Piatok, 12. apríl 2024

Mauro Pini sa ponúkol sám a pýtal si menej peňazí ako pred rokmi. Olympijská medaila je náš spoločný cieľ, hovorí nový tréner Petry Vlhovej

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v pondelok oznámila meno nového trénera, ktorý ju povedie na zimnej olympiáde 2022 v Číne. Švajčiara Maura Piniho chceli Vlhovci už pred piatimi rokmi, vtedy bol pre nich príliš drahý.

Pini bol na lane ešte pred Magonim

Je zaujímavé, že Maura som oslovil už pred piatimi rokmi. Ešte skôr ako Livia Magoniho. Stroskotalo to na ekonomických podmienkach. Nemal som peniaze na Livia a nieto ešte na Maura, ktorý si pýtal trojnásobne viac. Povedal som mu, že je to nereálne,“ prezradil v rozhovore pre Sportnet Igor Vlha.

Švajčiarsky tréner sa k novej trénerskej výzve vyjadril exkluzívne pre Denník Šport: „Naše priority sa vtedy líšili. Ja som sa pozeral najmä na rodinu, keďže som mal malé deti. Momentálne je situácia iná. Mám pocit, že teraz je ten správny čas na našu spoluprácu,“ povedal.

Podľa otca liptovskej rodáčky Pini oslovil tím ako prvý: „Povedal, že chce trénovať Petru a chce menej peňazí, ako požadoval pred piatimi rokmi.“ Švajčiar bol posledné dva roky mimo súťažného lyžovania. Pracoval ako lyžiarsky expert pre televíziu RSI a ako šéf lyžiarskeho strediska The Airolo-Pescium.

Paralela s Tinou Mazeovou

Slovinskú lyžiarku Tinu Mazeovú v minulosti trénoval bývalý kouč Petry Vlhovej Livio Magoni, s ktorým získala veľký krištáľový glóbus v sezóne 2012/2013. Talian z tímu odišiel a na olympijskú sezónu prišiel Mauro Pini. V Soči 2014 vyhrala Mazeová dve zlate medaily za zjazd a obrovský slalom.

Petra Vlhová sa netají, že budúcu sezónu pre ňu nebude prioritou obhajoba veľkého krištáľového glóbusu, ale cenný kov z Pekingu. Jej najlepším umiestnením v Pjongčangu bolo piate miesto z alpskej kombinácie. V slalome skončila trinásta.

V športe sa môže stať čokoľvek, ale áno, je to náš spoločný cieľ. Tlak je súčasťou mojej práce. Petra je v lyžiarskom svete niekto, je obrovský pojem. Pre mňa je spolupráca s ňou pekná a zároveň obrovská výzva, ale som presvedčený, že to zvládneme,“ načrtol ciele do nasledujúcej sezóny päťdesiatpäťročný tréner pre slovenský športový denník.

Naskočil do rozbehnutého vlaku

Jednou z podmienok prijatia do tímu bolo akceptovanie zvyšných trénerov okolo dvadsaťpäťročnej Slovenky. Okrem hlavného trénera sú v tíme dvaja asistenti Matej Gemza a Matteo Baldissarutti. „Obaja ho chválili. Boli spolu tri dni, počas ktorých si veľa vecí vyriešili. Mauro povedal, že chce pokračovať v nastavenej robote. Nastúpiť do nášho vlaku a ísť v zabehnutých koľajach,“ pochvaľoval si spoluprácu Igor Vlha.

Zmluvu podpísali na jeden rok. „Chémia medzi všetkými musí fungovať. Ak nebude, tak to nebude dobré. Chceme dlhodobý kontrakt, ale aj sám Mauro povedal, že po roku prehodnotíme spoluprácu a zistíme, či pôjdeme ďalej alebo nie,“ pokračoval otec.

Do tímu pribudnú dvaja noví ľudia- servisman a fyzioterapeutka. S fyzioterapeutkou sa Petra už stretáva. „Chceli sme oživenie do tímu a tiež to, aby tam bola aj žena. Servisman bude zo zahraničia,“ doplnil.

Pre mňa je dôležitý prvý dojem. Niečo v mojom vnútri mi po našom stretnutí povedalo, že sme sa našli. Ostatní v tíme doteraz robili skvelú robotu,“ opísal svoje pocity po prvom stretnutí nový tréner.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera