Nedeľa, 26. máj 2024

MS v lyžovaní: Je nová majsterka sveta Petra Vlhová hlavnou favoritkou aj v slalome?

SITA/AP Photo

Sme majstri sveta! znelo zo Švédska do televízorov už v roku 2002. Vo štvrtok znelo znova, tentokrát nie z ľadu v Goeteborgu, ale z kopca v Are. Petra Vlhová v obrovskom slalome vytrela lyžiarky všetkým konkurentkám na svahu a získala zlatú medailu. Janka Gantnerová v televíznom štúdiu povedala, že Petra skvelým úspechom prekonala aj hokejistov. Tak..určitee.

Aby sme sa trochu pochválili, my sme sa pýtali, či Petra Vlhová náhodou už nie je lepšia v obráku ako klasickom slalome už pred desiatimi dňami. Kým ešte nedávno časť hokejovej republiky ani netušila, že slalom nie je to isté čo obrovský slalom, dnes to vieme už všetci. Vyhrať titul v obráku je o to cennejšie, že favoritiek býva viac, ako prstov na jednej ruke. To len dokazuje univerzálnosť a možnosti Petry Vlhovej do budúcna.

Máme teda dve medaily z dvoch možných. Budú z troch pretekov, na ktorých Slovenka štartuje všetky tri?

Slalom bude mať jasnú favoritku. Nebude ňou Petra

Vlhovej doteraz vyhovovalo skôr útočiť zo závetria. Či to boli prvé úspechy v obrovskom slalome, alebo druhé a prvé miesta v slalome, v ktorom jazdila za chrbtom skoro nezdolateľnej Shiffrinovej. Teraz sa zo dňa na deň dostala do inej pozície. Je na výslní, v top forme, ktorá naznačuje, žeby mohla byť favoritkou na zlato aj v špeci slalome. Slovenský fanúšik je namlsaný, repete na najvyššom stupienku očakáva určite o čosi viac, ako ešte predvčerom. Má to ale háčik. 

V slalome hrá v aktuálnej sezóne sólo Mikaela Shiffrinová. Vyhrala všetko, čo sa vyhrať dalo. To, čo sa vyhrať nedalo, vyhrala zase Petra. Lenže majstrovstvá sveta sú len o jednom dni. Jednom dni, dvoch kolách a nikdy nemusí byť všetko tak, ako si predstavujeme. Američanka je už v mladom veku považovaná za najlepšiu lyžiarku histórie. Má k dispozícii vrtuľník, tryskáč a najlepšie podmienky na tréning. To však nezaručuje všetky zlaté kovy sveta a preteky v obrovskom slalome sú toho dôkazom. Bronz je pre ňu určite málo. Môže sa usmievať do kamier koľko chce.

Menoslov 

Napraviť chuť si bude chcieť mladá Američanka už v sobotu. Vloží do toho najmä po neúspechu v obráku svojich 200%, všetky úspory, lyže, lyžiarky, kombinézy a konkurencii bude chcieť ukázať, kto je tu najlepší. Skvelý šampionát má rozohraný aj Wendy Holdenerová, ktorá už získala zlato v alpskej kombinácii, kde na druhé miesto odsunula práve Vlhovú. Ďalšou možnou favoritkou na medailu je Švédka Anna Swenn Larssonová, ktorá najmä v posledných slalomoch ukázala dobrú formu. Čo-to povedať do výsledkovej listiny bude chcieť aj domáca veteránka Frida Hansdotterová. Prekvapiť môže aj lastovička zo závetria, menoslov hlavných favoritiek má určite viac ako jedno slovenské meno. 

Nech sa snažíme akokoľvek krotiť emócie, Vlhová s dvomi kovmi na krku musí brať aj tretí. Aj napriek tlaku. Inak nám to nevychádza. Len čisto zo športového pohľadu a bez nejakého trápneho zveličovania. Pri slalomovej konkurencii bude čokoľvek iné sklamanie. Tretie miesto mierne sklamanie, druhé miesto ideálne vzhľadom k forme počas sezóny a zlato… zlato by bola bomba. Športovec roka by bol známy už o desať mesiacov dopredu.

Poraziť Shiffrinovú dvakrát po sebe bude veľmi ťažké, ba až nemožné. Už samotný fakt, že sa bavíme o farbe kovu pre slovenského športovca a nie povedzme o nádeji na top 10, či najlepšiu päťku, je nad rámec bežných MS v akomkoľvek športe. Česť výnimkám samozrejme. Užime si preto sobotné preteky, nech dopadnú akokoľvek. Petra Vlhová je už teraz majsterkou sveta.

Nič viac dodávať netreba.

Emotional scenes among the Slovak team after Petra Vlhova’s gold medal 🥇 at #Are2019 🇸🇰 👏 pic.twitter.com/lIx3u1IC9T— Alessandro Poggi (@alespoggi) February 14, 2019

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera