Sobota, 15. máj 2021

Magoni sa môže mýliť. Vlhovej vrcholové roky máme zrejme ešte pred sebou

Karolína Vrabcová 21.04.2021

Hoci od šiesteho apríla už oficiálne nie je trénerom Petry Vlhovej, jeho meno stále u slovenských fanúšikov vyvoláva zlosť. Livio Magoni s našou fenomenálnou lyžiarkou dosiahol s výnimkou premiérového víťazstva vo Svetovom pohári všetky doterajšie úspechy, vrátane zisku veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v uplynulej zime.

Jeho slová na adresu už bývalej zverenky v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera však pokazilo dojem z vydarenej spolupráce. V spomínanom článku sa 57-ročný Talian vyjadril, že Vlhová sa už nemôže zlepšiť, pretože to nemá v DNA. Mal rodák zo Selvina pravdu?

Pozrime sa, v akom veku dokázali v minulosti najväčšie lyžiarske hviezdy ešte stále dosahovať top úroveň.

Vlhová vs Mazeová

Prvú, na ktorú sa pozrieme bude Tina Mazeová. Slovinská lyžiarka má s Vlhovou toho veľa spoločného. Obe viedol istý čas Livio Magoni. Kým však pri Slovenke bol v pozícii hlavného kouča, u legendárnej rodáčky zo Slovenjskeho Gradecu asistoval krajanovi Andrei Massimu. S oboma sa však tešil z veľkého krištáľového glóbusu. Preto ich dokázal výborne porovnať. V spomínanom rozhovore okrem iného Magoni uviedol:

„Tina bola komplexnejšia, aj čo sa týka nešportovej stránky. Petra je veľmi silná, ale má jeden problém: keď nemá hlavu nasmerovanú správnym smerom, musíte zasiahnuť, inak všetko zahodí. Je ako srnec; ak urobíte v približovaní sa k nemu chybu, utečie.“

A predostrel aj svoj názor ohľadom toho, či sa Vlhová môže v budúcnosti ešte zlepšiť: „Nemá to v DNA. Vskutku sa môže už len zhoršovať…ak s ňou nezostanem, tak práve kvôli tomuto. Mazeová bola divé zviera a Vlhová je tiež, ale prvá menovaná pochopila, čo je potrebné, aby ste sa stali osobnosťou, tá druhá nie.“

Okrem trénera majú Mazeová a Vlhová spoločnú aj ďalšiu črtu – obe sú výborné všestranné lyžiarky. Legendárna Slovinka predviedla najlepšiu formu pomerne netradične na súčasné trendy, keď sa k slovu hlásia skôr mladšie pretekárky. K veľkému krištáľovému glóbusu sa dopracovala až ako tridsaťročná. V sezóne 2012/13 trhla perfektný rekord, keď prekonala celkové bodové maximum Hermanna Maiera z ročníka 1999/00, v ktorom nazbieral dovedna 2000 bodov. Mazeová ho prostredníctvom 11 víťazstiev vylepšila o 414 bodov, pričom získala tri malé glóbusy za super-G, obrovský slalom a kombináciu. K tomu pridajme druhé miesto v klasifikácii slalomu a zjazdu a máme z toho sezónu spoza hranice snov.

Mazeová však v tomto veku nedosiahla svoju maximálnu formu. Ešte o dva roky neskôr získala tri cenné kovy na MS v Beaver Creeku 2015. Z toho bola dvakrát zlatá (zjazd, kombinácia) a strieborná v super-G. Definitívne Zbohom kariére vyriekla až o ďalšie dva roky.

Vonnovej vrchol pred tridsiatkou

Ak spomínané veľké mená ženskej lyžiarskej histórie, nemôžeme ju opomenúť. Lindsey Vonnová je medzi ženami stále rekordérkou Svetového pohára v počte dosiahnutých víťazstiev (82), pričom za mužským maximom Švéda Ingemara Stenmarka zaostala len o štyri triumfy. V závere kariéry však krásnu blondínku trápili zranenia kolien, no aj tak ešte ako 33-ročná ukoristila na ZOH v Pjongčangu 2018 bronz v dominantnom zjazde. Pritom jej najlepšie roky kariéry prišli v rozpätí 24 až 28 rokov. V tomto období Vonnová dekorovala svoju kariéru štyrmi veľkými krištáľovými glóbusmi!

