fbpx
piatok, 26. februára 2021
Alexander Boľšunov, bežecké lyžovanie
FOTO TASR/AP
Lyžovanie

Mäki ako Sagan, Boľšunov ako Cavendish? Bežecký šprint smeruje na súd

Nedeľňajšiu mužskú štafetu v behu na lyžiach v rámci zastávky Svetového pohára vo fínskom Lahti vyhrali Nóri. Až do šprintérskeho súboja o druhé miesto to boli obyčajné preteky. Finiš Fína a Rusa však musela posúdiť jury. Rusov diskvalifikovali.

Súboj na ostrie lyží

Za víťaznými Nórmi sa do šprintu v cieľovej rovinke pustili Joni Mäki z Fínska a Alexander Boľšunov z ruského tímu číslo jedna. Mäki sa držal vpredu a Boľšunov hľadal miesto, kadiaľ by mohol Fína predbehnúť. Fín Rusa zatvoril pri mantineli a neumožnil mu uskutočniť manéver pri mantineli.

Lyže oboch súperov sa dvakrát zrazili a frustrovaný Boľšunov sa v hneve ohnal po Fínovi palicou. Neupokojil sa ani v cieli, kde súpera tvrdo zhodil na zem. Jury usúdila, že Mäki si vybral dráhu včas a naopak diskvalifikovala Rusov za nešportové správanie.

Fyzické napadnutie

Celý incident má dohru aj mimo bežeckej stopy. Ruského bežca na lyžiach Alexandra Boľšunova predviedli na výsluch na policajnú stanicu.

Vypočuli sme účastníkov incidentu a začali vyšetrovanie vo veci fyzického napadnutia,” informoval vrchný inšpektor Tuomas Kuure z policajného okrsku v regióne Häme. Podľa fínskych zákonov hrozí Boľšunovovi v prípade preukázania viny vysoká finančná pokuta, resp. trest odňatia slobody až na dva roky.

O tom, či jury správne rozhodla sa od víkendu diskutuje. Boľšunov je v súčasnosti považovaný za najlepšieho univerzála na svete. Víťaz minuloročnej a tohtoročnej Tour de Ski je tŕňom v oku Severanov, ktorí bežeckému lyžovaniu dominujú.

Podobný incident poznáme

Incident mohol pripomínať iný, ktorý je nám na Slovensku dobre známy. Peter Sagan bol na Tour de France 2017 tak trochu v pozícií Joni Mäkiho.

Pri špurte na konci štvrtej etapy zavrel Marka Cavendisha, ktorý sa snažil prejsť tam, kade nebolo miesto. Sagana z Tour vylúčili a mnohí (sme) považovali prísny výrok za nešťastný a nespravodlivý.

Prípadom sa zaoberal Športový arbitrážny súd, ktorý na základe videozáznamov potvrdil, že slovenský cyklista pád nezavinil. Sagan po vylúčení prišiel o šancu na vyrovnanie historického rekordu v počte zelených dresov. Na svojej šiestej Tour mohol získať šiesty dres pre víťaza bodovacej súťaže, čím by vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela.

Vylúčenie prekonanie rekordu len oddialilo, Slovák nakoniec získal k dnešnému dňu zelených dresov sedem.