Štvrtok, 23. máj 2024

Lietajúci Turek prepisuje históriu. Slováci môžu o bodoch na Turné štyroch mostíkov stále iba snívať

SITA/AP Photo/Matthias Schrader

Šport prináša rôzne príbehy. Fatih Arda Ipcioglu napísal jeden z nich. O koho ide? Celkom netradične o tureckého skokana na lyžiach.  

V úvode sezóny sa ako prvý Turek kvalifikoval do pretekov Svetového pohára a na konci roka na Turné štyroch mostíkov túto métu ešte prekonal. Vďaka 29. miestu získal pre svoju krajinu prvé body v prestížnom seriáli.

Som naozaj šťastný, že som prepísal históriu. Tak ako už veľakrát predtým,“ povedal dvadsaťštyriročný skokan na lyžiach potom, čo dosiahol na body. Niečo, o čom môže slovenská reprezentácia iba márne snívať.

K.O. systém

Prvé preteky Turné štyroch sa uskutočnili v stredu v nemeckom Oberstdorfe. V prvom kole sa skákalo k.o. systémom. V ňom Ipciogla vyzval Daniila Sadrejeva z Ruska. Turek predviedol skok dlhý 120 metrov a svojho súpera prekonal.

Do druhého kola postúpil z 26. miesta a za sebou nechal také mená ako Dawid Kubacki, Johann Andre Forfang, či obhajcu prvenstva Kamila Stocha, ktorý skončil mimo elitnú tridsiatku a prakticky pochoval šance na zisk štvrtej sošky Zlatého orla.

Tureckému reprezentantovi druhý pokus nevyšiel. Skočil najkratší skok a klesol na konečnú 29. pozíciu.

Zlepšenie

V prebiehajúcej sezóne sa Ipcioglu predstavil v štyroch súťažiach prestížneho seriálu. Jeho výkony majú rastúcu tendenciu. Už začiatkom decembra v Klingenthale sa umiestnil tesne za elitnou tridsiatkou na 34. mieste. Formu potvrdil na prvom podujatí Turné štyroch mostíkov.

Jeho výkon vyzdvihol aj tréner tureckého tímu Nejc Frank. „Faith je naozaj dobre fyzicky pripravený. Jeho veľkou prednosťou je psychická odolnosť. V najdôležitejších chvíľach nevyhorí a dokáže zachovať chladnú hlavu,“ chválil svojho zverenca pre portál skijunping.pl.

Olympijsky vlajkonosič

Rodák z Bosporu štartoval už na olympijských hrách v Pjongčangu, kde bol vlajkonosičom tureckého tímu. Turecko vyslalo športovca na hry prvýkrát od roku 1936 a na svojom konte nemá jediný cenný kov. V Južnej Kórei krajinu reprezentovalo päť športovcov.

V Pjongčangu Ipcioglu nepostúpil z kvalifikácie. Za pár týždňov v Pekingu bude mať ďalšiu šancu. „Nejdeme tam pre medaile, ale aj tak je to pre nás veľmi dôležitá olympiáda,“ reagoval skokan.

Všetko mohlo byť inak

Tureckí skokani sa pripravujú v špičkovom stredisku zimných športov v domácom Erzurume. Skokanský areál otvorili v roku 2010 a mal byť základom tureckým snov o usporiadaní zimnej olympiády. Konala sa tam zimná univerziáda, juniorské majstrovstvá sveta alebo preteky Kontinentálneho pohára.

Stačilo pár minút a mostíky prestali existovať. V roku 2014 zasiahli areál mohutné zosuvy pôdy a po nich ich museli vystavať nanovo. Šport v Turecku zachránili tréningy v Európe, primárne v Slovinsku.

Turci vpred

Spoločne s Ipciogluom nastupuje do Svetového pohára krajan Muhammet Irfan Cintimar. Ten sa ešte do hlavnej súťaže neprebojoval. „Všetko vyzerá, že funguje. My, Turci, nastupujeme,“ verí skokanský priekopník.

A čo bude ďalej? Ipcioglu sa chce stať prvým Turkom, ktorý sa predstaví v letoch na lyžiach. Šance v tejto sezóne bude mať tri – SP v Oberstdorfe a Planici a majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach vo Vikersunde.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera