká strata na každom medzičase iba narastala.

Na začiatku som spravila chybu, trošku ma to vyviedlo z miery, už odtiaľ som nešla dobre. Stavba trate nie je taká náročná, skôr podmienky, strmina, prvých 20 brán je dobrých, potom je to mäkké. Sú obrovské tlaky a ja som nezvládla toto prvé kolo. Do druhého dám maximum a uvidíme,” povedala 25-ročná Slovenka pre RTVS.

Jazda na istotu

Petra Vlhová vedomá si, že bojuje o najcennejšiu trofej, šla druhú jazdu opatrne. V cieli ju klasifikovali na priebežnom druhom mieste.

V konečnej klasifikácii z toho bola šiesta priečka. Vyhrala Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá získala aj malý krištáľový glóbus za slalom. Druhé miesto obsadila Mikaela Shiffrinová pred Michelle Gisinovou.

Vlhovej cieľ od úvodu sezóny

Slovenka v úvode sezóny jasne dominovala a dlho viedla aj pri čiastočnom poklese formy. Postupne sa striedali jej najväčšie sezónne rivalky od Talianky Marty Bassinovej cez Švajčiarku Michelle Gisinovú až po ďalšiu reprezentantku alpskej veľmoci Laru Gutovú-Behramiovú. Tá po majstrovstvách sveta prevzala na konci februára vedenie v seriáli a vďaka trojici kĺzavých súťaží si vybudovala väčší náskok.

Vlhová jej to vrátila aj s “úrokmi“ v nasledujúcich štyroch technických súťažiach. Kľúčové boli nielen jej dve víťazstvá a celkovo zisk 312 zo 400 možných bodov, ale aj priamy súboj v obrovskom slalome. Majsterka sveta v ňom neuspela, naopak Vlhová si z Jasnej odniesla emotívny triumf a do Are si pribalila sebadôveru.

Nástup vo Švédsku

Vo Švédsku slovenská lyžiarka vyhrala prvý slalom a dostala sa opäť na čelo celkovej klasifikácie SP. V druhom slalome obsadila ôsmu pozíciu a do Švajčiarska odchádzala s náskokom 96 bodov.

V Lenzerheide v úvode úradovalo počasie a organizátori boli nútený zrušiť zjazd i super-G- najsilnejšie disciplíny Gutovej-Behramiovej. Petra Vlhová sa dostala do štatisticky výhodnej, ale do psychologicky náročnej pozície.

Tlak zvládla, ale musela sa vzdať malého krištáľového glóbusu za slalom. Naopak, na Slovensko priváža najcennejšiu lyžiarsku trofej.

Ani si to momentálne neuvedomujem, pretože som trošku sklamaná zo slalomu. Veľký glóbus je veľká drina, absolvovala som celý ročník okrem zjazdu na MS. V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu, bez neho by som nedokázal získať veľký glóbus. Bol to náš cieľ od začiatku sezóny. Naozaj sa veľmi teším, uvedomím si to asi až v nedeľu, keď ho budem mať v ruke. Slalom ma naozaj veľmi mrzí, celú sezónu som viedla a v posledných pretekoch som neurobila najlepší výsledok. Musím sa z toho vyspať a zajtra bude lepšie,” povedala liptovská rodáčka pre RTVS.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.