Lenže aj po tento vekovej hranici neprestala patriť medzi elitu. Veď ešte po tridsiatke dokázala obrať mladšie konkurentky o malé krištáľové glóbusy. V sezóne 2014/15 a 2015/16 sa tešila nielen z triumfu v klasifikácii obľúbeného zjazdu, ale v prvom spomenutom ročníku aj v super-G.

Höflovú-Rieschovú a Kosteličovú stopli zranenia

Aj tieto dve mená sú pozornému fanúšikovi zjazdového lyžovania veľmi povedomé. Nemecká univerzálka Maria Höflová-Rieschová je trojnásobná olympijská šampiónka. Zlatú medailu jej na krk zavesili v slalome a kombinácii na hrách vo Vancouveri 2010 a ďalší najcennejší kov v kombinácii spojila o štyri roky v Soči 2014 so striebrom v super-G. Okrem toho podobne vysoká lyžiarka ako naša Petra Vlhová (Slovenka meria 180 cm, Nemka o dva cm viac) získala v sezóne 2011 (26 rokov) veľký krištáľový glóbus. O tri roky neskôr však po páde v zjazde počas finále SP 2013/14 ukončila kariéru.

Ešte kratší čas strávila medzi lyžiarskou elitou Janica Kosteličová. Chorvátska superhviezda končila už ako 25-ročná. O to obdivuhodnejšia je jej medailová zbierka. A to najmä tá spod piatich kruhov. Na ZOH v Salt Lake City 2002 brala zlato v slalome, kombinácii a obrovskom slalome a pridala i striebro v super-G. Ešte úchvatnejšiu medailovú kolekciu má z majstrovstiev sveta, na ktorých získala päť zlatých kovov! Nuž a jej nabitý úspešný profil vypĺňajú aj tri veľké krištáľové glóbusy (2000/01, 2002/03, 2005/06). Veľká preškoda, že jej viac nepodržalo zdravie. Kosteličová totiž mohla svoje meno prepliesť s lyžiarskou históriou ešte pevnejšie nebyť nešťastných zranení, ktoré jej v závere bolesťou brali radosť z lyžovania.

Vlhovej potenciál sa ešte nenaplnil

Iste. Livio Magoni je veľký lyžiarsky odborník. A jeho názory by sa nemali spochybňovať. Ale mal taliansky „kúzelník“ v prípade vyjadrení na adresu Vlhovej pravdu? Má svoj vrchol už za sebou? Liptáčka má stále len 25 rokov a ak sa budeme pridŕžať skúseností s Mazeovou či Vonnovou, Športovkyňa roka 2019 a 2020 by mala svoje najlepšie roky dosiahnuť o dve či tri sezóny.

Otázna je, či Vlhovej top forma nepríde ešte o čosi skôr vzhľadom na to, že vo Svetovom pohári začínala už ako 17-ročná a pomerne skoro prišli aj veľké výsledky.

Čo sa týka jej potenciálu, ten sa určite ešte rozvíjať dá. V technických disciplínach je dlhodobo medzi najlepšími. V slalome či obrovskom slalome už príliš veľa priestoru na vylepšenia v jej prípade nie je. Rýchlostné súťaže sú cesta, kde je ešte možný progres. Už v uplynulej sezóne šesťnásobná medailistka z MS ukázala, že minimálne v super-G sa môže v každých pretekoch driapať na pódium.

Najväčší progres by Vlhová ešte mohla dosiahnuť v zjazde. Tie však do budúcej sezóny plánovala zaradiť až krátko pred februárovou olympiádou v Pekingu v rámci prípravy na kombinačné preteky pod piatimi kruhmi, odkiaľ by chcela premiérový cenný kov. Otázne je teda, či sa Vlhová k zjazdom vráti aspoň v poolympijskej zime. K jej dobrú hovorí aj fakt, že má rada adrenalín a aj rýchlosť, ktorú cez leto pravidelne trénuje na obľúbenej motorke.

Vlhovej dobru a priaznivej budúcnosti zatiaľ smeruje aj jej zdravotný stav. Doposiaľ ju nepostihlo žiadne veľké zranenie, pre ktoré by musela vynechať veľkú časť sezóny.

Verme, že si tento trend vysoká rodáčka z Liptovského Mikuláša udrží aj naďalej.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera