Sobota, 25. máj 2024

Fantázia! Petra Vlhová sa rozlúčila so šampionátom medailou

FOTO TASR/AP


Petra Vlhová vybojovala vo svojom záverečnom vystúpení na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo striebornú medailu.

Slalomové preteky suverénne ovládla Katharina Liensbergerová z Rakúska. Bronzom sa so šampionátom rozlúčila Američanka Mikaela Shiffrinová.Z predchádzajúcich majstrovstiev sveta v Aare 2019 obhajovala slovenská reprezentantka bronzovú medailu. Zlato brala Shiffrinová. Američanka sa mohla stať prvou päťnásobnou majsterkou sveta v slalome.

V prvom kole nastavila tempo Liensbergerová

Súťaž otvorila Liensbergerová, povzbudená medailami z prechádzajúcich dvoch štartov na šampionáte. Na rytmickej trati a tvrdej podložke na slalomovom svahu Druscie išla dynamicky a s ľahkosťou, čo jej vynieslo priebežné vedenie.

Vlhová odštartovala hneď po nej s číslom 2, takisto išla bez viditeľnejšej chyby. Na všetkých medzičasoch mierne zaostávala, no s Liensbergerovou sa v prvom kole vyprofilovali ako jasné kandidátky na zlato. “Uvedomujem si, že som mohla ísť ešte rýchlejšie. Podmienky však nie sú ľahké, takže je to v poriadku. Už teraz to bolo náročné a druhé kolo nebude o nič jednoduchšie,” citoval 25-ročnú slovenskú reprezentantku portál laola1.at.

Američanka Mikaela Shiffrinová predviedla až príliš opatrnú, strnulú jazdu. Jej manko neustále narastalo a v cieli sa vyšplhalo až na 1,30 sekundy, čo štvornásobnú obhajkyňu titulu dostalo na štvrtú pozíciu so sekundovým odstupom na Vlhovú.

Ešte väčšia pohroma postihla ďalšiu spolufavoritku Michelle Gisinovú zo Švajčiarska, ktorá po špicari vypadla už za úvodným medzičasom. Jej krajanka Holdenerová uzavrela elitnú žrebovanú sedmičku a zaradila sa o šesť stotín pred Shiffrinovú.Do šesťdesiatky 2. kola sa prebojovala druhá slovenská reprezentantka Petra Hromcová na priebežnej 43. priečke (+7,66 s).

Medailová jazda

Trať druhého kola postavil kanadský tréner v službách nórskeho tímu Tim Gfeller s bránkami rozloženými ďalej od seba.

Výborný rytmus počas celej jazdy predviedla Mikaela Shiffrinová, ktorá hodila rukavicu trom najlepším lyžiarkam po prvom kole, ktoré na svoj štart čakali.

Wendy Holdenerová vyštartovala s náskokom šiestich stotín sekundy na Američanku. Tú stratila najmä v spodnej pasáži a zaradila sa na priebežné druhé miesto.

Petra Vlhová šla v jazde krátke zábery do oblúku a náskok na Shiffrinovú si udržala až do cieľa. Američanke sa sen o piatom titule majsterky sveta v slalome rozplynul.Katharina Liensbergerová si tlak od súperiek nepripustila a suverénne zvládla aj druhú jazdu. Pripísala si prvé víťazstvo v kariére a hneď s príchuťou zlata. Najrýchlejšia bola v oboch kolách: “Pred druhým kolom som sa len koncentrovala, aby som ukázala všetky moje schopnosti. O tomto som snívala, bolo však veľmi dôležité udržať si sústredenie. Špeciálne na túto súťaž sme sa pripravovali.

Pokračuje sa v boji o celkové prvenstvo

Petra Vlhová je už štvornásobná strieborná medailistka zo svetových šampionátov, tento kov získala v alpskej kombinácii na MS 2019 aj 2021 a bola členkou strieborného slovenského tímu na MS 2017 vo švajčiarskom St. Moritiz. Spred dvoch rokov zo švédskeho Are má na konte zlato v obrovskom slalome a bronz v slalome.

Boli to dobré majstrovstvá sveta, ale nie dokonalé, pretože Katharina bola príliš silná. Dve medaily sú pekné a z Cortiny odchádzam spokojná. Boj v celkovom poradí Svetového pohára bude ešte nesmierne tesný, všetky súperky sú veľmi silné. Bude to náročný záverečný mesiac,” povedala líderka celkového poradia prestížneho seriálu.

O dva roky mladšia Liensbergerová zavŕšila úspešný druhý týždeň šampionátu druhým titulom majsterky sveta po víťazstve v paralelných pretekoch. V obrovskom slalome po ďalšom vynikajúcom výkone získala bronz. “Ani neviem, čo mám povedať. Pre tieto preteky som urobila maximum, skúsila som všetko a teraz som taká šťastná, že to neviem sformulovať do slov. Keď po niečom veľmi túžite, môžete to dosiahnuť,” vyznala sa Rakúšanka pre portál laola1.at.

Ďalšie články o lyžovaní

[show_minuta_po_minute] (C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Minúta po minúte

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera