Nedeľa, 30. jún 2024

MS v alpskom lyžovaní: Kto bude jazdiť proti Petre Vlhovej?

FOTO TASR/AP

V pondelok 8.2. odštartujú 46. majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní v talianskom strediska Cortina d’Ampezzo. Oči slovenského diváka sa upriamia na liptovskú rodáčku Petru Vlhovú.

Slovenská reprezentantka obhajuje zo švédskeho Aare tri cenné kovy – zlato z obrovského slalomu, striebro z alpskej kombinácie a bronz zo slalomu. Tipnete si, koľko medailí sa jej podarí získať tento rok?

Všestrannosť a tvrdý tréning

Slovenka sa po slalomových pretekoch v Levi v novembri minulého roka usadila na tróne priebežného hodnotenia Svetového pohára a úspešne odráža pokusy o zvrhnutie. Aj napriek tomu, že zaznamenala výsledkový pokles v technických disciplínach, body nahrádza inde.

Rýchlostné disciplíny začala Vlhová pravidelne jazdiť minulú sezónu. Trikrát skončila tesne pod pódiom. Svoju silu a všestrannosť ukázala v poslednom superobrovskom slalome pred majstrovstvami sveta. V nemeckom Garmish Partenkirchene obsadila druhé miesto a nebyť drobného zaváhania na trati, Lara Gutová Behramiová mohla o vedúcu pozíciu prísť.

Podarí sa jej podobný výsledok aj v Cortine d’Ampezzo? Majstrovstvá sveta sa začínajú už v pondelok.

Kto bude jazdiť proti Petre Vlhovej?

Petra Vlhová sa predstaví na štarte šampionátu v piatich disciplínach- slalom, obrovský slalom, paralelný obrovský slalom, alpská disciplína a super-G.

Mikaela Shiffrinová

V slalome získala Mikaela Shiffrinová pred dvoma rokmi v Are svoj štvrtý titul majsterky sveta, premožiteľku v najtočivejšej disciplíne nenašla ani v rokoch 2013, 2015 a 2017. “Mám šancu stať sa prvou päťnásobnou svetovou šampiónkou v slalome, snažím sa však na to príliš nemyslieť,” prezradila na videokonferencii 25-ročná Shiffrinová.

Američanka naskočila do prebiehajúcej sezóny po 300 dňovej pauze. Jej návrat na najvyššie pozície prišiel v decembrovom obrovskom slalome vo francúzskom Courcheveli, ktorý emotívne prežívala. V januári opanovala nočný slalom vo Flachau, kedy sa jej podarilo pretaviť do úspešného konca víťazstvo po prvom kole.

https://www.instagram.com/p/CIyF8hNjyzX/?utm_source=ig_web_copy_link

Shiffrinová obhajuje zlato v super-G. Rýchlostné disciplíny túto sezónu vynechala, na šampionáte sa pokúsi o zopakovanie víťazstva: “Budem sa snažiť byť čo najrýchlejšia. To však neznamená, že to bude stačiť na obhajobu titulu v super-G. Bolo by to milé prekvapenie.

Dokáže sa Mikaela Shiffrinová skoncentrovať a zapísať sa histórie ako päťnásobná majsterka sveta v disciplíne slalom?

Lara Gutová Behramiová

Švajčiarka ukazuje vzrastajúcu formu. Momentálne stráca v boji o veľký krištáľový glóbus na Petru Vlhovú 42 bodov. Behramiová vyhrala štyri superobrovské slalomu za sebou. Výsledkový rast zaznamenala aj v obrovskom slalome a zjazde.

Michelle Gisinová

Švajčiarka atakovala od úvodu ročníka slovenskú reprezentantku na čele priebežného hodnotenia. Gisinová vykazuje stabilnú formu v technických aj rýchlostných disciplínach. Koncom roka zaznamenala premiérové víťazstvo v kolotoči Svetového pohára, keď v rakúskom Semmeringu ovládla slalom.

https://www.instagram.com/p/CJgBdpSJOt1/?utm_source=ig_web_copy_link

Katharina Liensbergerová

Rakúska reprezentantka pretavila každé svoje vystúpenie v slalome na pódiové umiestnenie.

Zaútočí Katharina Liensbergerová opäť na pódium?

Marta Bassinová

Talianska lyžiarka dominuje v obrovskom slalome. Vyhrala štyri zo šiestich podnikov Svetového pohára. Najlepšiu trojicu dokáže atakovať aj v superobrovskom slalome.

Federica Brignoneová

S obhajkyňou veľkého krištáľového treba počítať v obrovskom slalome a super-G.

Ester Ledecká

Olympijská víťazka v superobrovskom slalome začala túto sezónu spolupracovať s tímom Petry Vlhovej.  Spolupráca je prínosná pre obe strany. Ledecká má na svojom konte dve víťazstvá v super-G a zjazde.

Stane sa Ester Ledecká ďalšou českou reprezentantkou v alpskom lyžovaní po Šárke Strachovej, ktorá získa na majstrovstvách sveta medailu?

Program MS

Do programu majstrovstiev sveta pribudla nová disciplína- paralelný slalom jednotlivcov.

dátumčaskategóriadisciplína
08.02.11:00 a 14:30ženyAlpská kombinácia
09.02.10:30ženySuper-G
09.02.13:00mužiSuper-G
10.02.10:00 a 13:30mužiAlpská kombinácia
13.02.11:00ženyZjazd
14.02.11:00mužiZjazd
16.02.09:00 a 14:00ženyParalelný slalom
16.02.09:00 a 14:00mužiParalelný slalom
17.02.12:15mixTímová súťaž
18.02.10:00 a 13:30ženyObrovský slalom
19.02.10:00 a 13:30mužiObrovský slalom
20.02.10:00 a 13:30ženySlalom
21.02.10:00 a 13:30mužiSlalom

Ďalšie články o lyžovaní

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Tipos.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera