Piatok, 19. júl 2024

Idem domov, nech si robia čo chcú. Frustrovaný Rus po finále behu na 50 km plakal

FOTO TASR/AP

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní finišujú kráľovskou disciplínou 50 kilometrov. Po dvoch hodinách strávených na bežeckej trati sa do cieľovej rovinky rútia traja ašpiranti na zlato.

Tvrdý finiš

Ako prvý sa v zákrute objaví Alexander Boľšunov s minimálnym náskokom. Keďže Rus bol o pár centimetrov pred Nórom Johannesom Kläbom, podľa pravidiel mal právo výberu dráhy. Samozrejme Nóra, ktorý je známy šprintér, nenechá ísť pred seba zadarmo.

Boľšunov si vyberie dráhu z pravej strany. Nór sa nevzdáva a hľadá, kadiaľ by prešiel. Nájde ju a okolo Rusa prešprintuje. Ten v zúženom priestore strčí paličku medzi lyže a zlomí ju. S jednou paličkou prichádza o šance na boj o titul a Kläbo si ide pre štvrtú medailu na tohtoročných majstrovstvách sveta. Boľšunova v závere predbehne ďalší Nór Emil Iversen.

Známy búrlivák

Kläbo v cieli oslavuje, sklamaný Boľšunov nedokázal skryť emócie a rozplakal sa. „Idem domov, nech si robia, čo chcú. Nemám slov. Na vyhlásenie nejdem, nie je to fér,“ neskrýval frustráciu pred ruskou kamerou televízie Match TV.

Pre Boľšunova, ktorý je známy svojim agresívnym správaním na trati to je ďalší incident v cieľovej rovinke v krátkej dobe. V januárovej štafete Svetového pohára v Lahti udrel paličkou fínskeho finišmana Joniho Mäkiho, ktorý mu bránil v predídený a v cieli ho uvalil na zem. Ruské kvarteto bolo diskvalifikované.

Okamžitý protest

Po pretekoch si však na kľúčový moment posvietila jury a tá po hodinovom skúmaní rozhodla, že Kläbo pri predbiehacom manévri obmedzil súpera. Pôvodného víťaza tak diskvalifikovala a na najvyšší stupienok sa posunul Iversen. Nóri podali proti verdiktu protest, ale neuspeli. 

Boľšunov dal jury za pravdu. “Bol som vpredu, vybral som si správnu stopu. Moja palica sa zlomila až po kontakte s Johannesom,” citovala ruského reprezentanta agentúra APA.

Nečakaný víťaz

Je to zvláštny spôsob ako sa stať majstrom sveta, o tom niet pochýb. Toto je môj veľký deň. Splnil sa mi detský sen. Na druhej strane, je mi ľúto Johannesa a rozhodne nepodporujem verdikt jury. Johannes je morálny víťaz,” vyhlásil Iversen pre stanicu NRK.

Nórsko vybojovalo v nemeckom stredisku celkovo 31 medailí, čím vylepšilo historický rekord MS. Najúspešnejšou športovkyňou sa stala nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová so štyrmi zlatými medailami. Johannes Kläbo sa jej vyrovnal na hodinu…

Líder Svetového pohára Boľšunov získal jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera