Štvrtok, 23. máj 2024

Jedna Ester vládne všetkým, jedna im všetkým káže

SITA/AP Photo/Matthias Schrader

Fantastická Ester Ledecká obhájila olympijské zlato z Pjongčangu. V disciplíne paralelného obrovského slalomu v snoubordingu nedala na ZOH v Pekingu súperkám šancu a stala sa trojnásobnou olympijskou šampiónkou. Vybojovala pre Česko prvú medailu na zimných hrách.

Dvadsaťšesťročná víťazka sa pridala do elitného klubu českých velikánov, ktorí majú na svojom konte minimálne tri najcennejšie kovy. Sú nimi Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Jan Železný a Martina Sábliková. Naviac, Ester Ledeckú ešte čaká obhajoba zlata v disciplíne alpského lyžovania – super-G.

Zabudla oslavovať

Po finálovej jazde v Genting Snow Parku vyzerala česká hrdinka podobne ako po víťaznom super-G pred štyrmi rokmi. Ani teraz si nebola istá, či naozaj zvíťazila. Neoslavovala, pozerala okolo seba.

Tak nejako som tušila, že idem finálovú jazdu, ale nebola som si istá. Nevedela som, či pôjdem ešte jednu jazdu alebo nie,“ prezradila pre české média. V cieli podišla už k striebornej Daniele Ulbingovej a opýtala sa jej, či je naozaj koniec. Až potom začala skutočne vnímať, že obhájila zlato na snowboarde.

Neoslavovala som, pretože som nechcela oslavovať predčasne. Chcela som ostať sústredená, keby som musela ísť ešte raz hore,“ vysvetľovala šampiónka. Na otázku ako sa to stalo odpovedala jednoducho: Musíte byť veľký mimoň ako ja. Rozmýšľala som nad traťou, ako ísť najlepšie a v tej chvíli mi to neprišlo.

Súperkám nedala šancu

Ledecká v horskom stredisku Čang-ťia-kchou potvrdila svoje výsostné postavenie medzi snoubordistkami. Suverénne vyhrala kvalifikáciu a vo vyraďovacej časti aj naďalej dominovala. Súperky, v snahe držať s ňou krok, šli na hrane rizika a výrazne chybovali.

Taký je náš šport, veľa sa chybuje. Ide o to, kto tých chýb urobí najmenej, kto zvládne tlak. Je to iné ako u lyžovania. Tam je tlak tiež, ale nemáte vedľa seba niekoho, kto na vás tlačí a snaží sa vás predísť. Sústredila som sa celý čas iba na seba a to mi pomohlo,“ opísala Češka.

Nadprirodzený príbeh pokračuje ďalej

Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu šokovala Ester Ledecká dvakrát. Najprv celý svet žasol nad jej senzačným triumfom v lyžiarskom super-G, potom presedlala na dosku a ako prvá žena získala zlato v dvoch rôznych olympijských športoch.

V Číne už má jednu obhajobu úspešne za sebou. Po medailovom ceremoniáli sa presunie do lyžiarskej dediny.  Superobrovský slalom je na programe v piatok, v utorok sa predstaví v zjazde.

Túto sezónu sa predstavila na troch pretekoch Svetového pohára alpského lyžovania. Koncom januára v Cortine d’Ampezzo sa predrala v super-G na pódium. Medzitým zmenila lyže za dosku a v tom istom talianskom stredisku ovládla snowboardovú súťaž.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera