Sobota, 25. máj 2024

Má skúsenosti s Gutovou aj Mazeovou a vo Svetovom pohári vyhrával aj so Španielkou. Petra Vlhová má na lane nového trénera

SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Ůspešnú slovenskú lyžiarku Petru Vlhovú by mohol po odchode Livia Magoniho viesť švajčiarsky tréner Mauro Pini. Ako informoval taliansky portál Neveitalia k dohode chýbajú už iba podpisy.

Nové dobrodružstvo

S Liviom Magonim sa tím Vlha oficiálne rozlúčil 6. apríla, na konci historickej cesty pre Slovensko v podobe veľkého krištáľového glóbusu. Po piatich rokoch sa Petra Vlhová pod jeho vedením vypracovala na komplexnú lyžiarku ovešanú piatimi individuálnymi cennými kovmi z majstrovstiev sveta a najprestížnejšou lyžiarskou trofejou.

Cesty Livia Magoniho by mohli zaviesť práve do Švajčiarska, opačným smerom podľa všetkého putuje nový kouč pre liptovskú rodáčku. V príprave smerom k olympijským hrám v Pekingu bude Petra pokračovať pod vedením iného trénera. Mauro Pini má vo svete alpského lyžovania obrovské skúsenosti od raných začiatkov, až po vedenie Márie José Contrerasovej v roku 2002. Španielka pod jeho taktovkou získala šesť víťazstiev v Svetovom pohári.

Pôsobil aj v tíme úspešnej Lary Gutovej Behramiovej a neskôr Tiny Mazeovej. Vo švajčiarskom národnom tíme pracoval na rôznych úrovniach a venoval sa aj televíznej expertíze pre stanicu RSI.

Päťdesiatšesťročný rodák z Ticina naposledy pracoval ako šéf lyžiarskeho strediska The Airolo – Pescium vo Švajčiarsku.

Nový servisný technik

Spolu s Magonim odišiel z tímu Vlha aj jeho dlhoročný priateľ Pierluigi Parravacini na pozícii hlavného servisného technika.Vlhovej prišiel na žiadosť Taliana, aby tréner svoje požiadavky vedel vysvetliť do detailov v rodnom jazyku.  

Jeho miesto zaujal Miloš Machytka, ktorý nedávno spolupracoval s Ester Ledeckou a predtým s inou úspešnou Češkou Šárkou Strachovou.

Nový tréner, nové priority

Petra Vlhová prezradila, že sa v ďalšej sezóne nesústredí na obhajobu celkového prvenstva vo svetovom pohári. Jej cieľom je zisk olympijskej medaily zo zimných hier v Pekingu. Takú ešte v zbierke nemá. Do Pjongčangu 2018 odchádzala s veľkými ambíciami. Najlepším umiestnením liptovskej rodáčky bolo piate miesto z alpskej kombinácie. V slalome skončila trinásta.

Svoj budúcoročný program načrtla Vlhová na tlačovej konferencii po príchode na Slovensko zo švajčiarskeho Lenzerheide:

Musím poľaviť, lebo keby som mala ísť opäť takúto sezónu, už je tam tenká hranica. Obetovala som môj osobný život, mala som v očiach jediný cieľ, trénovala som najviac, ako som mohla. Možno raz sa ešte o veľký glóbus pokúsim, ale teraz je priskoro o tom hovoriť. Určite nepôjdem celý program, sústredím sa na technické disciplíny, možno nejaký superobrovský slalom, možno aj zjazd. Určite ďalšia sezóna nebude ako táto.”

Igor Vlha meno nepotvrdil

 Igor Vlha pre Sportnet uviedol, že s Pinim rokovali, ešte však neprišlo k dohode. “Ešte to nie je definitívne. Rokovali sme s ním, ale ešte sme sa nedohodli. V hre sú okrem neho ďalší traja tréneri. Aj dnes máme s jedným rokovanie. Meno nového trénera však chceme uzavrieť v krátkom čase,” zdôraznil Vlhovej otec.

aktualizované 16.4. o 12:10

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera