Sobota, 25. máj 2024

Mäki ako Sagan, Boľšunov ako Cavendish? Bežecký šprint smeruje na súd

FOTO TASR/AP

Nedeľňajšiu mužskú štafetu v behu na lyžiach v rámci zastávky Svetového pohára vo fínskom Lahti vyhrali Nóri. Až do šprintérskeho súboja o druhé miesto to boli obyčajné preteky. Finiš Fína a Rusa však musela posúdiť jury. Rusov diskvalifikovali.

Súboj na ostrie lyží

Za víťaznými Nórmi sa do šprintu v cieľovej rovinke pustili Joni Mäki z Fínska a Alexander Boľšunov z ruského tímu číslo jedna. Mäki sa držal vpredu a Boľšunov hľadal miesto, kadiaľ by mohol Fína predbehnúť. Fín Rusa zatvoril pri mantineli a neumožnil mu uskutočniť manéver pri mantineli.

Lyže oboch súperov sa dvakrát zrazili a frustrovaný Boľšunov sa v hneve ohnal po Fínovi palicou. Neupokojil sa ani v cieli, kde súpera tvrdo zhodil na zem. Jury usúdila, že Mäki si vybral dráhu včas a naopak diskvalifikovala Rusov za nešportové správanie.

Fyzické napadnutie

Celý incident má dohru aj mimo bežeckej stopy. Ruského bežca na lyžiach Alexandra Boľšunova predviedli na výsluch na policajnú stanicu.

Vypočuli sme účastníkov incidentu a začali vyšetrovanie vo veci fyzického napadnutia,” informoval vrchný inšpektor Tuomas Kuure z policajného okrsku v regióne Häme. Podľa fínskych zákonov hrozí Boľšunovovi v prípade preukázania viny vysoká finančná pokuta, resp. trest odňatia slobody až na dva roky.

O tom, či jury správne rozhodla sa od víkendu diskutuje. Boľšunov je v súčasnosti považovaný za najlepšieho univerzála na svete. Víťaz minuloročnej a tohtoročnej Tour de Ski je tŕňom v oku Severanov, ktorí bežeckému lyžovaniu dominujú.

Podobný incident poznáme

Incident mohol pripomínať iný, ktorý je nám na Slovensku dobre známy. Peter Sagan bol na Tour de France 2017 tak trochu v pozícií Joni Mäkiho.

Pri špurte na konci štvrtej etapy zavrel Marka Cavendisha, ktorý sa snažil prejsť tam, kade nebolo miesto. Sagana z Tour vylúčili a mnohí (sme) považovali prísny výrok za nešťastný a nespravodlivý.

Prípadom sa zaoberal Športový arbitrážny súd, ktorý na základe videozáznamov potvrdil, že slovenský cyklista pád nezavinil. Sagan po vylúčení prišiel o šancu na vyrovnanie historického rekordu v počte zelených dresov. Na svojej šiestej Tour mohol získať šiesty dres pre víťaza bodovacej súťaže, čím by vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela.

Vylúčenie prekonanie rekordu len oddialilo, Slovák nakoniec získal k dnešnému dňu zelených dresov sedem.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera